Marsz Niepodległości 2015. Obchody Święta Niepodległości 11 listopada w Warszawie [ZDJĘCIA] [VIDEO]

Marcin Dobski (AIP), mm, dś, ts
Święto Niepodległości 2015. Marsz Niepodległości w Warszawie
Święto Niepodległości 2015. Marsz Niepodległości w Warszawie Grzegorz Jakubowski
Udostępnij:
NARODOWY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI 2015 | MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI 2015 NA ŻYWO | ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA 2015 | Zakończyły się obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości. Oficjalne uroczystości z udziałem władz państwowych rozpoczęły się jeszcze we wtorek wieczorem, po południu ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości 2015. Relacja minuta po minucie, zdjęcia i wideo w serwisie PolskaTimes.pl

- Chciałbym abyśmy w przyszłym roku wszyscy poszli w jednym Marszu Niepodległości - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników organizowanego przez ugrupowania narodowe Marszu Niepodległości w Warszawie. List odczytał przed rozpoczęciem marszu doradca prezydenta płk. Andrzej Pawlikowski. - Jeśli różnimy się w poglądach, to nie różnimy się w sprawie niepodległości Polski. I w ten dzień powinniśmy zapomnieć o naszych codziennych sporach, podziałach. Bo wizje mamy różne i w demokracji mamy do tego prawo ale w niepodległość powinniśmy iść razem - napisał prezydent.

Źródło: AIP/MMonline/x-news

Marsz Niepodległości 2015 zgromadził blisko 100 tys. uczestników. Odbył się bez incydentów, służby porządkowe miały jedynie zastrzeżenia do zbyt dużej ilości materiałów pirotechnicznych.

Zanim demonstranci ruszyli w kierunku Stadionu Narodowego, zauważyliśmy wiceprezesa Ruchu Narodowego Krzysztofa Bosaka, który nie mógł uwolnić się od swoich sympatyków. Ci co chwilę prosili go o wspólne pamiątkowe zdjęcia. W tłumie szli zwolennicy stowarzyszenia Wojownicy'15, które wspiera ruch Pawła Kukiza. Wśród jego przedstawicieli wyróżniała się szczególnie jedna sylwetka - zawodnika MMA i byłego strongmana Mariusza Pudzianowskiego. Jak zapewnił nas poseł ruchu Marek Jakubiak, sam Kukiz nie pojawi się na marszu, ze względu na inne obowiązki.

Większość uczestników niosła biało-czerwone flagi lub opaski na rękawach w polskich barwach. Na czele marszu ustawiła się kolumna kilkudziesięciu motocyklistów. - Specjalnie przyszedłem z czarną wstążką na fladze, żeby zamanifestować sprzeciw wobec tego marszu i hasła "Polska dla Polaków" – mówił nam przeciwnik wydarzenia Wojciech Tymicki, który przyznaje, że ma lewicowe poglądy. - Moja żona jest emigrantką, przyjechała tu mieszkać razem ze mną. Ten marsz jest skierowany przeciwko mnie, mojej rodzinie i wszystkim, którzy tutaj mieszkają, a są cudzoziemcami – argumentował. - Liczę się z tym, że mogę dostać w łeb – powiedział nam na odchodne Tymicki.

Innego zdania był Marek Jakubiak, obecnie poseł ruchu Kukiz'15. – Jak nie być dumnym z polskiej młodzieży, z tego, co tu widzimy? - pytał retorycznie Jakubiak. - To jest biało-czerwony festiwal i myślę, że ci ludzie, którzy tu stoją i maszerują, to jeden naród, jedna ojczyzna. Mamy wiele do zrobienia, więc wszyscy pewnie czują ten oddech polskości – dodawał przedsiębiorca związany z narodowcami.

Przekonywał, że w powojennej Polsce nie udało się nikomu, nawet pod przymusem, zorganizować czegoś podobnego. - Jesteśmy u siebie w domu, chcemy we własnym domu układać meble tak, jak nam się to podoba, a nie innym – powiedział Jakubiak.17:47 Na błoniach Stadionu Narodowego pozostało kilka, może kilkanaście tysięcy osób. Reszta spokojnie rozchodzi się do domów.

17:14 Część uczestników Marszu Niepodległości już się rozeszła

17:10 Pod Stadionem Narodowym trwa wiec i koncert.

16:51 Głośnie "Cześć i chwała bohaterom!"

16:50 Zgadzacie się z takimi opiniami?

16:20 Twa wiec pod Stadionem Narodowym. Płoną race, powiewają flagi. Obchody mają się skończyć około 20.

16:00 TVP Info: policja donosi o zatrzymaniu kilkunastu osób. Ucierpiał też samochód stacji

15:50 Nie da się ukryć, że w marszu bierze udział więcej niż kilkanaście tysięcy osób

15:45 Marsz Niepodległości powoli dociera na błonia Stadionu Narodowego

15:35 Marcin Dobski AIP: Zanim kilkadziesiąt tysięcy obywateli zaczęło ruszyło w kierunku Stadionu Narodowego, zauważyliśmy wiceprezesa Ruchu Narodowego Krzysztofa Bosaka, który nie mógł uwolnić się od swoich sympatyków. Ci co chwilę prosili go o wspólne pamiątkowe zdjęcia. Odczytano również list prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników marszu. - Liczę na to, że to będzie piękne święto młodych – usłyszeli zgromadzeni.

W tłumie, który wyruszył spod Rotundy zauważyliśmy duży transparent stowarzyszenia Wojownicy'15, które wspiera ruch Pawła Kukiza. Wśród jego przedstawicieli wyróżniała się szczególnie jedna sylwetka - zawodnika MMA i byłego strongmana Mariusza Pudzianowskiego. Jak zapewnił nas poseł ruchu Marek Jakubiak, sam Kukiz nie pojawi się na marszu, ze względu na inne obowiązki.

W tłumie wyróżniały się biało-czerwone flagi, wielu uczestników ma opaski na rękawach w narodowych barwach, natomiast na czele marszu ustawiła się kolumna kilkudziesięciu motocyklistów, którzy prowadzą resztę.

W tym czasie tuż obok reportera AIP i ratowników medycznych, wybuchła sporych rozmiarów petarda, którą młody chłopak próbował wrzucić na dach budynku, w którym mieścił się sklep "Smyk". Petarda nie doleciała na dach i wybuchając między gąszczem nóg stojących obserwatorów, wzbudziła duży popłoch. Służby porządkowe szacują, że w marszu bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

15:07 Kolejna porcja zdjęć

15:00 Zanim na ulice wyszli uczestnicy Marszu Niepodległości, Warszawę opanowali biegacze. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z Biegu Niepodległości

14:50 Jeden z ciekawszych transparentów

14:27 Pierwsi uczestnicy już na moście Poniatowskiego

14:05 Marsz Niepodległości ruszył z Ronda Dmowskiego. Tłumy, biało-czerwone flagi i race.

TVN24/x-news

13:30 O 14 rusza Marsz Niepodległości

13:22Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

13:17 Może i tutaj dzisiaj warto przyjść?

13:14 Ulice Warszawy przemierza defilada historyczna z udziałem 400 rekonstruktorów.

13:00 O Święcie Niepodległości poinformowała nawet telewizja w... Tajlandii

12:48 Kolejne osoby i delegacje składają wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza

12:45 Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie mówił o Święcie Niepodległości w Polsce. Przytoczył słowa Jana Pawła II o tym, że nie można zrozumieć historii Polski bez Chrystusa. - Niech Bóg błogosławi Polskę - powiedział Ojciec Święty.

Papież Franciszek, zwracając się do Polaków obecnych na placu Świętego Piotra przypomniał wszystkim, że dzisiaj w Polsce obchodzone jest Święto Niepodległości. - Pragnę wspomnieć to, co powiedział święty Jan Paweł II, "Nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski" – powiedział Ojciec Święty. - Służąc Ojczyźnie, trwajcie w wierności Ewangelii i tradycji Ojców. Niech Bóg błogosławi Polskę i każdego z was – mówił Papież Franciszek do Polaków w Watykanie.

12:30 Przemówienie Andrzeja Dudy. – Najcenniejsza rzeczą dla narodu jest wolne, niepodległe państwo. Ale to działa też w drugą stronę, najcenniejszy w państwie jest wolny naród. I tacy właśnie jesteśmy my Polacy i mamy prawo być z tego dumni – mówił prezydent.

TVN24/x-news

– „Solidarność”, choć chciano ją zniszczyć, zadeptać, to jednak naród był nieugięty i przetrwał – mówił prezydent Duda. – Mamy poczucie, że żyjemy w państwie, które jest sprawiedliwe, które równo traktuje swoich obywateli, gdzie władza jest uczciwa.

12:00 Rozpoczynają się uroczystości na placu Piłsudskiego. Jest już prezydent Andrzej Duda, za chwilę przegląd wojsk, później apel poległych. W uroczystości biorą udział także premier Ewa Kopacz i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Po zakończeniu apelu poległych pamięć bohaterów walk o polską niepodległość uczczono salwą armatnią.

11:41 Obchody Święta Niepodległości odbywają się w całym kraju. Raport z Polski:

Marsz Radości w Sopocie / Fot. ks. Marek Kalisz CM

10:49 Odznaczenia państwowe z rąk prezydenta odebrali m.in.:

 • ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Henryk Hoser,
 • były marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl,
 • aktorka Ewa Dałkowska,
 • reżyser Antoni Krauze,
 • kompozytor Michał Kulenty,
 • aktor Lech Łotocki,
 • była sędzia Trybunału Stanu Ewa Gruza,
 • poeta i dramatopisarz Henryk Wolniak,
 • demograf i ekonomistka Krystyna Iglicka-Okólska,
 • historyk Mieczysław Ryba,
 • historyk Krzysztof Szwagrzyk

TVN24/x-news

10:37 Zgodnie z planem prezydent złożył wieniec pod pomnikiem Piłsudskiego przy Belwederze. Rozpoczyna się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.

Źródło: TVN24/x-news

10:17 Zakończyła się już msza za Ojczyznę. Oprócz pary prezydenckiej, w kościele św. Krzyża stawili się przedstawiciele rządu - zarówno tego ustępującego, jak i tego, który wkrótce ma przejąć władzę w Polsce. Nabożeństwu przewodniczył i homilię wygłosił biskup polowy WP Józef Guzdek.

Źródło: TVN24/x-news

Fot. Piotr Smoliński

9:48 "Niepodległościowe" akcenty. Napis na fasadzie Pałacu Prezydenckiego.

Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/prezydent.pl

Życzenia od ukraińskich dyplomatów. Pracownicy ambasady w Warszawie zaśpiewali hymn Polski.

I życzenia od prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Google Doodle na 11 listopada. Tak wygląda dziś logo polskiej wersji największej wyszukiwarki na świecie.

Źródło: google.pl

9:41 Są też dziś w Warszawie wydarzenia mniej oficjalne. O godz. 11.11 wystartuje Bieg Niepodległości 2015. Uczestnicy pobiegną al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości, od ul. Stawki do ul. Rakowieckiej i z powrotem.

Po zakończeniu uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, wyruszy defilada historyczna. Ulicami Warszawy przemaszerują rekonstruktorzy w mundurach z czasów różnych powstań i wojen, będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy. Trasa defilady wiedzie od placu Piłsudskiego, ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Al. Jerozolimskimi do Muzeum Wojska Polskiego. Tu odbędzie się piknik z okazji Święta Niepodległości.

9:33 Prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie na Marsz Niepodległości 2015, zdecydował jednak, że z niego nie skorzysta. Nie organizuje też jednak - jak to było w latach ubiegłych - swojego pochodu. Kalendarz oficjalnych uroczystości z udziałem głowy państwa prezentuje się następująco:

 • godz. 9 - msza święta za Ojczyznę w kościele św. Krzyża w Warszawie
 • godz. 10.25 - uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze
 • godz. 10.30 - uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych w Belwederze
 • godz. 12 - uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego
 • godz. 13 - uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Piłsudskiego
 • spotkanie w Pałacu Prezydenckim i "toast za Niepodległą"
 • godz. 18 - uroczystość nadania nazwy rondu I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego w Białej Podlaskiej
 • godz. 18.40 - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na placu Wolności w Białej Podlaskiej

9:26 Tradycyjnie już jest sporo obaw, czy uda się utrzymać spokój podczas Marszu Niepodległości 2015. Poprzednie edycje przebiegały w atmosferze skandalu, dochodziło do starć uczestników zgromadzenia z policją, a miasto musiało liczyć straty wynikające ze zniszczeń. Tym razem ma być inaczej, organizatorzy przekonują, że będzie to najspokojniejszy Marsz Niepodległości w historii.

Policja zapewnia, że jest przygotowana na każdą ewentualność, a dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy Ewa Gawor ostrzega, że nie będzie długo zastanawiała się, czy rozwiązać marsz, jeśli pojawią się przesłanki mogące świadczyć o "zagrożeniu życia, zdrowia lub mienia, znacznych rozmiarów". - Gdyby doszło do takiej sytuacji, jak dwa lata temu, kiedy została zaatakowana ambasada rosyjska, nie wahałabym się przed podjęciem takiej decyzji - powiedziała.

Marsz Niepodległości 2015 NA ŻYWO | Mariusz Mrozek i Ewa Gawor o przygotowaniach do marszu

Źródło: AIP/TVN24/x-news

9:20 Niewątpliwie największym wydarzeniem okołorocznicowym będzie Marsz Niepodległości 2015. Impreza organizowana jest po raz szósty, każdego roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy ludzi z całej Polski. W tym roku, tak jak w roku ubiegłym, uczestnicy zgromadzenia przejdą od ronda Dmowskiego, Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego, na błonia Stadionu Narodowego. Początek marszu o godz. 14. Trasa na mapie prezentuje się tak:

Źródło: materiały organizatorów

A tak wygląda hasło i plakat Marszu Niepodległości 2015:

Źródło: materiały organizatorów

9:03 W kościele św. Krzyża trwa msza za Ojczyznę, ale oficjalne obchody Święta Niepodległości tak naprawdę rozpoczęły się już wczoraj wieczorem. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbył się Capstrzyk Niepodległości. W uroczystości wziął udział ustępujący minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Święto Niepodległości 2015 | Capstrzyk Niepodległości

Źródło: TVN24/x-news

Pod pomnik marszałka udali się także uczestnicy 67. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Politycy PiS, z Jarosławem Kaczyńskim na czele, oraz ich zwolennicy, oddali hołd twórcy polskiej niepodległości, złożyli też kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Fot. Piotr Smoliński

8:55 Dziś Święto Niepodległości 2015. Dokładnie 97 lat temu w Compiegne podpisany został traktat pokojowy kończący I wojnę światową. Do Warszawy przybył zwolniony z twierdzy w Magdeburgu Józef Piłsudski i przejął władzę nad wojskiem, a wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. Samo święto zostało po raz pierwszy ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., zniesione 22 lipca 1945 r., i w końcu przywrócone ustawą z 15 lutego 1989 r.

Wideo

Komentarze 96

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
ccc
Nie było burd bo zagraniczne śmiecie zostały odsunięte od koryta - PROSTE!!!! WSZYSTKIE BURDY WSZCZYNALI POLICJANCI, NIECH SIĘ TERAZ WSTYDZĄ, NIECH SIĘ SMAŻĄ W PIEKLE
G
Gość
W dniu 14.11.2015 o 07:45, Collonna napisał:

Wielki Polak Kaczynski jak uczen czarnoksieznika  wypuscilte ciemne moce z piwnicy. Niech tyko uwaza , kto je spowrotem zamknie. Hasla jak u NSDAP.....A mlody ksiundz Jacek z Wroclawia az sie dusil slina nawolujac do Wielkiej Polski Katolickiej-czyli z tej strony tez demony.

Wyjedź do Niemiec albo Francji. Tam będziesz klękał 6 razy dziennie w kierunku Mekki, bo inaczej to ci gardło poderżną! 

C
Collonna

Wielki Polak Kaczynski jak uczen czarnoksieznika  wypuscil

te ciemne moce z piwnicy. Niech tyko uwaza , kto je spowrotem zamknie. Hasla jak u NSDAP.....

A mlody ksiundz Jacek z Wroclawia az sie dusil slina nawolujac do Wielkiej Polski Katolickiej-czyli z tej strony tez demony.

W
Walter
Co to za lewacki film pod artykułem? Zero obiektywizmu. Niemal jedna wielka propaganda przeciwko marszowi. Ktoś , kto posłucha pierwszych kilkunastu sekund, otrzymuje "jasny" przekaz...
W
Wóda swięcona
Od 70 lat! Tylko polskie "ofiary" dawno już te pieniądze przechlały!
H
Hussar
zamilcz; pokaz silny wielonarodowosciowy / wielokulrurowy kraj...Masz na mysli Francje? - posluchaj wiadomosci z Paryza listopad 13, 15!!! moze ci sie oczy otworza dziwaku
l
lewacki psie
chyba daltonista jestes , a brunatny to wasz narodowosocjalistyczny i komunistystyczny , bo to jedno faszystowskie swinstwo.
i
i V kolumna
niewiedzaca swolocz kim jest
h
hahahaha
jestes rozowy cwelu ?
p
przeklete komuchy
niczym sie nie roznila od Rzeszy , mordowaliscie rowno przeciwnika, a rotmistrz Pilecki powiedzial ze Aushwitz to byla igraszka w porownaniu z waszymi ubeckimi katowniami ,torturami i wami.
t
twojego wpisu
wyloz im kawe na lawe
g
glupocie
prawi
n
na palec
lallallallallal
z
z tym ze
niekumaty jestes.
t
tak jak wszyscy
jak juz rok wyplacaja , caly sejm glosowal za oprocz posla Wiplera i jednego z PiS. Ciekawe czy polskim ofiarom tez wyplacaja .
Dodaj ogłoszenie