Maria Skłodowska-Curie na pierwszym miejscu rankingu kobiet, które zmieniły świat. 100 najbardziej wpływowych kobiet według BBC History

mj
wikimediacommons
Magazyn BBC History opublikował wyniki rankingu, w którym wybrano sto kobiet mających największy wpływ na historię świata. Pierwsze miejsce zajęła Polka Maria Skłodowska-Curie.

Kobiety, które znalazły się w plebiscycie zostały wybrane przez grono ekspertów różnych dziedzin - każdy z nich miał nominować dziesięć kandydatek. Wyboru dokonali czytelnicy magazynu. Głosujący docenili osiągnięcia Skłodowskiej-Curie - zajęła pierwsze miejsce na liście 100 kobiet, które zmieniły świat.

Kto znalazł się na kolejnych miejscach? Prezentujemy pierwszą dziesiątkę rankingu.

100 kobiet, które miały największy wpływ na losy świata

1. Maria Skłodowska-Curie - fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla (1903, 1911). Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

2. Rosa Parks - afroamerykańska działaczka na rzecz praw człowieka. Jest uznawana za jeden z symboli walki z segregacją rasową, a także jest nazywana „matką ruchu praw obywatelskich”.

3. Emmeline Pankhurst - brytyjska działaczka społeczna, jedna z założycielek brytyjskiego ruchu sufrażystek, najważniejsza angielska działaczka na rzecz przyznania kobietom praw wyborczych przed I wojną światową.

4. Ada Lovelace - brytyjska matematyczka i poetka, znana przede wszystkim z publikacji na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną. Praca zawiera notatki, wśród nich pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie. Z tego powodu uważana jest czasem za pierwszą programistkę.

5. Rosalind Franklin - brytyjska biofizyk i specjalistka w dziedzinie krystalografii promieniami X, współodkrywczyni podwójnej helisy DNA, doktor na Uniwersytecie Cambridge.

6. Margaret Thatcher - brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii w latach 1979–1990, chemiczka, prawniczka. Stanowczość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw bloku wschodniego spowodowała nadanie jej przydomku Żelaznej Damy. Była pierwszą kobietą, która kiedykolwiek w Wielkiej Brytanii została wybrana na szefa partii rządzącej

7. Angela Burdett-Coutts - pierwsza kobieta, która została członkiem Izby Lordów. Burdett-Coutts otrzymała od królowej Wiktorii tytuł baronessy za swoje zasługi na rzecz ubogich. Była pionierką

8. Mary Wollstonecraft - angielska pisarka, propagująca równouprawnienie kobiet, prekursorka feminizmu.

9. Florence Nightingale - angielska pielęgniarka, statystyk, działaczka społeczna i publicystka. Była zwana „Damą z lampą”. Jest uważana za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa.

10. Marie Stopes - szkocka paleobiolog, feministka i aktywistka. Poprzez edukację kobiet starała się zmienić ich postawę wobec seksu i antykoncepcji, co miało prowadzić do odpowiedzialnej kontroli urodzeń. Jej działalność miała wpływ na poglądy społeczeństwa o seksie małżeńskim i funkcji jaką spełnia kontrolowanie momentu zajścia w ciążę.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl