Mateusz Morawiecki: Tusk zostawił urząd premiera dla kasy z Brukseli

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Premier zapewnia, że rząd zrobi wszystko, by obniżyć inflację
Premier zapewnia, że rząd zrobi wszystko, by obniżyć inflację fot. Adam Jankowski
Mateusz Morawiecki mówił w czwartek w Sejmie o rosnącej inflacji, cenach paliw, a także głosowaniu nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Suchej nitki nie zostawił także na Donaldzie Tusku, któremu wypomniał, że zostawił stanowisko premiera dla gigantycznych apanaży w Brukseli.

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym. Teraz nowelizacja czeka na podpis prezydenta. Chodzi o przepisy, które mają wypełnić porozumienie rządu z Komisją Europejską i doprowadzić do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Ustawa likwiduje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego i zastępuje ją organem działających na innych zasadach - Izbą Odpowiedzialności Zawodowej.

Senat do projektu chciał wprowadzić kilkadziesiąt poprawek - jedna z nich przywracałaby do pracy sędziów, którzy zostali zawieszeni w wyniku postępowań dyscyplinarnych. Sejm odrzucił jednak proponowane zmiany merytoryczne i zostawił jedynie kilka poprawek redakcyjnych i porządkujących. W ocenie rządu, ostateczny projekt jest zbliżony do tego, który przygotował prezydent i wypełnia warunki porozumienia z Komisją Europejską.

– Was dręczy i boli to, że zostawiłem za sobą złote trony (Morawiecki był prezesem jednego z komercyjnych banków – przyp. red.) i sto albo więcej milionów dla służby publicznej. A wasz lider zostawił zaszczytną funkcję premiera dla kasy w Brukseli. Zostawił was, przyczynił się do waszej klęski – mówił do przedstawicieli opozycji Morawiecki. - Ale nic dziwnego, bo chcę przypomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Wasz lider Tusk mówił, że niemiecka polityka CDU jest błogosławieństwem dla Europy – dodawał.

Przed głosowaniem premier Mateusz Morawiecki mówił, że w dobie zbliżającego się kryzysu globalnego Polsce potrzebne są inwestycje. Jak dodał, najlepiej, aby pochodziły one z grantów, promocji eksportu, a także oszczędności. Premier stwierdził, że wszystkie te elementy zabezpiecza Krajowy Plan Odbudowy.

Szef polskiego rządu podkreślał, że fundusze z KPO mają pomóc w odbudowie kraju po pandemii w obliczu obecnych zagrożeń. "Nad Polską zawisła czarna, ruska chmura. Dzisiaj jest taki czas, że musimy ze sobą jak najbliżej współpracować, także przy tym bardzo ważnym głosowaniu, które jest przed nami" - oświadczył premier.

Krajowy Plan Odbudowy to wielomiliardowe wsparcie finansowe dla krajów członkowskich na czas kryzysu. Komisja zwlekała z zatwierdzeniem KPO dla Polski w związku z zastrzeżeniami do reformy wymiary sprawiedliwości w Polsce. Przez rok trwały negocjacje w tej sprawie, ostatecznie Komisja i rząd zawarły porozumienie.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział też, że jego rząd - podobnie jak inne rządy w Europie - stara się walczyć z inflacją wywołaną głównie przez wojnę na Ukrainie. W swoim wystąpieniu w Sejmie szef rządu przypomniał, że w ostatnich miesiącach w ramach tarczy antyinflacyjnej wprowadzono szereg rozwiązań dążących do obniżenia cen.

Premier Morawiecki podkreślił, że inflacja jest zagrożeniem dla całej europejskiej gospodarki. "Inflacja jest dzisiaj wielkim problemem. Wielkim, społecznym i gospodarczym problemem, dla wszystkich rodzin, nie tylko w Polsce. Wie o tym prezydent Biden, prezydent Macron, premier Johnson, kanclerz Scholz, premier Republiki Czeskiej, prezydent Litwy, tylko PO nie wie o tym" - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki mówił też, że prowadzony jest program zakupu i zwiększenia wydobycia węgla. "Chcemy, by cena była taka, jaka była przed gwałtowną zwyżką, związaną z nałożonym embargo na Rosję. Zrobimy to" - podkreślił. "Pracujemy dzisiaj nie tylko nad zakupami, ale także nad mechanizmami dystrybucji - po to, żeby ominąć łańcuszek pośredników, żeby Polacy mieli jak najtańszy węgiel" - dodał Mateusz Morawiecki.

Odniósł się też do cen paliw. "Będziemy starali się robić wszystko, by było jak najtańsze" - zaznaczył. "Polska jest w awangardzie organizacji procesu sankcji na Rosję. Po to, żeby skutecznie walczyć o suwerenność Ukrainy, to jest potrzebne" - podkreślił premier.

Dziś w Sejmie przedstawiciele rządu zapewniali, że krajowe wydobycie węgla energetycznego ma wzrosnąć w tym roku o około półtora miliona ton, a zablokowany import węgla z Rosji będzie zastąpiony importem z innych kierunków. Premier Mateusz Morawiecki dziękował Polakom za pomoc udzielaną uchodźcom z Ukrainy. Mówił między innymi, że w obecnym czasie w Polsce jest potrzeba jedności. Jak podkreślał, nasz kraj jest na ustach całego świata: "Polska przeżywa festiwal solidarności po raz drugi - o Polsce dawno nie mówiono tak dobrze, i to we wszystkich językach świata. Dzisiaj organizujemy dostawy broni, pomagamy humanitarnie, pomagamy uchodźcom, jesteśmy kluczowym elementem całej logistyki na Ukrainie czy do Ukrainy płynącej, a także organizujemy proces sankcji"- wskazał szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki mówił też, że jego rząd robi wszystko, co możliwe by walczyć z rosnącą inflacją, która - jak podkreślał - dotyczy całego świata, a przyczyną jest wojna na Ukrainie.

Źródło: Polskie Radio 24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl