Mamy dość zmian czasu z letniego na zimowy i odwrotnie? Wolelibyśmy zostać przy czasie zimowym czy letnim?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
57 proc. badanych Polaków optuje za utrzymaniem czasu letniego przez cały rok, a tylko 17 proc. badanych wolałoby utrzymanie czasu zimowego. Prawie jedna czwarta Polaków nie ma zdania w tej kwestii.
57 proc. badanych Polaków optuje za utrzymaniem czasu letniego przez cały rok, a tylko 17 proc. badanych wolałoby utrzymanie czasu zimowego. Prawie jedna czwarta Polaków nie ma zdania w tej kwestii. Łukasz Gdak / Polska Press
Na świeżo w pamięci mamy zmianę czasu z letniego na zimowy i wiele osób nadal przystosowuje się do zmienionych warunków, choć z pozoru godzina czasu różnicy to niewiele. Zmiany czasu miały przejść do historii, ale na razie Unia Europejska wstrzymała decyzje w tej sprawie. A co my sami o zmianach czasu sądzimy?

Choć ostatnio zweryfikowane zostały poglądy na temat korzyści jakie daje zmiana czasu, w tym dla energetyki, i głośno jest o niekorzystnym wpływie przestawiania dwa razy w roku zegarków na nasze zdrowie, brakuje zdecydowanych decyzji legislacyjnych. Według koncepcji sprzed pandemii rok 2021 miał być ostatnim, w którym w krajach Unii Europejskiej dochodzić będzie do cyklicznych zmian czasu, to jednak nie zanosi się na to jeszcze przez wiele lat.

A sami Polacy co o tym sądzą? Czy dezorganizacja spowodowana przestawianiem zegarków jest dla nas dużym dyskomfortem?

Tradycyjnie w ostatni weekend października cofaliśmy wskazówki o godzinę do tyłu. W tych właśnie dniach firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków dotyczące celowości utrzymywania zmian czasu z letniego na zimowy i odwrotnie.

Blisko połowa Polaków zdecydowanie popiera pomysł likwidacji zmian czasu (47%), a kolejne 24% odpowiedziało na to pytanie „raczej tak”. Przeciwną opinię wyraziło 17% ankietowanych, natomiast 12% respondentów nie miało zdania w tej sprawie.

Wyniki pokazują dość jednoznacznie przyzwolenie polskiego społeczeństwa na wprowadzenie zmiany, polegającej na likwidacji czasu zimowego. Tym bardziej, że 57% respondentów optuje za utrzymaniem czasu letniego przez cały rok, a tylko 17% badanych wolałoby utrzymanie czasu zimowego. Prawie jedna czwarta Polaków nie ma zdania w tej kwestii.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 1-4.10.2021, na ogólnopolskiej próbie 1071 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mamy dość zmian czasu z letniego na zimowy i odwrotnie? Wolelibyśmy zostać przy czasie zimowym czy letnim? - Strefa Biznesu

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Złodziej Podolski
Boziu.. jak ja bym chciała mieć tylko takie zmartwienia..

Tymczasem mnie dopadają inne.. jak np. to, że k***a muszę 2300 zł więcej na opał dać w tym sezonie, że prąd zdrożał w ***** i ciut ciut, że 100 zł w Biedronce już nawet na waciki nie starczy..
Z
Złodziej Podolski
Boziu.. jak ja bym chciała mieć tylko takie zmartwienia..

Tymczasem mnie dopadają inne.. jak np. to, że **
c
czarek
Do 2026 roku nie będzie żadnych zmian więc po co te analizy?!
Wróć na i.pl Portal i.pl