Marek Sawicki: Dopłaty dla producentów mleka są za małe. KE...

  Marek Sawicki: Dopłaty dla producentów mleka są za małe. KE nie wzięła pod uwagę suszy

  Leszek Rudziński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Marek Sawicki
  1/2
  przejdź do galerii

  Marek Sawicki ©Piotr Smolinski

  Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że Komisja Europejska chce przeznaczyć 300 mln euro jako wsparcie dla producentów mleka. - To niewystarczająca kwota na pomoc dla rolników, zwłaszcza biorąc pod uwagę suszę w Polsce – mówił w Brukseli Sawicki. Wskazywał na potrzebę utworzenia przez KE programu pomocy dla naszych rolników, którzy zostali poszkodowani przez suszę.
  Minister Marek Sawicki jeszcze przed rozpoczęciem nadzwyczajnego spotkania ministrów rolnictwa państw UE zabiegał o wsparcie przez innych ministrów naszego wniosku dotyczącego pomocy dla rolników dotkniętych suszą. Przyznał jednak, że jeśli Komisja nie zwiększy funduszy dla rolników nie będzie łatwo o taką pomoc.

  Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że KE ma do dyspozycji duży margines funduszy, pochodzących z kar za przekroczenie limitów kwot mleka. Jego zdaniem gdyby użyła choć w części tylko tych środków, to z mogłaby zaoferować większą pomoc.

  Jak poinformował do polskiego wniosku o wsparcie rolników w związku z suszą dołączyła się Rumunia.
  Popierają nas także kraje bałtyckie. Zastrzegł przy tym, że jeśli Komisja wygospodaruje jedynie 300 mln euro na pomoc dla rolników, to Polsce będzie trudno otrzymać wsparcie z innych krajów. - Trudno powiedzieć jaka będzie sytuacja. Na razie te środki, które KE kładzie na stół są daleko niewystarczające dla Europy. Nie znamy koncepcji ich podziału - ile które państwo z tych środków dostanie – mówił Sawicki.

  Sawicki zarzucił polskim związkowcom, którzy wraz z rolnikami z innych państw UE protestowali w poniedziałek w Brukseli, że nie występowali w ramach unijnego zrzeszenia związków zawodowych Copa Cogeca o środki z KE w związku z suszą w Polsce.

  Jednak prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz mówił zgromadzonym dziennikarzom, że rolnicy poza przeznaczeniem środków dla producentów mleka, domagają się, wyasygnowania przez KE także funduszy dla Polski związku z brakiem opadów w naszym kraju. - Do problemu spadku cen na różnych rynkach doszła u nas głęboka susza. W wielu regionach Polski producenci nie maja paszy dla bydła. Przyjechaliśmy protestować, żeby UE zauważyła również naszą specyficzną trudną sytuację – mówił Szmulewicz.

  Minister rolnictwa wziął w poniedziałek udział w nadzwyczajnym spotkaniu ministrów rolnictwa państw UE, którzy rozmawiali o pomocy dla producentów w związku z trudną sytuacją na rynku mleka i wieprzowiny w wielu krajach Unii.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo