Magdalena Ogórek w Szczecinie promowała swoją książkę "Lista Wächtera" [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
Magdalena Ogórek w Szczecinie
Magdalena Ogórek w Szczecinie Marek Rudnicki
Magdalena Ogórek promowała swoją książkę w Szczecinie, "Listę Wächtera". Opowiada bardzo ciekawie o zrabowanych Polsce w czasie wojnie zabytkach. Czyta się, jak kryminał.

Późnym wieczorem spotkała się z członkami elitarnego Klubu Piastowskiego opowiadając o kuluarach powstawania książki.
Otto Gustaw von Wächter, to funkcjonariusz NSDAP, SS-Gruppenführer, a co ważniejsze z punktu widzenia rabunku polskich zabytków, gubernator dystryktów krakowskiego i galicyjskiego Generalnego Gubernatorstwa. To na jego rozkaz zostało założone w Krakowie getto dla ludności żydowskiej, rozwiązane w roku 1943.

W roku 1945 zbiegł do Włoch, gdzie mieszkał pod nazwiskiem Otto Reinhardt. Ukrywał się w Rzymie w katolickim kolegium. Tu otrzymał fałszywe dokumenty.

Nie chciał współpracować ze zwycięzcami, ale gdy zdecydował się, został zamordowany. Oficjalnie - zmarł śmiercią naturalna. Magdalena Ogórek dotarła do dokumentów amerykańskich i taśm nagranych przez jego żonę. Wykazała, że Wächter został zamordowany na rozkaz z Moskwy po tym, jak zdecydował się na współpracę z Amerykanami. Rosjanie obawiali się, że przekaże im listę konfidentów na Ukrainie.

Wächter jest odpowiedzialny za eksterminację ludności żydowskiej na terenie podległych sobie dystryktów GG, a także za kradzieże i wywóz bezcennych polskich dóbr kultury. Na mocy polskiego prawa, które jest tak dziwnie skonstruowane, że nie możemy dochodzić zwrotu zabytków, wiele ze zrabowanych zabytków ma nikłą szanse powrotu do Polski.

Magdalena Ogórek śledztwo prowadziła w 8 krajach na 2 kontynentach. Szukała m.in. krakowskiej „Walki karnawału z postem” Brueghela, za której kopię płacono 20 milionów funtów, płócien Fałata, gotyckich i renesansowych mebli i cennych numizmatów.
Dotarała m.in. do zamku pod Wiedniem, w którym gromadzono zagrabione skarby kultury polskiej.

Właściciel, jeszcze 70 lat po wojnie podpisywał się „Horst von Wächter, syn gubernatora”. Zamek był własnością Otto von Wächter, dziś jego rodziny, w tym syna. Ten ideał aryjczyka, koneser sztuki, powiększał swoje kolekcje o dzieła złupione pod Wawelem, a później o trofea ze Lwowa, dokąd przeniósł się, aby założyć Ukraińcom SS-Galizien.

Ogórek dotarła w swoich poszukiwaniach m.in. do Centrum im. Szymona Wiesenthala, Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie i archiwów Watykanu.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Magdalena Ogórek w Szczecinie promowała swoją książkę "Lista Wächtera" [ZDJĘCIA] - Głos Szczeciński

Wróć na i.pl Portal i.pl