Marsz Niepodległości. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł skargę nadzwyczajną

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Szymon Starnawski /Polska Press
Udostępnij:
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł w piątek skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie wpisania Marszu Niepodległości do rejestru wydarzeń cyklicznych. W piśmie Ziobro wnosi także o wstrzymanie decyzji Sądu Apelacyjnego.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł w piątek do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie wpisania Marszu Niepodległości do rejestru wydarzeń cyklicznych. Pismo jest reakcją na postanowienie warszawskiego Sądu Apelacyjnego, który podtrzymał wcześniejsze rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego - w obu instancjach sądy zdecydowały, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski słusznie domaga się uniemożliwienia wpisania Marszu do rejestru wydarzeń cyklicznych prowadzonego przez wojewodę mazowieckiego.

W skardze do Sądu Najwyższego prokurator generalny wskazał, że nieprawidłowa wykładnia przepisów zastosowana przez sądy doprowadziła w konsekwencji do ograniczenia wolności zgromadzeń, która jest gwarantowana obywatelom w art. 57 konstytucji. Ziobro zawnioskował także o wstrzymanie wykonania decyzji Sądu Apelacyjnego, aby nie doszło do nieodwracalnej szkody "przejawiającej się w uniemożliwieniu organizacji patriotycznego wydarzenia o bogatej tradycji, w ważną narodową rocznicę".

Spór o wpisanie Marszu Niepodległości do rejestru wydarzeń cyklicznych rozpoczął się od pozytywnej decyzji wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, który 25 października 2021 r. na wniosek Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” wydał zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzenia raz do roku w dniu 11 listopada. Decyzja wojewody obejmowała okres od 2021 r. do 2023 r. w godzinach 14.00 – 19.00.

Służby prasowe wojewody Radziwiłła zapewniały w komunikacie, że wojewoda kieruje się w każdym przypadku kryteriami zawartymi w ustawie Prawo o zgromadzeniach (art. 26a ust. 1). Wskazany przepis ustawy określa, że zezwolenie na zgromadzenie cykliczne jest wydawane, jeśli wydarzenia:

  • są organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej 4 razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych;
  • odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat – chociażby nie w formie zgromadzeń;
  • miały na celu uczczenie doniosłych i istotnych dla historii RP zdarzeń.

Warszawski Sąd Okręgowy uchylił decyzję wojewody już po dwóch dniach - tj. 27 października. O uchylenie decyzji wnioskował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wojewoda mazowiecki wniósł apelację. Sąd Apelacyjny w postanowieniu z 29 października potrzymał decyzję I instancji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie