Marsz Komitetu Obrony Demokracji. Ryszard Petru: Musimy...

  Marsz Komitetu Obrony Demokracji. Ryszard Petru: Musimy zatrzymać tych szaleńców [ZDJĘCIA] [VIDEO]

  Leszek Rudziński AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Masz KOD w Warszawie
  1/26
  przejdź do galerii

  Masz KOD w Warszawie ©Grzegorz Jakubowski

  Komitetowi Obrony Demokracji udało się zebrać w sobotnie południe przed gmachem Trybunału Konstytucyjnego kilkadziesiąt tysięcy osób. Demonstranci protestowali w stolicy przeciwko zmianom, jakie w Trybunale Konstytucyjnym wprowadza Prawo i Sprawiedliwość.

  TVN24/x-news


  Na warszawskiej Alei Szucha według organizatorów pojawiło się ok. 60 tys. demonstrantów. Demonstracja rozpoczęła się przed Trybunałem Konstytucyjnym, a zakończyła po niecałych czterech godzinach przed Pałacem Prezydenckim.

  Pomimo niesprzyjającej aury droga przed TK została całkowicie zablokowana przez tłum. Powiewały biało-czerwone flagi, ale także flagi Unii Europejskiej oraz chorągwie z logiem organizatorów – napisem KOD. Uczestnicy maszerowali z transparentami na których widniały m.in. hasła: „Andrzej Duda to obłuda”, „Solidarni z konstytucją”, „Nie chcemy narodowego socjalizmu”, „Stop psuciu demokracji”, czy „Saska przeprasza za Kempę”. Wszytko przy głośnym dźwięku trąb i krzykach protestujących.
  W samo południe przed gmachem Trybunału stanął przerobiony wóz strażacki, pojawiający się często przy różnego rodzaju demonstracjach, z którego organizatorzy i uczestnicy manifestacji przemawiali do zgromadzonych. Na mównicy pojawili się czołowi przedstawiciele opozycji.

  - Pokażmy, że mamy biało-czerwone flagi. Nie może być tak, że jedna partia będzie nam zabierała tę flagę – mówił do zgromadzonych szef Nowoczesnej Ryszard Petru. - Nie dajemy się oszukać. Proszę państwa, dzisiaj parę razy wyszło słońce zza chmur. Czekają nas zimowe miesiące, ale potem przyjdzie wiosna i lato i słońce będzie dla całej Polski. I nie będzie się dzielić Polski na gorszą i lepszą - mówił Petru.

  Podkreślił, że to Jarosław Kaczyński sprawił, że pod Trybunałem zebrało się tak wiele osób „ponad podziałami”. - I zrobił to w jeden miesiąc. Gratulujemy Jarosławowi Kaczyńskiemu! - mówił Petru.

  Ostrzegał, że zamach na Trybunał może być w przyszłości zamachem na wolność Polaków. - Być może jest to ostatnia legalna demonstracja, nie damy zabronić demonstrować, nie pozwolimy na to, żeby ktoś nam mówił, że nad prawem stoi wola narodu. Jakiego narodu? - pytał lider Nowoczesnej.

  Szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślał, że piątkowa manifestacja to początek „długiego marszu w obronie demokracji, który za kilka lat zakończy się zwycięstwem”. - Dzisiaj zebraliśmy się tu, bo chcemy bronić podstawowych praw, chcemy bronić tego dorobku 26 lat Polski wolnej i niepodległej, Polski w Europie, Polski nowoczesnej i obywatelskiej. Tego chcemy bronić i nie damy nikomu zawłaszczyć Polski, żadnemu prezesowi, żadnej partii – mówił do zgromadzonych.

  SCHETYNA W LUBLINIE: TO JEST PEŁZAJĄCY ZAMACH STANU (WIDEO)


  Wyraził nadzieję, że demonstranci doprowadzą do odsunięcia od władzy tych, którzy „uzurpują sobie prawo od decydowania za innych”. - Uzurpują sobie prawo do tego, że mając matematyczną większość w Sejmie, mogą mówić co możemy, a co nie - mówił. Zaznaczył, że dla zgromadzonych podstawowymi wartościami są: trójpodział władzy, niezależna władza sądownicza i niezależna władza ustawodawcza. - Dla Jarosława Kaczyńskiego trójpodział władzy to jest dawanie dyrektywy prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premier Beacie Szydło, marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu - mówił szef klubu PO.

  Z Kolei Barbara Nowacka ze Zjednoczonej Lewicy podkreślała, że nie ma wolności bez poszanowania prawa, niezawisłych sądów, bez poszanowania Konstytucji, czy społeczeństwa obywatelskiego. - Jarosławie Kaczyński, tu jest Polska, tu są Polki i Polacy. Nie będzie nam pan mówił, panie prezesie, co możemy, a czego nie możemy. Walczyliśmy wszyscy o dobro Polski, o wspólnotę, o solidarność, o niezależność, ale i o wolne i niezawisłe sądy. Tu są ci, dla których ważna jest wolność, równość, solidarność i demokracja. Tej demokracji nie oddamy żadnej partii i żadnym prezesom. Jesteśmy razem i pokażemy wam, że prawo i sprawiedliwość to znaczy: prawo obywatelskie i sprawiedliwość społeczna – mówiła liderka Zjednoczonej Lewicy.


  Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, a nie jednej partii. W związku z tym wszyscy musimy o nią dbać. - W naszej polskiej różnorodności, w różnej wrażliwości politycznej, w różnych poglądach gospodarczych, ale to jest podstawa naszego funkcjonowania we wspólnocie. Dziś chodzi nie tylko o Trybunał, nie chodzi o jakiś artykuł i przepis, nie chodzi bynajmniej o jakiegoś sędziego. Dziś trzeba odwołać się do praw podstawowych. Trzeba odwołać się do tego, co jest w preambule Konstytucji - do pomyślności i dobra obywateli, ale dobra nie rozumianego przez dobro jednej partii - mówił prezes PSL.

  Przed wystąpieniami polityków głos zabrał organizator manifestacji Mateusz Kijowski, lider KOD. Podkreślił, że zgromadzeni biorą udział w demonstracji nie pod partyjnymi sztandarami, ale jako obywatele. - Przyszliśmy tutaj, na święto demokracji, przyszliśmy, bo się boimy, mamy obawy, nie podoba nam się to, co się dzieje teraz w Polsce. Chcemy wyrazić swój obywatelski sprzeciw, pokazać politykom rządzącym, że szanując demokrację i wyniki demokratycznych wyborów, domagamy się jednak przestrzegania prawa – mówił Kijowski.

  Zaznaczył, że podstawą systemu demokratycznego jest trójpodział władzy: na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. - Jesteśmy pod Trybunałem Konstytucyjnym, najwyższym organem władzy sądowniczej, który jest dzisiaj najbardziej zagrożony, przyszliśmy tutaj, żeby bronić niezawisłości Trybunału - mówił lider KOD.

  O godz. 13.00 manifestacja ruszyła sprzed gmachu Trybunału w stronę Sejmu. Nim jeszcze całkowicie opuściła Al. Szucha, starła się ze znacznie mniej liczną kontrmanifestacją. Z dużego transparentu jaki prezentowała można wywnioskować, że jej organizatorem było m.im. stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy. Kontrdemonstranci mieli ze sobą, nadziany na kij, świński łeb i wykrzykiwali w stronę głównej demonstracji hasła: „Nie chcę lewaków! Polska dla Polaków!”, „Lemingi!”. W pewnym momencie zaczęli także śpiewać: „Idźcie do domu, my nie powiemy nikomu!” oraz „Byłeś w ZOMO, byłeś w ORMO, teraz jesteś za Platformą!”.
  Demonstranci maszerujący pod szyldem obrońców demokracji odpowiadali na zaczepki narodowców głośnym gwizdaniem, wydawaniem z siebie dźwięków, takich jak Indianie ruszający do walki, trąbieniem i krzykami „Faszyści!”. Wszystko odbywało się w takt puszczanych przez KOD utworów, takich jak „We Are The Champions!” zespołu Queen, czy „Wychowanie” zespołu T-Love.

  WITEK: WYROK Z 3 GRUDNIA ZOSTANIE WYDRUKOWANY. PREZES TK WYWOŁUJE KŁAMLIWY SZUM MEDIALNY


  Gdy demonstracja opuściła Aleję Szucha było już spokojnie. Przed godz. 14. manifestujący dotarli pod Sejm, gdzie wykrzykiwali hasła: „Polska nie Węgry!”, „Precz z Kaczorem!”, „Andrzej Duda pod Trybunał!”. Po drodze napotykali na pojedyncze osoby z transparentami negującymi zasadność demonstracji, ale najczęściej zachęcali je do przyłączenia się do manifestujących.

  - Przyszedłem wyrazić obywatelski protest, gdyż nie zgadzamy się z polityką Jarosława Kaczyńskiego, który chce ograniczyć nam Polakom prawa obywatelskie – powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) jeden z uczestników demonstracji. - Andrzej Duda miał być prezydentem wszystkich Polaków, a okazuje się, że nas podzielił. PiS chce pokazać, ze pod osłoną nocy potrafią zrobić wszystko, a nie potrafili zaprzysiąc legalnie wybranych sędziów. Miała być Polska dla wszystkich, a okazuje się, ze jest tylko dla PiS-u – mówiła inna uczestniczka.

  Aleksandra Aida Zawisza, członek Komitetu Obrony Demokracji podkreśliła w rozmowie z AIP, że ma nadzieję, że piątkowa demonstracja, będzie dla rządzących powodem do refleksji nad ich dalsza polityką. - W tej chwili chcemy uszanowania wyroku TK, zaprzysiężenia legalnie wybranych sędziów, poszanowania demokracji, konstytucji i nas Polaków – powiedziała Zawisza.

  Kwadrans po 14.00 czoło pochodu było już pod Kancelarią Prezydenta. Rozlegały się krzyki: „Andrzej Duda, oddaj dyplom!”, „Marionetka Kaczora!” oraz śpiewy: „Drukuj ten wyrok, Beata drukuj ten wyrok!”.

  Ostatnim przystankiem na drodze demonstrantów był Pałac Prezydencki. Dało się słyszeć okrzyki „Obronimy demokrację!”, „Państwo prawa, nie prezesa!”. W pewnym momencie uczestnicy manifestacji zaczęli rytmicznie podskakiwać i wołać „Kto nie skacze, ten za PiS-em. Hop hop hop!”. Demonstracja zakończyła się oficjalnie po godz. 15.00 jednak długo trwało nim kilkudziesięciotysięczny tłum opuścił Karkowskie Przemieście.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (128)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Kto nie skacze...'

  Cyborg28 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Czy ktoś zorientowany mógłby wyjaśnić genezę i znaczenie "podskakiwania" na manifestacjach K O D jak również hasła: „Kto nie skacze, ten za PiS-em. Hop hop hop!” Dlaczego ktoś, kto nie...rozwiń całość

  Czy ktoś zorientowany mógłby wyjaśnić genezę i znaczenie "podskakiwania" na manifestacjach K O D jak również hasła: „Kto nie skacze, ten za PiS-em. Hop hop hop!” Dlaczego ktoś, kto nie skacze, ja np. już dawno nie skaczę z powodu uszkodzenia kręgosłupa, ma być utożsamiany zaraz
  z tą, czy inną partią? Bardzo proszę o odpowiedź na te pytania.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  facebook

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  https://www.facebook.com/mariusz.jankiewicz.54/posts/982783418448576?comment_id=982918868435031¬if_t=feed_comment_reply

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SZCZERBATY KARZEŁ I RUSKA AGENTURA Z TORUNIA ROZWALAJĄ POLSKĘ OD ŚRODKA

  Polak,patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 20

  ZNAJDZIE SIĘ KIJ NA KACZY RYJ

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pjerdu - nowoczesny Palikot

  jermar8901 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  Ten Pjerdu na kilka dni przed złożeniem przysięgi poselskiej dokonał intercyzy z żoną. Sobie zostawił kilka czy kilkanaście milionów. A ile przepisał na żonę? Typowo bandycko - złodziejski...rozwiń całość

  Ten Pjerdu na kilka dni przed złożeniem przysięgi poselskiej dokonał intercyzy z żoną. Sobie zostawił kilka czy kilkanaście milionów. A ile przepisał na żonę? Typowo bandycko - złodziejski proceder. Co się dziwić - uczeń lewaka Balcerowicza.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Patriotka

  Polka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  Petru złodzieju i oszuście czerwony won z Polski do Rumunii swego ojczystego kraju tam jest twoje miejsce i oszukuj Rumunię to wydadzą na ciebie wyrok jak na Czałszesku

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  balcer musi odejść A.L.

  nie pejsaty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  żydek(swertru), uczeń żydka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  parasites

  podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 8

  60 tysięcy... Ależ się tych pasożytów w W-wie namnożyło...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Jamci (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

  Przecież z całej Polski zwieźli tych idiotów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :-)

  Polak, demokrata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

  Lewaki, bandyci, urzędnicze pasożyty i post-ubowcy: przecież ten sejm został wybrany demokratycznie :-) Po prostu przegraliście - i tyle. A teraz przyjdzie wam zapłacić za wasze machloje. Kamiński...rozwiń całość

  Lewaki, bandyci, urzędnicze pasożyty i post-ubowcy: przecież ten sejm został wybrany demokratycznie :-) Po prostu przegraliście - i tyle. A teraz przyjdzie wam zapłacić za wasze machloje. Kamiński o to zadba :-)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ryszard Petru: Musimy zatrzymać tych szaleńców

  !@# (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 9

  Szkoda, że nie krzyczał tak na bankowców jak masowo wciskali kredyty pseudo frankowe czyniąc z ludzi niewolników niespłacalnych lichwiarskich kredytów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Petru uczeń Balcerowicza

  jot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 9

  Szaleństwem to była sterowana polityka gospodarcza Balcerowicza. Petru to jego uczeń.

  Zdjęcie autora komentarza
  ...

  Lukkas

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 8

  Ręce opadają jak się czyta artykuł. Dobrze widać, jakie mamy społeczeństwo- nie chcą chleba wolą igrzyska. Brak władzy boli, brak koryta boli. A ciemny lud, który nie protestował gdy rząd podnosił...rozwiń całość

  Ręce opadają jak się czyta artykuł. Dobrze widać, jakie mamy społeczeństwo- nie chcą chleba wolą igrzyska. Brak władzy boli, brak koryta boli. A ciemny lud, który nie protestował gdy rząd podnosił wiek emerytalny czy zabierał im kasę z OFE klaszcze i skanduje w sprawach Trybunału i niby obronie demokracji. A gdzie była demokracja przed rządami PiS? Nie dajcie sobą manipulować, bo tylko ciemną masą można skutecznie kierować, chyba, ze za taką się uważacie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szaleniec to ten Petru !

  Waldek J (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 10

  Kieruje ten pietru stadem baranów i tyle.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Victoria's Secret 2018.

  Victoria's Secret 2018. "Aniołki" w seksownej bieliźnie na wybiegu [ZDJĘCIA]

  10 najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii. Nie chciałbyś ich spotkać

  10 najbardziej przerażających seryjnych morderców w historii. Nie chciałbyś ich spotkać

  Black Friday w Instytucie Piękna Lumières

  Black Friday w Instytucie Piękna Lumières

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny