Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Rogala „Punkt widzenia” RECENZJA: hejt w sieci, odpowiedzialność moralna sędziów i przemoc seksualna. Bardzo dobry kryminał

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Małgorzata Rogala „Punkt widzenia”
Małgorzata Rogala „Punkt widzenia” Maria Olecha-Lisiecka
„Punkt widzenia” Małgorzaty Rogali to szósta część serii o warszawskich policjantach Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku. Jeśli jeszcze nie czytaliście żadnej książki Małgorzaty Rogali, czas najwyższy to zmienić. Autorka z powodzeniem łączy kryminał z powieścią obyczajową i psychologiczną. I jest w tym świetna!

Tym razem autorka zaczyna od bardzo mocnego uderzenia. Oto zostaje brutalnie zamordowana, a przed śmiercią także prawdopodobnie zgwałcona, młoda dziewczyna, Jagoda. To córka znanego sędziego Włodzimierza Skowrońskiego. Sprawa ma dla warszawskiej policji priorytet, sędzia naciska na komendanta, by ten zaangażował w poszukiwanie sprawcy najlepszych policjantów, więc Agata Górska musi przerwać urlop. Szybko okazuje się się, że sędzia, którego córkę zamordowano, orzekał w głośnej sprawie pewnej zgwałconej na imprezie młodej dziewczyny. Mimo dowodów gwałtu, sprawca dostał wyrok w zawieszeniu. Załamana dziewczyna popełniła samobójstwo. A sędzia stał się obiektem internetowego hejtu.

Górska i Tomczyk rozpoczynają skomplikowane, wielowątkowe śledztwo. Pracują pod ogromną presją. Policjanci próbują złapać wątki w jedną całość, ale wszystko wymyka im się z rąk. Jakby tego było mało, w życiu komisarza Tomczyka pojawia się kobieta, którą kiedyś dobrze znał…

RECENZJA DRUGIEJ I TRZECIEJ CZĘŚCI SERII MAŁGORZATY ROGALI

Oczywiście śledzimy również życiowe perypetie głównych bohaterów, bowiem wątki obyczajowe są ważną częścią tej serii kryminalnej. A dzieje się sporo!

„Punkt widzenia” to historia bardzo współczesna i bardzo aktualna. Małgorzata Rogala pisze o hejcie w internecie, o odpowiedzialności zawodowej i przede wszystkim moralnej sędziów za wydawane przez nich wyroki, a także o cichym przyzwoleniu na przemoc seksualną w naszym społeczeństwie.

Autorka porusza tym samym bardzo ważne i drażliwe zarazem kwestie społeczne. I robi to z wielkim wyczuciem. „Punkt widzenia” to poruszająca powieść kryminalna. Małgorzacie Rogali udało się to, czego nie potrafi wielu bardzo dobrych pisarzy tego gatunku w Polsce, którzy wymyślają świetne zagadki, opanowali do perfekcji twisty, potrafią skutecznie podrzucać fałszywe tropy i umiejętnie serwują w kryminałach makabrę. Rogala dotyka czytelnika, zmusza go do refleksji, a przy tym bardzo dobrze radzi sobie z fabułą na kilku poziomach: kryminalnym, społecznym i psychologicznym, bowiem jej powieści nie są przegadane.

TUTAJ PRZECZYTACIE RECENZJE "ZASTRZYKU ŚMIERCI" I "GRZECHU ZANIECHANIA" MAŁGORZATY ROGALI

Nową powieścią kryminalną Rogala po raz kolejny udowadnia, że po pierwsze, w kryminale psychologicznym czuje się świetnie, a po drugie, doskonale rozumie istotę gatunku, jaki wybrała. Wie, że kryminał to zawsze opowieść o prawdach podstawowych, o morderstwie, które naznacza na całe życie sprawcę, jego bliskich i rodzinę ofiary, o zbrodni, która sieje spustoszenie, o tym, że życie nie jest ani czarne, ani białe. Rogala dostrzega wiele odcieni szarości. I pozwala, aby czytelnik zobaczył je w jej książkach. Do tego zawsze dokłada jakże ważny kontekst społeczny i psychologiczny zbrodni.

Po lekturze "Punktu widzenia" nie mam wątpliwości, że Małgorzata Rogala to jedna z najlepszych polskich autorek kryminałów. Bardzo polecam!

Małgorzata Rogala, „Punkt widzenia”, Czwarta Strona, 2019, 332 strony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!