Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej kamufluje wielkość swoich cennych okrętów na Morzu Czarnym

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Po ostatnich atakach dronów ukraińskich sił zbrojnych Federacja Rosyjska szuka sposobów na wprowadzenie w błąd zarówno analityków zdjęć satelitarnych i innych „osinterów”, jak i operatorów tych bezzałogowych urządzeń. Amerykański portal morski Naval News poinformował, że w celu ochrony przed potencjalnymi atakami ze strony Ukrainy, rosyjskie siły morskie rozpoczęły proces kamuflażu, polegający na przemalowywaniu swoich najcenniejszych okrętów na Morzu Czarnym w taki sposób, który ma zmniejszyć ich zauważalność i ukryć ich prawdziwe rozmiary.

Rosyjska Flota Czarnomorska kontynuuje praktykę kamuflowania swojej floty w okupowanym Sewastopolu. Analityk OSINT (tzw. biały wywiad, ang. Open Source Intelligence) H I Sutton podzielił się informacjami na temat celów, jakie najeźdźcy mogą chcieć w ten sposób osiągnąć.

Po raz pierwszy informacje o kamuflażu rosyjskiego okrętu ujrzały światło dzienne 22 czerwca, kiedy w zatoce Sewastopola zarejestrowano fregatę rakietową projektu 11356M "Admirał Essen" podczas malowania. Od tego czasu zdjęcia satelitarne uwieczniły jeszcze trzy okręty, które zostały pomalowane w ten sam sposób, a mianowicie "Admirał Grigorowicz" oraz dwa okręty rakietowe Bujan-M.

Wszystkie te jednostki są nosicielami pocisków manewrujących "Kalibr", co prowadzi do wniosku, że wybór tych okrętów nie był przypadkowy - zauważa analityk.

Praktyka pamiętająca czasy wojenne

Wszystkie okręty są malowane na dziobie i rufie na bardzo ciemny lub czarny kolor. Zabieg ten ma na celu spowodowanie wrażenia, że okręt widziany z powietrza jest krótszy. Praktyka różnorodnego kamuflażu ma swoje korzenie jeszcze w czasach I i II wojny światowej, kiedy poprzez malowanie próbowano zakryć sylwetki okrętów.

Już podczas pierwszej i drugiej wojny światowej rosnący zasięg dział morskich i wielki strach przed szybkimi torpedami dalekiego zasięgu używanymi przeciwko
Już podczas pierwszej i drugiej wojny światowej rosnący zasięg dział morskich i wielki strach przed szybkimi torpedami dalekiego zasięgu używanymi przeciwko okrętom wojennym i statkom handlowym spowodował znaczny wzrost wykorzystania kamuflażu okrętowego. Fot: Wikimedia Commons

Obecnie kamuflowanie praktycznie nie ma sensu, ponieważ istnieją radary i inne technologie, które pozwalają wykrywać jednostki pływające bez konieczności kontaktu wizualnego. Jednak Sutton zauważa, że Rosjanie dążą do dwóch celów:

  • Utrudnienie działalności ukraińskich dronów
  • Ukrycie sylwetki okrętu przed satelitami

Co Rosjanie chcą osiągnąć

Ukraińskie bezzałogowce wyposażone są przeważnie w kamery o niskiej rozdzielczości. Jeśli na przednią i tylną część okrętu naniesie się farbę, to w pewnych warunkach niedoświadczony operator może nie rozpoznać rzeczywistych rozmiarów okrętu.

Rosyjski okręt "Iwan Gołubiec" należący do Floty Czarnomorskiej, w nowej kolorystyce po zastosowanym kamuflażu.
Rosyjski okręt "Iwan Gołubiec" należący do Floty Czarnomorskiej, w nowej kolorystyce po zastosowanym kamuflażu. Fot: t.me/kchf_ru/1964

Jeśli Ukraińcy zastosują technologie sztucznej inteligencji do wsparcia w celowaniu, to schemat kamuflażu może stać się jeszcze bardziej skuteczny - twierdzi autor.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Jeśli chodzi o ukrycie okrętów przed satelitami, większość analityków OSINT opiera się na niskiej jakości zdjęciach satelitarnych, co utrudnia identyfikację sylwetki obiektu, a z dodatkowym kamuflażem może to być jeszcze trudniejsze. Często Morze Czarne w pobliżu portów jest bardzo ciemne, wydaje się niemal czarne, co powoduje, że sylwetka okrętu może zlewać się z otoczeniem.

Te działania mają małe szanse na powodzenie wobec doświadczonych analityków, którzy tradycyjnie pracują z obrazami o wysokiej rozdzielczości. Jednak może to zmylić nieostrożnych profesjonalistów działających w pośpiechu - twierdzi Sutton.

Źródło: navalnews.com / focus.ua

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl