Maciej Wąsik o skuteczności zapory na granicy. Napór migrantów zmalał 20-krotnie

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Maciej Wąsik poinformował, że napór migrantów na granicy polsko-białoruskiej zmniejszył się 20-krotnie dzięki budowie zapory
Maciej Wąsik poinformował, że napór migrantów na granicy polsko-białoruskiej zmniejszył się 20-krotnie dzięki budowie zapory Fot. Adam Jankowski/Polska Press
- Dzięki zaporze na granicy polsko-białoruskiej napór migrantów zmalał dwudziestokrotnie – powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że obecnie duży napór jest na granicę litewską, na której dopiero powstaje zapora. Wiceminister podkreślił również, że Polska poniosła cały ciężar związany z budową zapory i nie uzyskała żadnego wsparcia ze strony Unii Europejskiej.

– Na szczęście byliśmy zapobiegliwi i jesienią ubiegłego roku podjęliśmy decyzję o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej. Zapora fizyczna została już ukończona. Obecnie budujemy zaporę elektroniczną. W związku z tym napór na Polską granicę jest 20 razy mniejszy niż w zeszłym roku. Próby przekroczenia Polskiej granicy są nieskuteczne – powiedział wiceminister w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Napór przekierował się na granicę litewsko-białoruską

Maciej Wąsik Wskazał, że "dużo większy napór jest na granicę litewską".

– Litwini budują zaporę. Mają ją skończyć jesienią. Ona nie jest tak silna jak Polska. (…) Litwa dysponuje dużo mniejszymi środkami niż Polska, a jej granica jest dużo dłuższa niż Polska. Mają ponad 500 km granicy lądowej z Białorusią – wyjaśnił.

Wiceminister podkreślił, że Polska nie otrzymała na budowę zapory żadnego wsparcia ze strony UE.

– Polska poniosła cały ciężar związany z budową zapory. To był wydatek niezbędny. Polski rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości nie będzie oszczędzał na bezpieczeństwie – zapewnił.

Kryzys migracyjny wynikiem działań rosyjskich

Wąsik powiedział, że napór migracyjny na granice Unii Europejskiej jest wynikiem działań rosyjskich.

– Jak się obserwuje fora migranckie, bliskowschodnie, to najbardziej w cenie są wizy studenckie do Moskwy. (…) Maski opadły, widać, kto za tym stał. Wszyscy, którzy dzisiaj próbują nielegalnie przejść przez granicę polsko-białoruską pierwszy krok w Europie stawiają w Moskwie – zaznaczył.

Stalowa zapora na granicy polsko-białoruskiej ma długość 186 km. Oprócz pięciometrowego ogrodzenia ze stalowych przęseł powstaje bariera elektroniczna, która zabezpieczy łącznie 202 km. Ma być gotowa do połowy września. Będzie miała kilka linii detekcji: kabel na zaporze, pod gruntem (aby wykrywać drgania) oraz system wizyjny na słupach co 100 metrów wzdłuż linii granicy z kamerami dziennymi, kamerami termowizyjnymi w systemie podczerwieni.

Koszt zapory fizycznej i elektronicznej to razem 1,6 mld złotych.

mac

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl