Browar Zamkowy w Cieszynie uratuje Marek Jakubiak? "Teraz wszystko w rękach Grupy Żywiec"

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Marek Jakubiak poinformował, że jest zainteresowany kupnem Browaru Zamkowego w Cieszynie.
Marek Jakubiak poinformował, że jest zainteresowany kupnem Browaru Zamkowego w Cieszynie. fot. Marek Szawdyn
Marek Jakubiak, prezes Grupy Browary Regionalne Jakubiak, jest zainteresowany kupnem Browaru Zamkowego w Cieszynie. Przemysłowiec poinformował w mediach społecznościowych, że nawiązał w tym celu kontakt z przedstawicielem Grupy Żywiec.

Plany zamknięcia Browaru Zamkowego w Cieszynie przez Grupę Żywiec odbiły się szerokim echem w kraju wywołując konsternację nie tylko na Śląsku Cieszyńskim, ale przede wszystkim w środowisku piwowarskim.

- Jeśli do tego dojdzie, że zostanie zamknięty Browar Zamkowy Cieszyn i nie będzie tam warzone piwo, to będzie to zbrodnia! Zbrodnia na dziedzictwie kulturowo-przemysłowym, zbrodnia dla Śląska Cieszyńskiego, zbrodnia przeciw piwowarstwu polskiemu – mówił Tomasz Kopyra, członek założyciel Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych i autor bloga blog.kopyra.com, który w środę 23 września jako pierwszy poinformował o zamiarach Grupy Żywiec. Tego samego dnia, wieczorem, „Dziennikowi Zachodniemu" informację tę potwierdziła Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec S.A.

Grupa Żywiec ma zamiar zamknąć browar w Cieszynie do końca pierwszego kwartału 2021, jeśli do tego czasu nie znajdzie się nabywca zainteresowany jego kupnem.

Zainteresowanie wyraził Marek Jakubiak, prezes Grupy Browary Regionalne Jakubiak, były poseł na Sejm RP i kandydat na prezydenta RP w ostatnich wyborach. W mediach społecznościowych poinformował, że nawiązał kontakt z przedstawicielem Grupy Żywiec w celu „przekazania informacji o woli zakupu spółki Browar Zamkowy w Cieszynie". - Teraz wszystko w rękach Grupy Żywiec - zaznaczył.

Jak można przeczytać na stronie Grupy Browary Regionalne Jakubiak, prezes Grupy BRJ Marek Jakubiak jest jedynym inwestorem, który od lat 90. ratuje nieczynne historyczne browary w Polsce. Reanimując browary regionalne Grupa BRJ dynamicznie się rozwija, warzy łącznie 16 marek piwa zatrudniając ponad 100 osób. Do Grupy BRJ należy obecnie kilka browarów z bogatą historią - Ciechan, Lwówek (wydzierżawiony) i Biskupiec.

W temat ratowania Browaru Zamkowego w Cieszynie zaangażowała się burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz, która w czwartek 24 września, dzień po trym, jak Grupa Żywiec poinformowała pracowników o zamiarze zamknięcia browaru w Cieszynie, spotkała się dyrektorem Browaru Zamkowego w Cieszynie. Wydała także oświadczenie w tej sprawie informując, że osobiście zaangażowała się w poszukiwanie inwestora. Wysłała także oficjalne pismo do Grupy Żywiec z pytaniami na ten temat do Grupy Żywiec

Musisz to wiedzieć

Historia cieszyńskiego browaru sięga 1659 roku – wtedy w pobliżu Wieży Piastowskiej zarząd habsburskiej Komory Cieszyńskiej zdecydował o budowie pierwszego browaru zamkowego. W 1846 roku w związku z założeniem na Górze Zamkowej romantycznego parku, browar został przeniesiony w nowe miejsce, na fundamenty północnych obwarowań zamku. Wtedy wybudowany został na zamówienie arcyksięcia Karola Ludwika jako czteroskrzydłowy, prostokątny budynek z dziedzińcem pośrodku. Szybko zyskał opinię „jednej z najwspanialszych siedzib produkcji piwa na Morawach i Śląsku austriackim”.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl