Marsz Pamięci śladami Rzezi Woli 2023. Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Powstania Warszawskiego

Damian Świderski
Damian Świderski
Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Wideo
od 16 lat
79 lat temu w odwecie za wybuch Powstania Warszawskiego Niemcy zabili około 50 tys. mieszkańców Woli. W sobotę - w rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń ulicami stolicy przejdzie Marsz Pamięci. Uczestnicy wyruszą spod pomnika Ofiar Rzezi Woli, następnie przejdą ulicami Okopową, Wolską, Redutową i dotrą do cmentarza Powstańców Warszawy.
Marsz Pamięci przejdzie w sobotę ulicami warszawskiej Woli
Marsz Pamięci przejdzie w sobotę ulicami warszawskiej Woli Adam Jankowski/Polska Press

Marsz Pamięci 2023. Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej warszawskiej Woli

Rok 1944 jest jednym z najbardziej tragicznych okresów w historii Polski. To wtedy, w czasie Powstania Warszawskiego, tysiące mieszkańców stolicy padło ofiarą bestialstwa niemieckiej okupacji. W imię walki o wolność, Polacy walczyli nie tylko o niepodległość, ale także o godność ludzką, pokazując ogromny bohaterstwo i determinację. Aby oddać hołd tym, którzy stracili życie w tych dramatycznych wydarzeniach, w najbliższą sobotę, ulice Warszawy wypełnią uczestnicy Marszu Pamięci.

Ta symboliczna podróż ulicami stolicy nie tylko uczci pamięć o zamordowanych, ale również ukierunkuje nasze myśli na przyszłość, przypominając, jak ważne jest pielęgnowanie wartości demokracji, praw człowieka i pokoju.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Trasa Marszu: Śladami bohaterów

Marsz Pamięci rozpocznie się spod pomnika Ofiar Rzezi Woli, które jest miejscem, gdzie w czasie Powstania Warszawskiego Niemcy dokonali jednej z największych masakr w historii Europy. To tu uczestnicy marszu złożą pierwsze kwiaty i zapalą znicze, oddając hołd pomordowanym. Następnie przemaszerują ulicami Okopową, Wolską oraz Redutową, które w czasie powstania stanowiły arenę zaciętych walk. Drogą swojego marszu uczestnicy upamiętnią także 21 miejsc, w których Polacy byli egzekwowani przez niemieckich oprawców. Każde z tych miejsc to bolesne świadectwo cierpienia, ale też przypomnienie o sile i odwadze tych, którzy stawali w obliczu śmierci z podniesioną głową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl