Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małe licea nie znikną wraz z gimnazjami

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
XXI LO na os. Tysiąclecia
XXI LO na os. Tysiąclecia fot. Anna Kaczmarz
Edukacja. Radni PO chcą uratować licea liczące najwyżej 100 uczniów przed likwidacją. Proponują, aby połączyć je w zespoły z innymi placówkami, np. z technikami.

Projekt uchwały w tej sprawie zostanie przedstawiony na dzisiejszej sesji Rady Miasta.

Wygaszenie sześciu krakowskich liceów zakłada magistracki projekt, który ma być wdrożeniem rządowej reformy edukacji. Zgodnie z nim jednak znikną nie tylko wszystkie gimnazja, ale także kilka innych szkół, w tym sześć liceów. Wygaszone miałby zostać: XXIII LO (ul. Seniorów Lotnictwa), XXXI LO (ul. Kazimierza Odnowiciela), XIV LO (ul. Chełmońskiego), XVIII LO (ul. Na Błonie), XXVII LO (ul. Senatorska), XXI LO (os. Tysiąclecia).

- Nie widzę powodu, aby za złą reformę edukacji made in PiS płaciły krakowskie licea. W wyniku tych zmian mają zniknąć gimnazja. Rodzice nie rozumieją, dlaczego Kraków chce też zlikwidować licea - mówi Dominik Jaśkowiec, radny który jest autorem projektu uchwały w sprawie małych LO.

Przeciwko wygaszeniu tych szkół protestowali nauczyciele i rodzice. W akcję, która ma ocalić XXI LO o profilu artystycznym włączył się m.in. Zbigniew Wodecki.

Wszystkie licea, które miałaby zniknąć są niewielkie, mają w sumie po ok. 100 uczniów. Dlatego radni PO uważają, że zamiast likwidować te placówki można je połączyć z innymi. W niektórych przypadkach oznaczałoby to zmianę siedziby szkoły. Połączone placówki miałyby także wspólną dyrekcję, co zmniejszyłoby koszty administracyjne.

O tym, jak to zostanie w praktyce rozwiązane, zadecydować mają urzędnicy. Projekt uchwały PO zobowiązuje prezydenta do sporządzenia analizy w tej sprawie - do 31 grudnia. Oprócz tego radni sugerują, aby nowa siatka szkół uwzględniała pozostawienie przynajmniej jednego liceum w każdej dzielnicy Krakowa.

Urzędnicy tłumaczą, że przygotowany przez magistrat projekt zmian w ramach reformy edukacji - który zakłada przekształcenie większości krakowskich gimnazjów w szkoły podstawowe, ale także wygaszenie sześciu liceów - nie jest ostateczny i zostanie poddany konsultacjom.

Prezydent Jacek Majchrowski powołał właśnie zespół zadaniowy ds. wdrażania reformy. Pierwsze posiedzenie odbędzie się 29 listopada o godz. 15 w Sali Obrad Rady Miasta.

W skład zespołu wchodzi 61 osób: m.in. radni, przedstawiciele dyrektorów szkół, rodziców, związków zawodowych, a także organizacji pozarządowych i Młodzieżowej Rady Miasta Krakowa.

Zadaniem zespołu będzie wypracowanie propozycji nowej sieci szkół samorządowych oraz wyznaczenie granic obwodów szkolnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Rodzice z Krakowa chcą być jak Elbanowscy
Nowa sieć szkół szybko została schowana
Rodzice się obudzili. Rośnie bunt przeciw reformie edukacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski