Mafia paliwowa i wyłudzenie ponad 300 mln zł z tytułu zwrotu podatków. Białostocka prokuratura stawia zarzuty kolejnym 9 osobom

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Wszystko wskazuje na to, że w ramach tzw. karuzeli podatkowej kupowano olej smarowy przez spółki zagraniczne od polskiego, a następnie sprowadzano go z powrotem na teren RP.
Wszystko wskazuje na to, że w ramach tzw. karuzeli podatkowej kupowano olej smarowy przez spółki zagraniczne od polskiego, a następnie sprowadzano go z powrotem na teren RP. Archiwum/ Polska Press
Pięć osób, decyzją sądu zostało tymczasowo aresztowanych. Pozostałe mają poręczenia majątkowe, zakaz opuszczania kraju i dozór policji.

Zatrzymania miały miejsce w tym tygodniu. CBA ujęło osiem osób (wśród nich znaleźli się kierujący i pracownicy kilku spółek zarejestrowanych m.in. na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii) oraz jedna osoba została doprowadzona na przesłuchanie z białostockiego aresztu śledczego, gdzie odsiadywała wyrok w innej sprawie.

Czytaj też: Wspólna akcja CBA i CBŚP. Uderzenie w Mafię VAT-owską

W sumie zarzuty usłyszało więc kolejnych dziewięć osób. W śledztwie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku są podejrzani o szereg przestępstw, w tym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (tzw. mafii paliwowej), składania urzędowi skarbowemu zawierających nieprawdę deklaracji podatkowych oraz wystawienia i posłużenia się fakturami VAT poświadczającymi nieprawdę.

- Podejrzanym ogłoszono również zarzuty prania pieniędzy w kwocie 307,5 miliona złotych - informuje Prokuratura Krajowa.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych, prokuratorzy skierowali do Sądu Rejonowego w Białymstoku wnioski o areszt wobec czterech osób. Sąd je uwzględnił. Wobec pozostałych pięciu podejrzanych podjęto decyzję o zastosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 20 do 50 tysięcy złotych, dozorów policji i zakazów opuszczania kraju.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa białostockiej prokuratury wynika, że mafia od lipca 2015 r. do sierpnia 2016 r. zajmowała się zmianą przeznaczenia oleju smarowego na olej napędowy W sumie chodzi o prawie 105 milionów litrów. Olej, który został wyprodukowany w składzie podatkowym na terenie woj. wielkopolskiego był następnie (na podstawie nierzetelnych faktur i potwierdzających nieprawdę dokumentów przewozowych) fikcyjnie sprzedawany do co najmniej 11 podmiotów zagranicznych z terenu Unii Europejskiej.

Zobacz także: Białystok. Tomasz Kaczmarek został aresztowany na 3 miesiące. Słynny agent Tomek usłyszał zarzuty prania brudnych pieniędzy [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Jak ustalono podmioty te były faktycznie prowadzone i kontrolowane przez obywateli Polski. Jednocześnie olej smarowy był przez te spółki fikcyjnie sprzedawany do kolejnych podmiotów z obszaru UE, a w rzeczywistości powracał na teren Polski. Tu był wprowadzany do obrotu jako olej napędowy, bez uiszczania podatku akcyzowego we właściwej stawce, podatku od towarów i usług we właściwej wysokości oraz opłaty paliwowej - wyjaśnia mechanizm nielegalnego procederu Prokuratura Krajowa.

Łączna wartość uszczuplenia należności publicznoprawnych wyniosła 307,5 miliona złotych.

Łącznie w śledztwie zarzuty usłyszało ponad 120 podejrzanych. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl