Małżeństwo się nie opłaca? Tak uważa coraz więcej osób. A jak jest na Podkarpaciu?

Agata Flak
pixabay.com
W 2016 roku na Podkarpaciu urodziło się ponad 20 tysięcy dzieci z czego blisko 3 tysiące to dzieci pozamałżeńskie.

Na Podkarpaciu najwięcej dzieci ze związków nieformalnych rodzi się w powiatach bieszczadzkim (38,8 proc.), przemyskim (32,8 proc.) i leskim (25,7 proc.).

Rzeszów na tle innych miast w Polsce (100 tys. mieszkańców i więcej) wypada bardzo tradycyjnie. W stolicy Podkarpacia w 2016 roku urodziło się 2161 dzieci z czego spora część - 1866 w związkach małżeńskich, a tylko 295 w związkach nieformalnych (dane Głównego Urzędu Statystycznego). Jeszcze mniej urodzeń nieślubnych dzieci odnotowano w powiatach łańcuckim, dębickim i ropczycko-sędziszowskim.

Ciekawe jest natomiast to, że więcej dzieci nieślubnych na Podkarpaciu w 2016 roku urodziło się na wsiach (1471) niż w miastach (1295).

Ich matki miały najczęściej 20 -24 lata, co zdaniem socjologów jest dowodem na zanik tzw. małżeństw naprawczych. Czyli zawieranych w sytuacji ciąży, które kiedyś w Polsce były swoistą normą.

Według demografów przyczyn rosnącej liczby nieślubnych dzieci jest kilka: wzrost liczby związków partnerskich, związanych m.in. z migracją młodych do miast. Ponadto przybywa małżeństw po rozwodach, wśród których większość niechętnie patrzy na ponowny ślub. Ale jest to również efekt zimnej kalkulacji i tego, że instytucje publiczne są mało elastyczne.

- Małżeństwo się po prostu nie opłaca - powiedział „Gazecie Wrocławskiej” prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Zdaniem profesora samotna matka może korzystniej rozliczyć się z fiskusem, łatwiej jej zapisać dziecko do żłobka czy przedszkola. Łatwiej jej również uzyskać 500 plus.

Z tym ostatnim nie zgadza się jednak Elwira Kochanowska - Pięciak z MOPS w Rzeszowie.

- Otrzymanie świadczenia 500 plus w przypadku matki samotnie wychowującej dziecko nie jest takie proste. Jeśli pracuje, otrzymuje alimenty, a dziecko nie ma orzeczonej niepełno-sprawności to taka osoba nie ma szans na 500 plus

- wyjaśnia.

Dodaje, że przed nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wystarczająca do przyznania świadczenia 500 plus była deklaracja samotnego wychowywania dziecka. Po zmianach przepisów otrzymanie 500 plus nie jest już takie proste.

Demografowie szacują, że ten rok będzie rekordowym i w Polsce urodzi się około 100 tys. dzieci z nieformalnych związków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Małżeństwo się nie opłaca? Tak uważa coraz więcej osób. A jak jest na Podkarpaciu? - Plus Nowiny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl