Marsz Równości w Katowicach. Tysiące uczestników z hasłem "Młodość bez strachu" przeszło przez centrum miasta

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Marsz Równości przeszedł ulicami Katowic.
Marsz Równości przeszedł ulicami Katowic. Marzena Bugała-Astaszow
Marsz Równości w Katowicach przeszedł głównymi ulicami miasta. W sobotę, 11 września, odbył się piąta odsłona Marszu Równości w Katowicach pod hasłem "młodość bez strachu". Wzięła w nim udział spora liczba osób. - Dzięki Wam dzisiaj Katowice są najbardziej kolorowym i radosnym miastem w Polsce - mówił jeden z członków stowarzyszenia Tęczówka.

Marsz Równości w Katowicach

11 września w Katowicach odbył się Marszu Równości, który był organizowany przez stowarzyszenie Tęczówka. Rozpoczął się on o godz. 14. Zbiórka nastąpiła na Placu Sejmu Śląskiego i Placu Chrobrego. Później uczestnicy przeszli przez centrum Katowic aż do Placu Żołnierza Polskiego na os. Paderewskiego - tam właśnie była meta przemarszu.

Zobacz zdjęcia

Ze względu na kwestie pandemiczne, marsz wyruszył z 10 różnych punktów znajdujących się w mieście - chodziło o teren w obrębie Placu Sejmu Śląskiego, Placu Chrobrego oraz Urzędu Wojewódzkiego. Frekwencja dopisała - biorących udział w wydarzeniu można było liczyć w tysiącach.

W tym roku na Marszu Równości zagrało aż sześć platform. Warto też wspomnieć, że po raz pierwszy w historii katowickiej odsłony, uczestnicy poszli ze specjalną sektorówką, która przyjechała z Gdańska.

"Młodość bez strachu" - tak natomiast prezentowało się hasło główne tegorocznego katowickiego marszu.

"Szczególną uwagę zwracamy w tym roku na młodzież LGBTQIA+. Na ich potrzeby i ich postulaty. Chcemy bezpiecznej, wspierającej i szanującej ich tożsamość szkoły. Chcemy, by ich głos był słyszany i słuchany. Chcemy, by każda młodzieży była otoczona opieką państwa" - podkreślali organizatorzy.

- Wiem, że dzięki Wam dzisiaj Katowice są najbardziej kolorowym i radosnym miastem w Polsce. Niestety, ta radość zniknie, kolory wyblakną. Na co dzień w Polsce łamane są prawa człowieka. Społeczność LGBT+ jest dręczona przez pseudo prawicowe środowiska, wspierane przez rządzących - mówił, przed rozpoczęciem katowickiego marszu, Jakub Knapik, aktywista i członek stowarzyszenia Tęczówka.

Nie przeocz

Przytaczał on także niepokojące dane - 70 proc. młodzieży LGBT+ doświadcza przemocy. To wszystko powoduje, że wielu z nich mierzy się z objawami depresji i miewa myśli samobójcze.

- Według najnowszego rankingu mierzącego poziom równouprawnienia osób LGBT, Polska drugi rok z rzędu zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej i 43. miejsce w Europie na 49 państw. Za nami są już tylko takie kraje jak Rosja, Białoruś, Armenia czy Turcja. Doskonale widać, w którym kierunku zmierzamy - dodał Jakub Knapik.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl