Małopolska zachodnia. Burze z gradem. Zerwane dachy i...

  Małopolska zachodnia. Burze z gradem. Zerwane dachy i połamane drzewa [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W Trzebini wiatr zmiótł dach
  1/57
  przejdź do galerii

  W Trzebini wiatr zmiótł dach ©Robert Siewk

  Około godz. 20.30 nad powiatem oświęcimskim i całą zachodnią Małopolską przeszła nawałnica. Gradowe kule średnicy 1,5 centymetra spowodowały wiele zniszczeń. Strażacy nie podają póki co szczegółów dotyczących zdarzeń, bo jak dowiadujemy się w dyżurce: nie wyrabiają z odbieraniem zgłoszeń. Wiadomo, że porywisty wiatr zerwał trzy dachy z domów (Łazy, Grojec, Poręba Wielka) i połamał kilkadziesiąt drzew.
  WIDEO: Usuwanie skutków nawałnic w Małopolsce

  Autorka: Ewelina Sadko, Gazeta Krakowska


  Autor: Internautka Sylwia

  Równie niespokojnie było w powiecie chrzanowskim. W Trzebini - Sierszy trąba powietrzna powaliła część lasu. Spadające drzewa zerwały linię energetyczną. Bez prądu jest obecnie 5 tys. osób. W całym powiecie było ponad 70 interwencji, m.in. w sprawie powalonych na jezdnię drzew i zerwanych dachód z pomieszczeń gospodarczych i domów. - Wichura pozrywała dachy praktycznie w całym powiecie, m.in. w Płazie, Trzebinii, Bolęcinie czy Myślachowicach. Obecnie trwa zabezpieczanie tych budynków przy pomocy folii i plandek - mówi Michał Zieliński z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie. - Trwa też naprawa linii energetycznych - dodaje Zieliński.

  Wstępny bilans w Olkuszu to setki połamanych drzew, kilka zerwanych lub uszkodzonych dachów i zerwane linie energetyczne. Przez kilkadziesiąt minut zablokowana była droga krajowa nr 94 w kierunku Olkusza - wiatr powalił tam drzewo na jezdnię. Na ulicy Nullo i Konopnickiej drzewa spadły na samochody, mocno je uszkadzając. W Osieku od uderzenia pioruna zapalił się dom, a jego mieszkankę przewieziono do szpitala. Strażacy interweniowali ponad 50 razy. - To nie koniec. Cały czas nadchodzą nowe zgłoszenia o szkodach - mówią strażacy.

  - Takiej burzy dawno tutaj nie widziałam. W jednej chwili zerwał się taki wiatr, że drzewa wygięły się do połowy, a niektóre z nich się połamały. Potem była ściana deszczu, a grzmiało tak, że aż podłoga drżała – relacjonuje Pani Halina, mieszkanka osiedla Młodych w Olkuszu.

  W części Olkusza nie ma też prądu. Jak udało nam się dowiedzieć w spółce Tauron Dystrybucja zasilanie powinno wrócić do odbiorców po północy.

  Strażakom ciężko jest nawet szacować straty, bo cały czas odbierają kolejne zgłoszenia.

  W regionie ciągle grzmi. Noc może być bardzo niespokojna.

  Macie zdjęcia zniszczeń w regionie? Przyślijcie nam na oswiecim@gk.pl z krótkim opisem.

  Współpraca: Katarzyna Ponikowska, Amadeusz Calik

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prąd

  odbiorca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  ja się dziwię że nikt nie wycina drzew przy liniach energetycznych tylko co wiatr to problem chyba komuś to na ręke?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo