Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mammografia dla każdej kobiety, bez względu na wiek [GDZIE STANĄ MAMMOBUSY]

Jolanta Gromadzka-Anielewicz
Spośród wszystkich nowotworów rak piersi stanowi ok. 20 proc. zachorowań. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium często daje możliwość wykonania zabiegu oszczędzającego
Spośród wszystkich nowotworów rak piersi stanowi ok. 20 proc. zachorowań. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium często daje możliwość wykonania zabiegu oszczędzającego Lucyna Nenow/ archiwum PP
Kobiety, które nie kwalifikują się do programu NFZ, mogą teraz zbadać sobie piersi. Akcja zaczyna się od Trójmiasta, ale mammobusy dojadą na całe Pomorze.

Z bezpłatnych badań mammograficznych w mammobusach Lux Medica Diagnostyka, które w maju odwiedzą różne dzielnice Gdańska i Gdyni, skorzystać będą mogły kobiety, które ze względu na wiek nie kwalifikują się do programu profilaktycznego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

A więc - panie między 40 a 49 rokiem życia oraz w wieku 70-75 lat. Badania wykonywane są w ramach projektu "Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi", współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Warunek jest jeden - kobieta, która zgłosi się na badanie, musi okazać skierowanie od lekarza. Na profilaktyczne badanie piersi za pomocą mammografu może wystawić skierowanie zarówno lekarz rodzinny, jak i lekarz każdej innej specjalności.
Więcej informacji o badaniach i wzór skierowania znaleźć można na stronie www.fundusze.mammo.pl. Aby móc skorzystać z badania w mammobusie, trzeba się zarejestrować pod nr. tel. 58 666 2 444 (codziennie).

W ramach programu
Natomiast do pań w wieku 50-69 lat adresowany jest tzw. Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, w ramach którego badania są refundowane przez NFZ. Badanie to również jest bezpłatne, a kobiety mogą z niego skorzystać co dwa lata (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Panie zgłaszające się na mammografię w ramach tego programu nie muszą okazywać skierowania.

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Otrzymywany wynik badania przesiewowego to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją - czy w piersiach występują nieprawidłowości wymagające dalszej diagnostyki, czy też nie. W liście zawarte są informacje, co trzeba zrobić, jeśli okaże się, że potrzebna jest dalsza diagnostyka. Więcej informacji o badaniach przeczytać można na stronie www.mammo.pl.

Dawka jak przy RTG zęba
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje, jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, gdy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.
Warto wiedzieć, że tylko w roku ubiegłym w mammobusach LUX MED Diagnostyka przebadało się około 240 tys. kobiet.

Każdego miesiąca mammobusy odwiedzają około 200 miejscowości, realizując program badań przesiewowych dla pań. - Mimo iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi - mówi dr Małgorzata Cymerman. - Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek. Spośród wszystkich nowotworów stanowi ok. 20 proc. Ryzyko zachorowania wzrasta u kobiet w przedziale wiekowym pomiędzy 50 a 69 rokiem życia. Najważniejszym czynnikiem, który istotnie wpływa na poprawę wyników leczenia, jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium zaawansowania często daje możliwość wykonania zabiegu oszczędzającego.

Tam staną mammobusy

* Gdynia Witomino - 18 maja
przy parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Konwaliowa 13

* Gdańsk Chełm - 19 maja
przy sklepie Tesco, ul. Cienista 30

* Gdańsk Osowa - 20 i 21 maja
przy parafii pw. Chrystusa Zbawiciela, ul. Pegaza 15

* Gdynia Karwiny - 22 maja
na tyłach budynku Spółdzielni Mieszkaniowej "Karwiny", ul. Korzenna 15

* Gdańsk Morena - 25 maja
przy Przychodni Morena, Jaśkowa Dolina 105.

Akcji badań mammograficznych w mammobusach na Pomorzu patronuje "Dziennik Bałtycki" i pomorski NFZ, który będzie zachęcał panie do uzyskania dostępu do Zintegrowanego Informatora Pacjenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki