Maraton Warszawski 2019 ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW Maratończycy rywalizowali na ulicach stolicy

Marcin Śpiewakowski
Marcin Śpiewakowski
Maraton Warszawski 2019 LIVE [RELACJA NA ŻYWO] ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW. Trasa i utrudniania w ruchu w niedzielę 29.09
Maraton Warszawski 2019 LIVE [RELACJA NA ŻYWO] ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW. Trasa i utrudniania w ruchu w niedzielę 29.09 Krystian Dobuszyński/Polska Press
PZU Maraton Warszawski 2019 w niedzielę (29 września) już po raz 41. w historii wybiegł na ulice stolicy. Towarzyszyła mu sztafeta maratońska, w której dystans 42,195 kilometra pokonywały wspólnie trzyosobowe drużyny, a także Bieg na Piątkę.

Maraton Warszawski 2019 LIVE | RELACJA NA ŻYWO

Nazwa dystansu, na którym mierzą się uczestnicy, pochodzi od miejscowości Maraton w Grecji. Według Herodota po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami pod Maratonem w 490 p.n.e., armia perska zaokrętowała i wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Widząc to, Grecy udali się co sił w nogach do miasta, przybywając praktycznie równocześnie z okrętami perskimi. Bieg ten stał się podstawą romantycznych historii, według których posłaniec Filippides pobiegł do Aten, by obwieścić zwycięstwo i poinformować Ateńczyków, że płynie ku nim flota perska. Po przekazaniu tej wiadomości padł martwy.

W pierwszych igrzyskach bieg maratoński był rozgrywany na dystansie 40 km. W rzeczywistości dystans między Maratonem a Atenami wynosi 37 km, jednak postanowiono tę liczbę „zaokrąglić”. Na igrzyskach w Londynie dystans zwiększono o 2195 metrów (przesuwając metę w pobliże miejsca, gdzie na trybunach siedział brytyjski król, Edward VII).

Maraton Warszawski. Historia biegu

Maraton Warszawski to jeden z najstarszych biegów rozgrywanych w Polsce na "królewskim dystansie", mierzącym dokładnie 42,195 kilometrów. Bieg z reguły odbywa się w ostatnią niedzielę września, a jego pierwsza edycja odbyła się aż czterdzieści lat temu, 30 września 1979. Wówczas długość trasy wynosiła około 41,6 km. Inauguracyjny maraton ukończyło 1861 osób, większym maratonem w Europie był w 1979 jedynie maraton paryski, który ukończyło niespełna 100 biegaczy więcej.

Maraton Warszawski 2019 jest już 41. edycją tej imprezy. Wśród polskich imprez na tym dystansie dłuższą tradycją cieszy się tylko maraton w Dębnie, który po raz pierwszy rozegrano w 1969 r.

TAK BYŁO ROK TEMU. MARATON WARSZAWSKI 2018 [ZDJĘCIA] ZOBACZ ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW

Trasa biegu i utrudnienia w ruchu

W 41. PZU Maratonie Warszawskim startuje blisko 6 tysięcy biegaczy. Punktualnie o godzinie 9:00 uczestnicy wystartowali spod stadionu Polonii na ul. Konwiktorskiej, a pół godziny później wyruszyli biegacze w 7. Biegu na Piątkę.

Trasa została wytyczona w centralnej części Warszawy - od Kępy Potockiej, przez Cytadelę do Łazienek Królewskich. Na prawym brzegu biegacze miną między innymi Stadion Narodowy, warszawskie zoo, przekroczą też dwa mosty - Świętokrzyski i Gdański. Po lewej stronie Wisły maratończycy pobiegną między innymi Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem. Meta wszystkich dystansów już tradycyjnie będzie zlokalizowana na Wisłostradzie na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Maraton Warszawski 2019 LIVE [RELACJA NA ŻYWO] ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW. Trasa i utrudniania w ruchu w niedzielę 29.09

Maraton Warszawski 2019 ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW Maratończycy ryw...

W związku z organizacją 41. PZU Maratonu Warszawskiego pojawią się czasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego. Organizator zaprasza do zapoznania się z planowanymi zamknięciami poszczególnych ulic, a także do pobrania aplikacji Waze, dzięki której można na bieżąco śledzić sytuację drogową w mieście oraz znaleźć trasę przejazdu uwzględniającą zamknięcia dróg w dniu biegu. Szczegółowe godziny utrudnień w ruchu, a także całą trasę możecie zobaczyć na poniższej grafice:

maraton warszawski 2019 trasa

Maraton Warszawski 2019. Biegi towarzyszące: sztafeta i bieg na 5 km

Uczestnicy, dla których dystans maratonu to zbyt duże wyzwanie, mogli wystartować w sztafecie maratońskiej lub Biegu na Piątkę. W tym pierwszym przypadku trzyosobowe drużyny pokonują dystans 42,195 kilometrów „na raty” - pierwszy uczestnik biegnie ok. 14 km, drugi 10 km, a trzeci - 18 kilometrów. Udział w sztafecie to koszt 200 złotych (czyli niecałe 70 złotych na jednego członka drużyny).

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl