Marsz Równości w Białymstoku. Tęczowy Białystok ogłasza datę: To już 20 lipca 2019

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko

Wideo

Zobacz galerię (28 zdjęć)
20 lipca – data już jest pewna. Skąd jednak wyruszy pierwszy białostocki Marsz Równości i o której na razie jednak nie wiadomo. – Chcemy pokazać, że my też mamy swoje prawa. I że Białystok jest również naszym miastem – mówią organizatorzy białostockiego Marszu Równości ze Stowarzyszenia Tęczowy Białystok.

Marsz Równości w Białymstoku. Tęczowy Białystok ogłasza datę: To już 20 lipca 2019 [08.06.2019]

Tęczowy Białystok to stowarzyszenie skupiające osoby LGBT i ich przyjaciół. Działa w Białymstoku od 10 miesięcy. Przez ten czas w spotkaniach uczestniczyło już ponad 80 osób. Od początku zapowiadali, że będą organizować w Białymstoku Marsz Równości. Teraz – te zapowiedzi wcielają w życie. – W całej Polsce na ulice wychodzą tłumy, by walczyć o prawa człowieka. Cała Polska organizuje marsze równości. W tym roku będzie to również Białystok – uśmiecha się Joanna Głuszek ze Stowarzyszenia Tęczowy Białystok.
Jak mówi, marsz ma być świętem różnorodności, wsparcia mieszkańców w byciu sobą, początkiem tworzenia bezpiecznej przestrzeni, wolnej od uprzedzeń i wykluczenia.

A tego, niestety, nadal w Białymstoku trochę brakuje, bo wciąż się zdarzają sytuacje, że osoby LGBT są dyskryminowane i znieważane. – A Białystok ma być miastem tolerancyjnym, bezpiecznym i otwartym dla wszystkich – dodaje Anastazja Stasiewicz z TB.

Jakub Przybysz z kolei przypomina o tym, że osoby LGBT nie mają w Polsce pełni praw społecznych. – Przestępstwa motywowane homofobią nie są u nas odpowiednio karane. Wciąż brak jest regulacji na temat związków partnerskich, równości małżeńskiej – przekonuje.

Czytaj też: Karta LGBT. Białystok śladem Warszawy nie pójdzie. Przynajmniej na razie

Jak mówią organizatorzy, to marsz, by zawalczyć o swoje prawa. – Ale celem jest nie tylko działanie przeciwko dyskryminacji ze względu na tożsamość i orientację seksualną, ale także wyraz solidarności z osobami LGBT+ – dodaje Joanna Głuszek.
I właśnie tego wyrazu solidarności członkowie stowarzyszenia oczekują od prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego.
- Każdy ma prawo organizować manifestacje – mówi Tadeusz Truskolaski. – Jeśli wpłynie oficjalne zgłoszenie o zgromadzeniu od organizatorów i spełni ono warunki formalne, to po prostu zarejestrujemy marsz - dodaje.

Jednak członkowie TB chcą więcej – by prezydent przemaszerował razem z nimi. Na to jednak liczyć nie mogą. – Wiele manifestacji i marszów odbywa się bez mojego udziału. Prezydent miasta jest organem od rejestracji zgromadzeń, a nie od demonstrowania światopoglądu – tłumaczy.

Tęczowy Białystok nie może też liczyć na jego patronat.

– Pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz pokazała solidarność z osobami LGBT. I w odpowiedzi doczekała się kontrowersyjnych instalacji podczas gdańskiego Marszu Równości – dodaje prezydent.

I jednocześnie zapewnia: - Białystok jest miastem otwartym, tolerancyjnym. Każdy powinien żyć tu w spokoju.

Na marsz nie wybiera się również Henryk Dębowski, białostocki radny z PiS, ale: – Każdy ma prawo mówić o swoich poglądach, ale nie każdy musi je podzielać – mówi. – Obawiam się, że Marsz może powodować stygmatyzowanie określonych grup społecznych, które mają równe prawa zagwarantowane Konstytucją jak my wszyscy. Jeśli marsz odbędzie się zgodnie z prawem, a zachowanie jego uczestników nie będzie odbiegało od przyjętych zwyczajowo norm społecznych i nie będzie obrażać uczuć religijnych mieszkańców Białegostoku, to raczej nie będę protestował.

Sprawę komentuje również dr Maciej Białous, socjolog UwB: – Obecnie niestety każda próba pojawienia się w przestrzeni publicznej środowiska LGBT będzie z góry atakowana czy krytykowana jako kontrowersyjna, nieadekwatna, skandalizująca. Problem moim zdaniem polega nie na tym, w jaki sposób te środowiska próbują opowiedzieć o sobie, przypomnieć, że istnieją, i upomnieć się o swoje prawa, ale o tym, jak generalnie się mówi o mniejszościach seksualnych w Polsce. To w dużej mierze cały czas jest dyskurs bardzo niesprawiedliwy i nieobywatelski. I wydaje mi się, że cokolwiek by te środowiska nie zrobiły, będą krytykowane. To pułapka, z której jako społeczeństwo powinniśmy wyjść. Bo inaczej nigdy się nie dogadamy – mówi.

Czytaj także: W Białymstoku niełatwo się żyje osobom LGBTQ!

Zobacz także

Materiał oryginalny: Marsz Równości w Białymstoku. Tęczowy Białystok ogłasza datę: To już 20 lipca 2019 - Kurier Poranny

Komentarze 351

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jakub Wojdak
2019-06-09T17:08:53 02:00, Gość:

Prosba o zablokowanie komentarzy. Tyle tutaj bzdur ze nie ma sensu tego zamieszczac publicznie. Lgbt bylo i jest. Komentarze tego nie zmienia. Nienawisc do wybranych grup jest bezsensu. Ludzie opamietajcie sie. Skupcie sie na przepisach prawnych. Pilnujcie co jest przekazywane dzieciom w szkolach obozach itp lgbt bedzie zawsze. Sa wsrod lgbt osoby ktore nalezy ohranicxac w ich propoztcjach.

Nie jest to prawda. Zawsze w społeczeństwie trafiały się osoby z zaburzeniami i nie ma to nic wspólnego z ideologią LGBT (z resztą ciężko też mówić o transwestytach występujących w naturze). LGBT i kolejne literki w przyszłości, są tworem marksistów kulturowych i zwykłym społecznym narzędziem, które ma na celu legitymizować przemycenie głębokich, destrukcyjnych zmian społecznych, zniszczenie kultury i uwstecznienie cywilizacyjne.

W Instytucie Badań Społecznych (szkoła frankfurcka) dokonano rewizji Marksa i zastąpiono niepiśmienny i nieumiejący czytać proletariat mniejszościami seksualnymi, jako nową grupę którą łatwo zideologizować i zmanipulować.

J
JakubWojdak

Uznaję materiał za rzetelny, więc zakładam, że czytelnikami są myślące osoby więc warto tu napisać komentarz.

Drodzy Państwo, jedynym celem parad "równości", jest budowanie napięć społecznych i wzbudzanie nienawiści do osób LGBT, oraz nienawiści osób identyfikujących się z ruchem LGBT do reszty społeczeństwa. Jest tak dlatego, że mamy do czynienia z kolejną próbą, zniszczenia społeczeństwa i uwstecznienia kulturowego, które opiera się z założenia, na budowaniu konfliktu w oparciu o grupę rewolucyjną.

Po 2WŚ komuniści zastanawiali się dlaczego nie udało się wprowadzić komunizmu w całej Europie("proletariusze wszystkich krajów łączcie się"). Grupą rewolucyjną miał być wówczas niepiśmienny i nieumiejący czytać proletariat, ale po zyskaniu wykształcenia stał się grupą reakcyjną.

Po rewizji Marksa w szkole frankfurckiej jako nową grupę rewolucyjną obrano mniejszości seksualne.

Jako system immunologiczny społeczeństwa określono rodzinę i kościół katolicki bo są to dwa elementy, które tę obecną kulturę replikują. Jedyną rzeczą jaka różni człowieka od zwierzęcia jest właśnie kultura, a więc pozbawienie jej człowieka ma przybliżyć go do zwierząt. Bazując na teorii krytycznej podjęto decyzję o niszczeniu wszystkich fundamentów na których stoi obecna cywilizacja łącznie ze sztuką, etyką i moralnością.

Temat jest szeroki, ale ważną rzeczą w kontekście LGBT jest edukacja seksualna. Ten proces przemian opiera się na pracach Raicha m.in. "Seksualność w wojnie kulturowej, o socjalistyczną przemianę człowieka". Chodzi o to, że dzieci w sztuczny sposób rozbudzone seksualnie niezgodnie z ich naturalnym rozwojem, nie będą w stanie poddać się nakazom kulturowym i podporządkować wychowaniu. Dzieci przedwcześnie rozbudzone seksualnie, są mniej inteligentne, mają gorszą pamięć, nie potrafią utrzymać skupienia i przyswoić bardziej skomplikowanych umiejętności, nie potrafią myśleć w sposób abstrakcyjny i twórczy, przewidywać i planować swoich działań. Jednocześnie jest to budowanie konfliktu między nimi, a rodzicami ponieważ nie będą poddawały się nakazom skupiając całą uwagę na zaspokajaniu najbardziej prymitywnych potrzeb. Jest to budowanie społeczeństwa konsumpcyjnego, nastawionego na natychmiastowe zaspokajanie potrzeb (nie tylko seksualnych) i łatwo manipulowalne. Dzisiejszy poziom cywilizacyjny wynika z tego, że społeczeństwo klasyfikuje człowieka jako dziecko, dajac mu opiekę i pozwalając pod opieką rodziców, rozwijać w spokoju potencjał intelektualny (u zalania cywilizacyjnego "nie było dzieci", można sprawdzić). Człowiek do nastu lat rozwija umiejętności potrzebne do budowania sprawnie działającego społeczeństwa, relacje rodzinne, relacje w grupie itd. Chodzi o zniesienie tego procesu.

Teraz do czego jest LGBT? Rozbija się to o tolerancję represywną Marcusego, która w skrócie legitymizuję akceptowanie tylko grupę rewolucyjną, a nieakceptowanie, ostracyzm, karanie, terroryzowanie (nazywanie, rasistami, homofobami w celu uciszania) wszelkich innych grup jeśli nie są częścią grupy rewolucyjnej nawet jeśli ją tolerują.

LGBT ma służyć do przepychania ideologicznego programu Gramsciego bazującego na pracach Raicha, które były jawnie nazywane przez niego sabotażem(dzisiejsze standardy WHO).

Nikt nikogo nie będzie się pytał czego uczą ideologowie/seksedukatorzy pod przykrywką tolerancji, a programu LGBT nie tworzą homoseksualiści i nie jest to z nimi konsultowane. Tu chodzi o to, żeby poza programem nauczania przemycić deprawację pod przykrywką fałszywych postulatów, w imię walki z "uciśnionymi". LGBT to powtórzenie bolszewickiej rewolucji. Małżeństwa homo, adopcję dzieci, aborcję na życzenie, wczesnoszkolną edukację seksualną wprowadzono za Lenina równolegle z zamordyzmem i krwawym terrorem.

M
Michał

Popieram w 100% ludzie sprzeciwiających jest tego marszu w tvn określili ich mianem pseudokibiców

G
Gość
2019-06-08T21:31:05 02:00, Gość:

Jak ktos wczesniej napisał zostałeś obrażony za to co napisałeś, nie za orientację seksualną tak jak osoby homo skoro nie widzisz róznicy to nie ma o czym z toba dyskutowac nawet.

plus to był tylko jeden przykład (przesladowania na tle seksualnym czego hetero nie doznają) czy naprawde trzeba wam przywolywac jakich praw homo nie maja co wy macie czy wy tylko udajecie, zeby wyjsc na idiotow? proszę: prawo do zawierania malzenstw, adopcji, chodzenie za reke ze swoja druga polowka bez obaw o dyskryminacje (na tle seksualnym) i co z tym idzie: brak mozliwosci wspolnego brania kredytu lub udzielenia w szpitalu informacji medycznych. wymieniać dalej?

2019-06-08T22:03:01 02:00, Gość:

I bardzo dobrze , że tak sie dzieje . W rodzinie hetero kredyt moze splacić nastepne pokolenie . W homoherezjach niestety to naturalnie nie możliwe .

https://poranny.pl/marsz-rownosci-w-bialymstoku-czy-mieszkancy-sa-gotowi-na-to-wydarzenie-sonda/ar/c1-14200003

s
szewczyk dratewka

Około 200 byłych homoseksualistów zebrało się 25 i 26 maja w Waszyngtonie na drugi doroczny "Marsz Wolności".

Świętowali oni swoje zwycięstwo nad gejowskim zboczeniem

Można, można i ci w Polsce powinni naśladować amerykańskich byłych homoseksualistów

s
szewczyk dratewka

Około 200 byłych homoseksualistów zebrało się 25 i 26 maja w Waszyngtonie na drugi doroczny "Marsz Wolności".

Świętowali oni swoje zwycięstwo nad gejowskim zboczeniem

Można, można i ci w Polsce powinni naśladować amerykańskich byłych homoseksualistów

G
Gość

Napewno nie pozwolimy im przejść przez miasto.Wszyscy kto są przeciw zróbmy kontr marsz

G
Gość
2019-06-09T18:48:21 02:00, Gość:

Truskolaski za pozwolenie na ten marsz jest skończony całe Po jest skończone w Białymstoku

chodzi o ten 20.06?

G
Gość

Truskolaski za pozwolenie na ten marsz jest skończony całe Po jest skończone w Białymstoku

G
Gość

Prosba o zablokowanie komentarzy. Tyle tutaj bzdur ze nie ma sensu tego zamieszczac publicznie. Lgbt bylo i jest. Komentarze tego nie zmienia. Nienawisc do wybranych grup jest bezsensu. Ludzie opamietajcie sie. Skupcie sie na przepisach prawnych. Pilnujcie co jest przekazywane dzieciom w szkolach obozach itp lgbt bedzie zawsze. Sa wsrod lgbt osoby ktore nalezy ohranicxac w ich propoztcjach.

G
Gość
2019-06-09T09:32:41 02:00, Marek112:

LGBT pedofile i zboczeńcy .

2019-06-09T11:53:12 02:00, 667cm:

Popieram w całej rozciągłości. Tylko jedno pytanie, czy w Białymstoku wystarczy morale by to towarzystwo wyprosić z przestrzeni publicznej?

nie mialbym nic przeciwko temu by ciebie wyprosic z przestrzeni publicznej

G
Gość
2019-06-08T22:08:51 02:00, Gość:

Nie podejmujcie rozmów z tymi homoseksualistami z flagami tęczowymi bo od tego zawsze byli specjalni lekarze.

Dlatego piszcie skargi na adres

[email protected]

Najbardziej sensowne rozwiązanie dla tych co chca mieć spokój na ulicach i normalne życie .

pamietajcie o dacie - 20.06

667cm
2019-06-09T09:32:41 02:00, Marek112:

LGBT pedofile i zboczeńcy .

Popieram w całej rozciągłości. Tylko jedno pytanie, czy w Białymstoku wystarczy morale by to towarzystwo wyprosić z przestrzeni publicznej?

M
Marek112

LGBT pedofile i zboczeńcy .

a
artur

jedno co moge tym psychopatom zaproponowac to lecxzenie nie chce aby moje dziecko patrzylo na takie wynaturzenia !!!!! stanowcze nie wiecej nie napisze nic chociaz cisna mi sie slowa ale znajac zycie to zaraz beda kasowane komentarze za jazdy po pedałach itp a tak przynajmniej jest na fb ale ci biedacy to moga wszystko ...no zesz kurwa mac!!!!! do holanji ich ekterminowac~!!!!!

Dodaj ogłoszenie