Małe reaktory jądrowe wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne kraju i wesprą zieloną transformację

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
Sprawne i bezpieczne wytwarzanie energii ma kluczowe znaczenie dla gospodarki, a także dla odbiorców indywidulanych. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej.Gaz miał być paliwem przejściowym w strategii „Fit for 55” Unii Europejskiej i służyć do zaspokajania potrzeb energetycznych, zanim osiągniemy możliwość stosowania technologii bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wojna w Ukrainie zrewidowała jednak te plany i przyspieszyła działania. Konieczne jest poszukiwanie alternatywnych źródeł wytwarzania energii już teraz, w czasie przechodzenia na „zieloną energetykę” i realizowania celów Europejskiego Zielonego Ładu.

Technologia jądrowa w Polsce

PKN Orlen już od pewnego czasu poszukiwał odpowiedniej technologii i solidnych partnerów do projektów z zakresu energetyki jądrowej. I działo się to jeszcze na długo przed rosyjską agresją na Ukrainę.

Koncern jako pierwszy w Polsce nawiązał współpracę z firmą, która dysponuje zaawansowaną technologią umożliwiającą powstanie mikro i małych reaktorów jądrowych w naszym kraju. Wspólnie z Synthos Green Energy tworzy spółkę joint venture, która zajmie się wdrożeniem technologii MMR i SMR, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już wydał pozytywną decyzję w sprawie powołania nowej spółki ORLEN Synthos Green Energy, która będzie odpowiedzialna za przygotowanie i komercjalizację w Polsce tej jednej z najbardziej efektywnych, najtańszych i bezpiecznych technologii wytwarzania energii.

Reaktor BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy, na który stawia PKN Orlen, jest obecnie najbardziej zaawansowaną na świecie technologią w tej dziedzinie i tym samym najbliżej komercjalizacji. Na to rozwiązanie zdecydowały się już m.in. kanadyjska spółka Ontario Power Generation oraz amerykańska firma Tennessee Valley Authority.

Duże zalety energetyki jądrowej małej skali

Stworzenie reaktora BWRX-300 zajmuje tylko ok. 1/3 czasu potrzebnego na budowę tradycyjnej dużej elektrowni jądrowej. Dodatkowo koszty budowy są o ok. 30 proc. niższe za każdy MW w porównaniu z konwencjonalnymi projektami atomowymi. Mały reaktor o mocy ok. 300 MWe jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tysięcznego miasta, a więc wielkości np. Zielonej Góry. Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu. Co równie ważne, pojedynczy reaktor modułowy o mocy około 300 MWe może zapobiec emisji do od 0,3 do 2,0 mln ton dwutlenku węgla rocznie, w zależności od rodzaju zastępowanego paliwa, np. węgla kamiennego lub brunatnego.
W zależności od potrzeb można tworzyć małe i większe kompleksy energetyczne. Małe reaktory mogą występować pojedynczo lub w grupie modułów oddawanych sukcesywnie do eksploatacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu cała inwestycja jest łatwiejsza do sfinansowania.

Małe reaktory modułowe stanowią szansę na przeprowadzenie dekarbonizacji w sposób, który uzupełniając OZE, zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i cieplnej zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i potencjalnie dla ciepłownictwa miejskiego. Energetyka jądrowa pozwoli także na stworzenie szeregu nowoczesnych miejsc pracy, tworząc nowy segment w polskiej gospodarce. Należy także podkreślić, że będąc świadomym zalet SMR-ów, kraje takie jak USA, Kanada czy Wielka Brytania, promują programy rozwoju SMR – komentował współpracę z PKN Orlen Zbigniew Warmuz, prezes zarządu Synthos.

Energetyka jądrowa – korzyści dla Polski

Małe reaktory jądrowe mogą stanowić również szansę dla krajowej gospodarki. Szacuje się, że około 50 proc. wydatków związanych z ich budową może zostać w Polsce. Dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy w atrakcyjnych sektorach gospodarki. Już zidentyfikowano blisko 300 polskich firm, które mają potencjał stać się częścią łańcucha dostaw przy budowie tych reaktorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej PolskaTimes