Mateusz Morawiecki ruszył w Polskę. Odwiedził trzy województwa. "Dla nas bezpieczeństwo Polski, Polaków to nasz podstawowy cel"

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Wideo
od 16 lat
Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek wyruszył w objazd, który obejmuje województwa mazowieckie, podlaskie i lubelskie pod hasłem "Bezpieczna Polska, bezpieczni Polacy". W czasie spotkań z mieszkańcami mówił m.in. o odtwarzaniu posterunków policji czy bezpieczeństwie na granicy z Białorusią.

Premier o granicy polsko-białoruskiej

Obecnie to jedna z najlepiej strzeżonych granic UE, a przypadki przekraczania tej granicy w sposób nielegalny zdarzają się bardzo rzadko i są to jednostkowe przypadki - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na briefingu w pobliżu zapory wybudowanej na granicy polsko-białoruskiej.

Premier Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek udał się z wizytą do strefy przygranicznej w pobliżu Czeremchy (Podlaskie), podkreślił, że Polska jest coraz bardziej bezpieczna. "Tutaj jest największy dowód naszej skuteczności" - powiedział, mówiąc o zaporze na granicy polsko-białoruskiej.

- Ta granica była prawie całkowicie otwarta jeszcze 8-9 miesięcy temu dla działań prowokacyjnych Łukaszenki i jego mocodawcy, Putina. Tutaj miał być pierwszy atak na granicę Unii Europejskiej. Tutaj miała być obnażona słabość, niemoc, bezwład, inercja reakcji Unii Europejskiej i Rzeczypospolitej. I nie daliśmy się tym próbom - powiedział.

Dodał, że rząd był przekonany o tym, że zbudowanie profesjonalnej zapory, ale również całego systemu perymetrii "to bardzo skuteczny mechanizm zabezpieczający nielegalnym przejściom przez granicę".

Obecnie to jedna z najlepiej strzeżonych granic Unii Europejskiej, a przypadki przekraczania tej granicy w sposób nielegalny zdarzają się bardzo rzadko i są to jednostkowe przypadki - podkreślił.

Premier Morawiecki o odtwarzaniu posterunków policji

Podczas wizyty w powiecie siemiatyckim na Podlasiu premier powiedział, że od pierwszych dni swoich rządów PiS zabiega o odtworzenie lokalnych posterunków policji. Przypomniał, że za rządów PO i PSL zlikwidowano połowę posterunków istniejących w Polsce.

- Poczucie bezpieczeństwa obywateli zaczyna się od dostępności służb, które nad tym bezpieczeństwem czuwają - powiedział szef rządu w miejscowości Nurzec Stacja, na otwarciu posterunku policji. Dodał, że z tego miejsca widać, czym było zwijanie państwa za rządów PO, gdyż w powiecie siemiatyckim zlikwidowano dwa posterunki policji.

- Co z bezpieczeństwo obywateli w takim wypadku? - pytał premier podczas briefingu. Zaznaczył, że od pierwszych dni swoich rządów, PiS stara się o przywrócenie lokalnych posterunków.

- I my te posterunki odtwarzamy - podkreślił premier Morawiecki. Przypomniał, że za czasów PO i PSL z 800 istniejących w Polsce zlikwidowano 400 posterunków.

- Inwestujemy też w to, by policja, a także inne służby jak straż graniczna czy pożarna, były jak najlepiej wyposażane - dodał.

Premier Morawiecki o budowie elektrowni atomowej

- Chcemy w szybki sposób przystąpić do realizacji budowy elektrowni jądrowych; rozmawiamy zarówno z Francją, jak i z USA. Pierwsze duże reaktory atomowe mogą powstać już na początku lat trzydziestych - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu w drodze pytany był przez Polsat News m.in. o polskie rozmowy z Francją i USA na temat budowy elektrowni atomowych. - Chcemy w szybki sposób przystąpić do realizacji budowy elektrowni jądrowych. Na początek dwa reaktory, dwa bloki. Tu rozmawiamy zarówno z Amerykanami, wczoraj rozmawiałem o tym z panią wiceprezydent Kamalą Harris, kilka dni temu z prezydentem (Francji Emmanuelem) Macronem w Paryżu - mówił premier.

Jak zauważył, "te dwa systemy, tych dwóch dostawców bynajmniej się nie wyklucza". - Wręcz przeciwnie. Mogę jako ciekawostkę powiedzieć, że dla głównego francuskiego producenta energii EDF (Electricite de France) jednym z głównych partnerów jest właśnie amerykański Westinghouse. I obie strony na to zresztą również wskazują - zaznaczył Morawiecki.

Premier podkreślił, że "wyobraża sobie, że takie partnerstwo może bardzo dobrze zadziałać". - Pierwsze duże bloki, duże reaktory atomowe mogą powstać już na początku lat 30., a małe reaktory w zależności od procesu certyfikacji niektórzy wskazują datę 2028 rok jako pierwszą datę produkcji tych reaktorów także w Polsce - wskazał.

KPRM w niedzielę wieczorem poinformowała, że Morawiecki rozmawiał telefonicznie z wiceprezydent USA, a głównym tematem rozmowy były problemy w sektorze energetycznym na świecie. "Premier Morawiecki podkreślił, że rząd szczegółowo analizuje możliwości w tym zakresie, zarówno, jeśli chodzi o budowę dużej elektrowni jądrowej, jak i rozwój tzw. małych modułowych reaktorów jądrowych. Wiceprezydent USA poinformowała o gotowości podzielenia się doświadczeniami amerykańskimi w tym zakresie" - napisano.

Szef rządu pytany o tę rozmowę w poniedziałek rano mówił: "Chcemy w najbliższych kilkunastu latach do roku 2040, bo tak planuje się duże inwestycje w zakresie energetyki jądrowej, osiągnąć poziom co najmniej 6 reaktorów i 9 GW mocy. Wierzę, że jest to również możliwe do przekroczenia, że ten cel jest możliwy do przekroczenia" - ocenił premier. Jak dodał szef rządu, rozmowy dotyczyły "konkretnych firm, konkretnych technologii", a także tego, "jak przyspieszyć ten proces - jesteśmy do tego gotowi".

Źródło: PAP

wu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl