Mam kablówkę, ale abonamentu RTV nie zapłacę, bo nie muszę. Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV? Poznaj stawki i kary

TK

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
Kto ma kablówkę, ten nie płaci abonamentu RTV. To bardzo częsta opinia, którą powtarzają klienci telewizji kablowych. Abonament RTV jest już uwzględniony w rachunku za kablówkę więc nie płacę dodatkowo abonamentu RTV - to kolejna opinia. Widzowie celowo wybierają ofertę kablówek osiedlowych lub miejskich, aby uniknąć dodatkowego płacenia abonamentu. W ofertach pojawia się słowo "abonament", który wprowadza sporo zamieszania. Kto nie musi płacić abonamentu RTV w 2020 roku? Powszechne jest przekonanie, że właściciele kablówek abonament RTV mają zapłacony razem z rachunkiem za korzystanie z pakietu u dostawcy kablówki. Telewidzowie tłumaczą, że skoro opłaty za kablówki sa wysokie, to nie powinni już płacić abonamentu. Dodatkowo nie oglądają TVP, a tylko inne programy więc czują się zwolnieni z obowiązku płacenia. Kto jest zwolniony z opłat abonamentowych i ile wynosi kara brak opłaty? Sprawdżcie tutaj.

Abonament RTV w 2020. Stawki pozostają bez zmian

Abonament RTV w roku 2020 pozostanie bez zmian. Tak wynika z rozporządzenia ws. wysokości opłat abonamentowych za radio i telewizję podjętej przez KRRiT.

Rada zwróciła jednak uwagę na fakt, że:

 • abonament RTV i wpływy z niego są niewystarczające,
 • niskie wpływy nie pozwalają wywiązać się z "misji publicznej".

Nie przegapcie

Mniejszy abonament RTV 2020: jak obniżyć cenę abonamentu?

Cena abonamentu RTV nie dla wszystkich jest korzystna. Dla wielu Polaków jest to dodatkowy koszt, który ponoszą co miesiąc, za korzystanie z radia i telewizji. Nie dla wszystkich ta opłata wydaje się również sprawiedliwa. Jeżeli uważamy, że abonament RTV 2019 jest zbyt wysoki, możemy spróbować go nieco obniżyć. Mamy dwie możliwości:

 1. Jeśli do 25 stycznia 2020 opłacimy abonament RTV za cały rok z góry, otrzymamy 10% zniżki. Oznacza to, że za radio zapłacimy 75,60 zł, a za telewizor – 245,16 zł.
 2. Opłatę za abonament RTV 2020 obniżymy płacąc opłaty za więcej niż w miesiąc z góry.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podkreśla, że mimo, tego, że wysokość abonamentu w 2020 roku nie ulegnie zmianie, to konieczna jest nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych. Kolejnym krokiem, który miałby wyrównać utracone wpływy to zapisanie stałej kwoty w budżecie.

Opłata za abonament RTV w 2020 roku wyniesie:

 • 7 złotych miesięcznie - za samo radio
 • 22, 70 zł miesięcznie - za radio i telewizję.

Abonament RTV 2020: CENNIK |OPŁATA ZA ROK Z GÓRY RADIO + TELEWIZOR|

 • 44,05 zł za dwa miesiące z góry
 • 65,35 zł za trzy miesiące z góry
 • 129,40 zł za sześć miesięcy
 • 245,15 zł za rok z góry

Abonament RTV 2020: CENNIK |OPŁATA ZA ROK Z GÓRY - RADIO|

 • 13,60 zł za dwa miesiące z góry,
 • 20,15 zł za trzy miesiące z góry,
 • 39,90 zł za sześć miesięcy z góry
 • 75,60 zł za rok z góry

Abonament RTV 2020 - zwolnienia. Kto nie musi płacić?

Z płacenia abonamentu RTV są zwolnione osoby, które mają:

 • skończone 75 lat,
 • posiadają I grupę inwalidzką,
 • pobierają świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną.

Abonament RTV a kablówka

Abonamentu RTV nie płacą właściciele kablówek - to coraz częściej wystyepujące przekonanie wsród nowych posiadaczy telewizji kablowych. W ten sposób uzasadniają brak comiesięcznych opłat.

Oto dwie najczęściej powtarzające sie opinie na ten temat:

 1. Kto ma kablówkę, ten nie musi płacić abonamentu RTV
 2. Abonament RTV jest już uwzględniony w rachunku za kablówkę więc dodatkowego abonamentu RTV nie trzeba płacić.

Widzowie celowo wybierają ofertę kablówek osiedlowych lub miejskich, aby uniknąć dodatkowego płacenia abonamentu.

Okazuje się jednak, że to nieuzasadnione przekonanie.

Z ustawy wynika z tego jasno, że podpisanie umowy z kablówka nie zwalnia z obowiązku indywidualnego płacenia abonamentu RTV. Dlaczego?

Według ustawy, opłata abonamentowa jest obowiązkowa dlatego, że korzystamy z telewizora, a nie dlatego, że oglądamy taki czy inny kanał telewizji. Nie ma znaczenia również to, czy mamy podpiętą antenę telewizji, czy korzystamy z syganłu kablowego.

Abonamentu RTV nie muszą płacić również kombatanci wojenni oraz wojskowi, a także osoby bezrobotne. Z opłat zwolnieni są również ci, którzy pobierają zasiłek przedemerytalny oraz osoby, które spełniają kryterium dochodowe.

Abonament RTV 2020: Ile wynosi kara za niepłacenie abonamentu?

Kary za niepłacenie abonamentu RTV w 2020 pozostaną na tym samym poziomie. Wszyscy, którzy migają się od płacenia za abonament liczyć się muszą z karą.

Zwolnieni z płacenia abonamentu rtv są inwalidzi I grupy, osoby całkowicie niezdalne do pracy, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o orzeczonej trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Jest również kryterium wiekowe - abonamentu rtv nie płacą osoby, który mają 75 lat i więcej. Zwolnienie dotyczy również tych, którzy ukończyli 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym.

Abonamentu RTV nie muszą płacić również osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS-u lub KRUS-u.

Zwolnienie z abonamentu RTV dotyczy też osób niesłyszących, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, a także osób niesłyszących, których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent.

W przepisach jest też mowa o zwolnieniu z abonamentu RTV dla osób spełniających kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych, tych, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, osób uprawnionych do pobierania zasiłku i świadczenia przedemerytalnego oraz bezrobotnych, o których mowa jest w artykule 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Z uiszczania abonamentu RTV zwolnieni są również inwalidzi wojenni i wojskowi, członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojskowymi lub wojennymi, osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego w wyniku pobytu w miejscach represji a także osoby, będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Zwolnienie z abonamentu RTV obejmuje również członków rodzin pozostałych po osobach pobierających w chwili śmierci rentę z powodu inwalidztwa, a także osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem, o których mowa w ustawie o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

Co ciekawe, uznano, że abonamentu RTV nie muszą płacić osoby, które do oglądania TV lub słuchania radia wykorzystują komputery z dołączonymi dekoderami naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Uznano, że przeznaczeniem komputerów nie jest odbiór telewizji czy radia. Jest to funkcja wtórna, więc nie można tych urządzeń traktować jako odbiorników RTV. Podobnie rzecz ma się z tabletami i telefonami komórkowymi z wbudowanym odbiornikiem radiowym.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: Mam kablówkę, ale abonamentu RTV nie zapłacę, bo nie muszę. Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV? Poznaj stawki i kary - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 333

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paweł
16 stycznia, 10:49, Ex

A jak nie mam telewizora, tylko pralkę i lodówkę to też abonament???

P
Paweł

Ja nie mam telewizora ale mam pralkę i lodówkę. Czy za nie też powinienem płacić abonament??!!

P
Pracownik MOPS

Za nieużywane auta i motocykle trzeba płacić OC, za posiadanie telewizora abonament, za pracę podatki, za leczenie łapówki ... Lepiej być nierobem ... 5000 zł miesięcznie za siedzenie w domu i żadnych kosztów

Ł
Łukasz
16 stycznia, 10:49, Ex

Za radio i telewizor raczej nie. Ja nie płacę za rtv bo mam tylko Netflixa lub Hbo zależnie od potrzeb. Opłacam tylko internet.

J
Jon
16 stycznia, 10:49, Ex

Jesteś debilem kupując telewizor zapłaciłeś za niego ,

E
Ex'pert

....musisz płacić abonament RTV , bo to jest opłata za posiadanie odbiornika RTV, a nie za dostęp do kanałów TV!!!!! Proszę czytać ze zrozumieniem!

G
Gość

Jeśli nie mogą wywiązać się z "misji publicznej" to wystarczy obniżyć zarobki tzw GWIAZD.

K
Klops

Przecież TVP SA jest spółką z którą nie mam podpisanej umowy na dostarczanie mi programów radiowo-telewizyjnych. Radio mam internetowe a telewizję z satelity.. to z jakiej racji mam płacić

C
Ciekaw

Mam penisa czy mam płacic alimenty za jego posiadanie bo mogę zrobić dziecko

D
Durnyząd

Jeszcze trochę będziemy płacić za posiadanie samochodu do Orlenu i lotosu

Bo możemy kupić paliwo

G
Gość

Monopol w modzie inne filmy za to się ussdza a TVP rządi jak chce za pomocą PISuara kurski i jego podwładni horendalne zarobki a w TVP gówno nie ma co oglądać tak jak w TVN i reszcie wszystko się powtarza nic nowego i za co tu płacić. A po 1 telewizor jest tylko urządzeniem niczym więcej. Kto chce to ogląda a kto nie to nie to nie musi.

G
Gość

Kurski zdrowieć [wulgaryzm]. Komuch nie ma kasy niech obciąganie rydzowi dostanie kapkę hasa nie dam złodziejowi centa [wulgaryzm].... Jebs...e

G
Gość
14 stycznia, 21:27, Gość:

Myślę że producenci powinni to płacić dlaczego ja mam płacić za coś co sama se kupiłam bzdura i czysty haracz

Sama kupiłaś z zarobionych opodatkowanych pieniędzy, sprzęt był też opodatkowany w sklepie i jeszcze dopóki go posiadasz masz za to płacić, jak za wynajem ! MASAKRA! Ten kraj schodzi na psy. To samo na lokatach, podatek Belki... wszystkie podatki to wielkie oszustwo na bezrobotnych ich dofinansowania, zapomogi, 300plus, 500plus a z pensji 3800 na reke dostaje sie 2400, służba zdrowia nie funkcjonuje, neurochirurg w kolejce 2 i pol roku, ortopeda 10miesiecy, ale co miesiac pobieraja mi tysiaka na skladke. dobrze ze ZUS ma takie piekne palace, a caly urzad sklada sie z urzednikow panstwowych ktorzy zarabiaja jak obywatel na sluzbie, jezdza tramwajami i mieszkaja w mieszkaniach ktore kupili za swoje marne pensje, a nie dostali od miasta za 40tys ponad 100metrowych pieknych kamienic

N
Nika

Znowu bezrobotni nic nie płacą, pobierają zasiłki, 500 ... i wszystko za darmo. W tym kraju lepiej się wychodzi będąc bezrobotną, samotną (bez ślubu), matką 4 dzieci niż pracująca kobietą na 1,5 etatu!!!

G
Gość
14 stycznia, 07:58, Gość:

A co jeśli nie mam kablówki ani nieziemnej. A na telewizorze oglądałem tylko N E T F L I X A?

14 stycznia, 14:26, ca:

płacisz za telewizor - [wulgaryzm] ich obchodzi twój netflix. szmal musi sie zgadzac.

15 stycznia, 8:37, ...:

A co jak nie mam telewizora - tylko rzutnik podpięty pod komputer (albo po prostu na kompie):P

luki są tylko trzeba je znaleźć

Ja mam monitor, a nie telewizor lub przeznaczeniem mojego telewizora tak jak i komputera jest granie w gry (konsola). Przepis sprzed 40 lat gdy TV mógł służyć tylko i wyłącznie do oglądania 3 programów TVP, ale dalej się z ludzi robi debili...

Dodaj ogłoszenie