Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wykreślił z porządku obrad dwa ostatnie punkty. Czego dotyczyły?

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Szymon Hołownia wykreślił w piątek z porządku obrad dwa ostatnie punkty posiedzenia - pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Kodeks karny i pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ochronie własności w RP przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego. Czego dokładnie miały dotyczyć skreślone punkty posiedzenia?

Spis treści

Zmiana ta mieć ma związek z „dużym opóźnieniem w obradach”.

Po godz. 12 posłowie zajęli się obywatelskim projektem nowelizacji Prawa o zgromadzeniach. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dwukrotnie przerwał jednak posiedzenie Sejmu w trakcie wystąpienia Krzysztofa Kasprzaka z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT". Kasprzak miał przedstawić obywatelski projekt nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, mówił jednak o dzieciach, "które na skutek działania środowisk LGBT straciły zdrowie i życie".

Posiedzenie było przerywane

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poprosił go, by w Sejmie nie przekraczać granic.

– Jeżeli przyszedł pan tutaj po to, by raczyć nas drastycznymi szczegółami wydarzeń z kronik kryminalnych, a następnie wysnuć tezę, że mają one związek z orientacją seksualną osób, które je popełniły, to rozumiem, że starczy panu intelektualnej odwagi, aby stwierdzić, że wszystkie przestępstwa, które mają miejsce w związkach heteroseksualnych, również są zawinione przez heteroseksualizm tych osób

– powiedział Hołownia.

Po kilku prośbach, by Kasprzak przeszedł do sedna projektu nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach, Hołownia odebrał mu głos, zarządził przerwę i wezwał Kasprzaka na rozmowę. Następnie - kiedy sytuacja się powtórzyła - Hołownia ogłosił kolejną przerwę.

Po kilku prośbach, by Krzysztof Kasprzak przeszedł do sedna projektu nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach, Hołownia odebrał mu głos.
Po kilku prośbach, by Krzysztof Kasprzak przeszedł do sedna projektu nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach, Hołownia odebrał mu głos. Fot: Piotr Nowak/PAP

Pierwszy punkt dotyczył kwestii religijnych

Jeden z usuniętych przez Marszałka Sejmu z porządku dziennego dwóch punktów posiedzenia dotyczył obywatelskiego projektu ustawy "W obronie chrześcijan", który w 2022 roku został przygotowany przez Solidarną Polskę (obecnie Suwerenna Polska). Jak wskazywała treść jednego z zapisów projektu, każda osoba,

"która publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy, podlega karze do dwóch lat pozbawienia wolności".

Suwerenna Polska proponowała również dodanie zapisu do Kodeksu karnego mówiącego, że

"nie popełnia przestępstwa, kto wyraża przekonanie, ocenę lub opinie związane z wyznawaną religią głoszone przez kościół, lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej"

przy wyszczególnieniu, że "nie popełnia się tego przestępstwa, jeżeli nie stanowi to czynu zabronionego przeciwko wolności sumienia i wyznania lub publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa".

Projekt ochrony własności w RP

Drugi punkt, jaki został wykreślony z porządku obrad, dotyczyć miał obywatelskiego projektu ustawy o "ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego". Wpłynął on do Sejmu jeszcze w 2020 roku. Według informacji zamieszczonych na sejmowych stronach

"projekt dotyczy ochrony własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi tzw. mienia bezdziedzicznego wysuniętymi między innymi w związku z amerykańską ustawą Just 447 o niezwłocznym uczynieniu sprawiedliwości ocalonym z Holocaustu, którym nie zadośćuczyniono ich strat".

Osobą reprezentują komitet inicjatywy ustawodawczej miał być Robert Bąkiewicz, były prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, który po zgłoszeniu przez Suwerenną Polskę kandydował do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Ok. godz. 15 Sejm wznowił obrady, kontynuując rozpatrywanie obywatelskiego projektu nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, a zakończył po oświadczeniach o godz. 16.55.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

jg

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl