Maciej Pawlicki: Jestem ofiarą pułapki „na franka”. Jednym z milionów [WYWIAD]

Anita Czupryn
Maciej Pawlicki jest producentem filmowym, reżyserem, scenarzystą, publicystą i współzałożycielem Ruchu Społecznego Stop Bankowemu Bezprawiu. W ostatnią sobotę jego program „Studio Polska”, którego jest też prowadzącym, zadebiutował w TVP Info. Pawlicki wcześniej był współautorem programów „POlacy” i „Warto rozmawiać”. W wyborach parlamentarnych w październiku 2015 roku startował do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości
Maciej Pawlicki jest producentem filmowym, reżyserem, scenarzystą, publicystą i współzałożycielem Ruchu Społecznego Stop Bankowemu Bezprawiu. W ostatnią sobotę jego program „Studio Polska”, którego jest też prowadzącym, zadebiutował w TVP Info. Pawlicki wcześniej był współautorem programów „POlacy” i „Warto rozmawiać”. W wyborach parlamentarnych w październiku 2015 roku startował do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości Fot. Piotr Smoliński
To jest bestia, która pożera niesłuszną daninę, co miesiąc na nowo. Często wbrew wyrokom sądu - Maciej Pawlicki mówi o kredytach „frankowych” i zakazanych praktykach banków.

Banksterzy - tak Pan mówi na bankierów, bankowców.
Nie, tak mówię na bankierów nieuczciwych, tych którzy świadomie łamią prawo i - na różne sposoby oszukują klientów, stosując zakazane praktyki. Uczciwych bankierów szanuję.

Dotyczy to między innymi tych praktyk, jakie zastosowali wobec tak zwanych frankowiczów?
Tak zwanych, ponieważ ja bym raczej powiedział nie-frankowiczów.

No właśnie, to kim są ci nie-frankowicze, o których wszyscy mówią frankowicze?
To ci spośród oszukanych przez banksterów, którzy już zdali sobie sprawę z tego, że są oszukiwani. Ale bardzo duża część kredytobiorców, czy też klientów nieuczciwych bankierów nadal nie wie o tym, że jest oszukiwana, nadal nie wie o tym, że wobec nich są stosowane rozmaite, bezprawne praktyki. A ci, którzy zostali złapani w pułapkę metodą „na franka”, czyli na toksyczne instrumenty pochodne nazwane kredytami walutowymi, w większości już zdali sobie sprawę z tego, że są bezprawnie pozbawiani swojej własności. Koszty społeczne są ogromne - tysiące załamań nerwowych i chorób, tysiące rozbitych rodzin, emigracja, tysiące zniszczonych firm, zabijane nadzieje, lawinowo wzrastająca liczna samobójstw, to już 8000 rocznie. Dlatego protestujemy.

Jak duża jest to rzesza ludzi - tych świadomych i nieświadomych?
Umów było 700 tysięcy, umów czynnych w tej chwili jest około 560 tysięcy. Ale każda z tych umów dotyczy co najmniej kilku osób.

Jak to?
Mam troję dzieci, żonę, teściów i wszystkim nam zmieniło się życie z powodu tego, że bank mnie oszukuje na setki tysięcy złotych. Ich wszystkich to także dotyczy. W ogromnej większości umowy dotyczą całych rodzin.

W raporcie Narodowego Banku Szwajcarii można przeczytać, że w akcji kredytowej w Polsce franków nie było

Radca prawny Beata Ponichtera, która zajmuje się upadłościami konsumenckimi, jakie powstały w związku z tymi zaciągniętymi kredytami opowiadała mi o często dramatycznych skutkach społecznych. One są wynikiem zupełnie niezależnych działań od tych kredytobiorców, bo przecież eksperci mówili, że kurs franka nie wzrośnie.
Nawet nie o to chodzi, że mówili to eksperci. Była oficjalna „Rekomendacja S” Komisji Nadzoru Bankowego Rzeczpospolitej Polskiej, którą sprzedawcy w bankach pokazywali klientom. Mówiła ona, że przy sprzedaży kredytów należy brać pod uwagę wzrost kursu franka do 20 procent na przestrzeni wielu lat. Takie wahnięcie - 20 procentowe - banki były zobowiązane brać pod uwagę w umowach z klientami przy ocenianiu ich zdolności kredytowej. To uspokajało wszystkich, bo było traktowane jako rodzaj merytorycznej gwarancji wydanej przez państwową instytucję powołaną (i opłacaną z naszych podatków) do oceny ryzyka oraz bezpieczeństwa rynku i działających na nim podmiotów.

Czym tak naprawdę te kredyty, które ludzie brali, były? Brali je ci, którzy nie dostaliby kredytu w złotówkach, bo nie mieli takiej zdolności kredytowej.
Tak jest, ogromnej większość ludzi, którzy przychodzili po kredyt w złotych mówiono: „Nie stać pana, pani, na kredyt w złotówkach, dostanie pan, pani kredyt dla tych, którzy mają gorszą sytuację finansową”. Klienci nie wiedzieli tylko, że ten niby-kredyt o nieco niższej racie niż złotowy był w istocie - jak to szczerze ujął Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego - grą w kasynie. Doskonale wiedzieli o tym bankierzy, klienci w ogromnej większości nie mieli pojęcia o tym, że właśnie obstawili w kasynie cały swój majątek i dochody do końca życia. Bo ów kredyt podwiązano do takiego mechanizmu waloryzacji, który jest zaprzeczeniem waloryzacji, bo waloryzacja to jest zabezpieczenie istoty uzgodnionej transakcji, a nie całkowita zmiana istoty transakcji, na korzyść jednej ze stron, ze szkodą dla strony drugiej. Tę niby waloryzację podwiązano do ustalanego przez bank dowolnie kursu franka. Na wypadek gdyby kurs zmienił się niekorzystnie dla banku, bank zabezpieczał sam siebie instrumentami finansowymi, tak zwanymi swapami, czyli wymianą z firmą matką. Bank płacił firmie matce pewną prowizję za to, by za jakiś czas móc od niej niby „odkupić” walutę po tym samym kursie, w istocie dokonując tylko operacji księgowej, bez prawdziwego zakupu waluty. Ale w wyniku tych operacji bank jest zabezpieczony całkowicie, a 100 procent ryzyka przerzucono na klienta. O czym klient kompletnie nie wiedział, co jest sprzeczne z prawem, a także z obowiązującą w Unii Europejskiej procedurą MIFID nakazującą, w jaki sposób ma przebiegać akcja informowania klienta przy sprzedaży tak strasznie ryzykownego produktu, o wiele bardziej niż gra w kasynie, bo tam można stracić tylko 100 proc. zainwestowanej sumy, podczas gdy kredytobiorca nie miał pojęcia, że stracić może 200 proc. albo i 300 proc. tego, co od banku otrzymuje. Te procedury zostały w Polsce świadomie opóźnione przez premiera Tuska o dwa lata, właśnie w tym kluczowym momencie. Dzięki panu Tuskowi banki w Polsce mogły swobodnie rabować klientów. I robią to nadal.
Rząd wiedział o tym, że banki działają niezgodnie z prawem?
O którym rządzie pani mówi?

O ówczesnym rządzie, którego premierem był Donald Tusk.
Cała akcja kredytowa zaczęła się za rządu Prawa i Sprawiedliwości, tylko, przede wszystkim, wtedy nikt jeszcze nie wiedział jak perfidne operacje przeprowadzają banki. Nikt nie wiedział, że zostanie zahamowane wprowadzenie procedury MIFID. Jej stosowania wymaga UE, jest ona stosowana np. przy sprzedaży prospektów giełdowych. Krótko mówiąc, jeżeli się sprzedaje na rynku finansowym jakiś produkt, to jeżeli ten produkt jest ryzykowny, skomplikowany, wymaga wiedzy, są więc stworzone procedury, które sprzedający musi wypełnić wobec kupującego, żeby kupujący wiedział, co kupuje. Tę procedurę zamierzał wprowadzić rząd Jarosława Kaczyńskiego w roku 2007, to było przygotowane, niestety nastał rząd Donalda Tuska, a on zablokował wprowadzenie tych procedur na dwa lata. To był właśnie ten najgorszy okres, lata 2007-2008.

Wtedy, kiedy najwięcej ludzi brało te kredyty. Najniższy kurs franka był w 2008 roku. Potem zaczął rosnąć nawet do 60 procent.
I właśnie wtedy, zdaniem wielu ekspertów, dochodziło do sztucznego zawyżania stawki WIBOR, który decyduje o koszcie kredytu w złotówkach. Przez to kredyt w złotych był drogi, a tak zwany kredyt „we frankach” był bardzo tani, bo LIBOR stał nisko. Dla wszystkich było to jasne - kredyt złotówkowy jest drogi, kredyt we frankach jest tani, więc biedniejsi ludzie mają brać kredyty we frankach. Zablokowanie procedury MIFID przez Tuska, czyli niekonieczność informowania o stopniu ryzyka, została z premedytacją wykorzystane przez bankierów. Mówili: „Proszę, tu jest rekomendacja Komisji Nadzoru Bankowego, frank jeśli wzrośnie to maksymalnie 20 procent, jesteśmy w Unii Europejskiej, złotówka będzie się umacniać, będziecie tylko zyskiwać. Frank to najstabilniejsza waluta świata”. A ludzie nie rozumieli, że to nie jest kredyt hipoteczny, bo zabezpieczeniem nie była sama hipoteka nieruchomości. Nie mieli pojęcia, że podpisując ów piekielny niby-kredyt, zgadzają się na oddanie bankowi dwukrotności, trzykrotności albo i czterokrotności wartości mieszkania czy domu. Bo skoro owe „kredyty” są waloryzowane do waluty, na której kurs nikt nie ma wpływu, to za pół roku frank może kosztować i 10 zł. Stworzono w ten sposób mechanizm niewolniczy, bo te kredyty są niespłacalne nigdy. Można oddać nieruchomość, wyprzedać wszystko, a i tak będzie się miało ogromny dług wobec banków. To jest mechanizm, którego zakazano na świecie, a w tych krajach, w których udało się go wprowadzić nieuczciwym bankierom, również się z niego wycofano. Polska pozostała chyba ostatnim krajem, w którym to skandaliczne bezprawie nadal trwa.

Szanuję uczciwych bankierów. Banksterzy to ci świadomie łamią prawo i na różne sposoby oszukują klientów

Jaką widzi Pan w tym winę rządu Donalda Tuska?
Absolutnie kluczową. Zablokowanie procedury MIFID i to, że Komisja Nadzoru Finansowego cały czas wiedziała i, w jaką pułapkę banki wepchnęły klientów, nic z tym nie zrobiła. KNF podlega ministrowi finansów i premierowi - najpierw Donaldowi Tuskowi, potem Ewie Kopacz, ale oni udawali, że tego nie widzą. Czekamy, co zrobi nowy rząd. Sprawia wrażenie, jakby rozumiał, przynajmniej słychać to w wypowiedział premier Szydło, prezesa Kaczyńskiego, ministra Szałamachy, ministra Kowalczyka, posła Szewczaka, senatora Biereckiego. Słyszymy, że rozumieją ten problem. Ale faktów wciąż nie ma.

To była obietnica Andrzeja Dudy w kampanii prezydenckiej - pomóc frankowiczom.
Tak, Andrzej Duda nam to obiecał na kilka dni przed drugą tura wyborów, wkrótce minie rocznica tej obietnicy. I z tego powodu wiele tysięcy ludzi na niego zagłosowało spośród tych, którzy nigdy wcześniej na kandydata Prawa i Sprawiedliwości nie głosowali. Ale zaufali obietnicy Andrzeja Dudy. Namawiałem ich do tego. Jest wielce prawdopodobne, że to właśnie ta grupa nowo pozyskanych wyborców zdecydowała, że pan Andrzej Duda został prezydentem Rzeczpospolitej. Wciąż czekamy na spełnienie obietnicy, którą nam dał. Ale nam nie chodzi o pomoc. Nam chodzi o to, żeby wyegzekwować prawo. Tylko tyle.

Dokładnie jakie prawo? Czego chce Pana Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, którego jest Pan założycielem?
Współzałożycielem, wraz z setkami innych osób, które widzą w Rzeczpospolitej ogrom bankowego bezprawia i bierność naszego państwa. A nawet sprzyjanie - przez poprzednią władzę - rabowaniu Polaków przez drapieżne korporacje bankowe. Chcemy, żeby prawo w Polsce obowiązywało. Prawo bankowe, artykuł 69, punkt pierwszy mówi: pożyczkobiorca jest zobowiązany oddać tyle, ile pożyczył, plus uzgodniona marża banku, plus uzgodnione odsetki. Nic więcej. Nie może być tak, że ktoś pożycza 100 tysięcy, cały czas płaci odsetki, płaci marżę, a musi oddać 400 tysięcy. To nie jest kredyt, to hiper-lichwa. Studenci amerykańcy i australijscy uczą się na uczelniach o tym przekręcie, bo to najpierw wydarzyło się w latach 70. w Australii. I często stosowały to te same banki, co w Polsce. Studenci uczą się o tym modelowym przypadku systemowego okradania klientów, który zaistniał w Australii i został uniemożliwiony, np. w Europie zachodniej. Te same banki niemiecki Commerzbank (u nas jako mBank) czy austriacki Raifaisen, czy francuski Credit-Agricole w swoich macierzystych krajach nie mogą stosować tych pułapek, mają to prawnie zakazane. Ale, ponieważ w Polsce nadzór finansowy praktycznie nie istnieje, uznali, że w tym dzikim polskim kraju swobodnie można robić to, co gdzie indziej jest zakazane. To jakby powiedzieć, że policji nie ma w Polsce, więc złodzieje z całego świata tutaj się zjechali i rabują do dziś. A nowa władza wciąż myśli, zastanawia się…
Ile zarobiły zagraniczne banki na tych kredytach?
To bardzo ciekawe. Należy to dokładnie obliczyć, wyczytać to z bankowych bilansów. W moim przekonaniu, banki uczciwie zarobiły na tych kredytach kilkanaście miliardów, ale sumę kolejnych kilkunastu miliardów zarobiły nieuczciwie. I te kilkanaście miliardów będą musiały oddać. Jeżeli jest tak, że te banki wytransferowały te pieniądze, a prawdopodobnie tak jest, do swoich spółek- matek, że właściciele tych banków pozwolili, albo nawet nakazali swoim pracownikom, czyli prezesom polskich banków działać nieuczciwie, a potem te pieniądze z tych nieuczciwych transakcji, uznali za zyski i wywieźli, to jeśli prawo w Polsce znowu zacznie obowiązywać, będą musieli te pieniądze oddać. I nikt z Polaków nie powinien ani złotówki do tego dołożyć. Natomiast, jeśli banki owe nie będą chciały oddać pieniędzy, które nielegalnie wywiozły, to wtedy polski skarb państwa powinien te banki przejąć w odpowiednim procencie. Nastąpi repolonizacja kilku banków.

Ile Pan wziął kredytu?
Proszę wybaczyć, ale nie będę ujawniał publicznie swojej osobistej sytuacji. Jestem ofiarą tej pułapki, jedną z milionów.

W jaki sposób ten kredyt zdegradował życie ludziom?
Tysiące ludzi są w o wiele gorszej sytuacji ode mnie. Ale ten kredyt zmienił moje życie bardzo. Musiałem zrezygnować z wielu planów i marzeń. Są jednak ludzie, którzy musieli zrezygnować z rzeczy absolutnie podstawowych. Nie mówię o wyjazdach na wakacje, ale o ubraniach, lekarstwach, jedzeniu. Są ludzie, którzy z tego powodu naprawdę nie mają z czego żyć. Rezygnują z leczenia, płacenia ZUS-u czy podatków. Oddają bankowi wszystko, co zarobią, nierzadko na kilku etatach, wyprzedając się z majątku, pamiątek rodzinnych, obrączek, biżuterii po babciach. I nadal nie wystarcza. To jest bestia, która pożera niesłuszną daninę, co miesiąc na nowo. Często wbrew wyrokom sądu. W moim przypadku sąd Rzeczpospolitej pięć lat temu prawomocnym wyrokiem zakazał bankowi Millenium stosować klauzul, uznanych za abuzywne, czyli sprzeczne z polskim prawem. Ale bank Millenium śmieje się z wyroku polskiego sądu i zakazane mu klauzule stosuje nadal, codziennie w 37 tysiącach umów. Portugalski bank od 5 lat, codziennie ściąga z 200 tysięcy Polaków haracz wbrew prawomocnemu wyrokowi polskiego sądu. Podobnie jest np. z niemieckim Commerzbankiem (mBankiem), który groził polskiemu Sejmowi, że jeśli Sejm ośmieli się dać Polakom ochronę przed bankowymi złodziejstwami taką samą, jaką mają Niemcy, to Commerzbank pozwie polskie państwo przed międzynarodowe trybunały, bo Polakom się taka ochrona nie należy. Niewiarygodna bezczelność. Ale spowodowana biernością polskiego państwa.

Jest przecież pomysł na ustawę. Jak ona powinna wyglądać i czy ofiary tych kredytów będą wśród prac nad tą ustawą?
Tak, pracowaliśmy wspólnie z Kancelarią Prezydenta nad projektem ustawy przez kilka miesięcy, potem nastąpiła przerwa, kiedy czekaliśmy na wyniki prac KNF. Prezydent dostał od KNF te informacje, niedawno powstał nowy zespół, który analizuje wyniki, są tam nasi obserwatorzy. Słyszymy, że na początku czerwca zostanie zaprezentowane prezydentowi, jakie korekty mają nastąpić w tym projekcie ustawy, w związku z danymi z KNF. Liczymy na to, że ta ustawa trafi w czerwcu do Sejmu i rozpocznie się prawdziwa dyskusja nie tylko o tej ustawie, ale o relacji państwo-obywatel-korporacje, które w naszym państwie na nas zarabiają. To będzie dyskusja o istocie ustroju, w jakim żyjemy. W Sejmie jest już jeden projekt, który złożył Ruch Kukiz’15 kilka dni temu. Mam nadzieję, że w wyniku tej dyskusji powstanie ustawa w kształcie jak najbliższym sprawiedliwości.

Czyli jaki jest według Pana ten idealny kształt ustawy?
Jeszcze jako kandydat na prezydenta pan Andrzej Duda mówił jednoznacznie o „przewalutowaniu po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu”, my zaś mówimy o „odwalutowaniu”, bo nie można przewalutować złotówek na złotówki. Ale chodzi o to samo, czyli odczepienie pożyczonych nam złotówek od nielegalnego mechanizmu indeksacyjnego. To byłoby dla nas najkorzystniejsze, bo wedle prawa powinno być tak, by te kredyty były potraktowane jak kredyty złotówkowe, przy niższym oprocentowaniu LIBOR. Ale w poczuciu sprawiedliwości, uważam, że kompromisem z naszej strony będzie to, że owe kredyty nie będą miały stawki LIBOR, ale stawkę WIBOR, czyli będą tak oprocentowane, jak kredyty złotowe. Skoro uznajemy je za kredyty złotowe, to powinny być oprocentowane jak kredyty złotowe. To jest sprawiedliwe, banki i tak zarabiają na tym wiele miliardów. Mielibyśmy w pewnym okresie wyższe raty, ale kapitał pozostaje taki sam - jeśli pożyczyliśmy 100 tysięcy, to oddajemy 100 tysięcy. Do tego dodana jest oczywiście marża banku, ogromny zarobek, plus odsetki. Ale kapitał nie mnoży się bez końca jak w filmie o bandziorach pt. „Dług”. Myślę, że większość z nas na taki kompromis pójdzie. Najważniejsze, żeby ci, którzy wpadli w tę pułapkę mieli prawo wyboru.

Nie powiedzieliśmy tu jeszcze o tym, że ludzie nazywani „frankowiczami”, nigdy żadnego franka z tego kredytu nie zobaczyli, bo w rzeczywistości to wcale nie były kredyty dawane we frankach.
To nie były nawet kredyty walutowe, które objęte są zupełnie innymi regulacjami. W ogóle nie dostaliśmy waluty i wiele banków to przyznaje. Zresztą raport Narodowego Banku Szwajcarii jest w internecie i można przeczytać: „w akcji kredytowej w Polsce i na Węgrzech franków nie było”. Co więcej, te kredyty w ogóle nie były uregulowane prawem, nie było żadnego oparcia w polskim prawie dla tego rodzaju działalności. Niezdarnie próbująca je zalegalizować ustawa antyspreadowa weszła dopiero w 2011 roku. Nie są to więc kredyty, ale też nie wiadomo, co to jest. Wyobraźmy sobie, że na rynek rzucono coś żółtego, co nazwano cytrynami. Ludzie kupili, a potem okazało się, że to wypchane trującymi trocinami żółte kulki. Dopiero po latach orientujemy się, że ileś osób zmarło, bo były przekonane, że jedzą cytryny, Krótko mówiąc - sfałszowano produkt. Z tego względu powinna powstać komisja śledcza, rzetelne śledztwo prokuratury. Bo w czasach rządów PO-PSL złożyliśmy kilkaset doniesień do prokuratury, wszystkie zostały odrzucone, umorzone oddalone. Rozmawiam o tym z ministrem Zbigniewem Ziobro, sądzę, że on nie ulęknie się banksterskiego lobby i taki zespół wkrótce powoła, bo istnieje tu bardzo poważne podejrzenie bardzo poważnych przestępstw. Dopóki tego nie naprawimy, nie ukażemy winnych, to będzie znaczyło, że państwo polskie istnieje tylko teoretycznie.
Żałuje Pan, że się nie dostał do Sejmu? Może wówczas więcej by zrobił?
W tej sprawie być może mógłbym zrobić więcej będąc w Sejmie. Ale jeśli chodzi o moje życie, to nie żałuję. Widać Opatrzność ma wobec mnie inne plany. Pracując w mediach mogę robić ciekawsze rzeczy.

Tą ciekawszą rzeczą jest nowy program „Studio Polska”, jaki zadebiutował w TVP tydzień temu, a który prowadzi Pan z Katarzyną Matuszewską? To kolejny Pana powrót do telewizji, w której zresztą Pan był, jako producent.
Byłem producentem, dyrektorem, ekspertem, scenarzystą, reżyserem, ale też prowadzącym, prowadziłem program „Polacy”, 36 odcinków w roku 2007. Był to format nieco podobny do „Studia Polska”, także polegał na rozmowie z kilkudziesięcioma zwykłymi Polakami, nie celebrytami, nie politykami, nie ekspertami. Wybraliśmy reprezentatywną grupę, pod względem wieku, zamieszkania, poglądów, zawodów. „Studio Polska” jest jeszcze bardziej spektakularne, bo nikogo nie wybieramy, zapraszamy wszystkich, którzy chcą przyjść w każdą sobotę wieczorem na Woronicza i rzeczowo porozmawiać na dany temat. To jest o wiele bardziej eksperymentalne, ryzykowne i trudniejsze.

I jak Pan ocenia ten pierwszy odcinek?
Już pierwszy odcinek podwoił wyniki pasma TVP Info, w którym jest grany. Pokazał ogromny potencjał tego formatu, choć może w pewnym momencie my, jako prowadzący, pozwoliliśmy na zbyt duży chaos. Ale my również uczymy się tej formuły i wiemy, że może ona się uda, a może się nie uda. Jeżeli cały czas będziemy na siebie krzyczeć i nie będziemy umieli rozmawiać, to program zniknie.

Mam troję dzieci, żonę, teściów i wszystkim nam zmieniło się życie z tego powodu, że bank mnie oszukuje

To jest właśnie pytanie, czy my, Polacy, umiemy rozmawiać? Ciągle słyszę, że nie umiemy.
To, że się nas na siebie szczuje wzajemnie, że się wykopuje podziały między nami, mówiąc, że musimy być jak Tutsi i Hutu, żebyśmy nienawidzili tej drugiej części, to jest perfidne i bardzo groźne dla narodu i państwa polskiego. Myślę, że znajdziemy porozumienie, tylko to wymaga czasu, powrotu do zasad: wzajemnego szacunku i słuchania się nawzajem. Może jest to droga długa i niełatwa, ale jesteśmy w stanie ją pokonać. W programie szukamy „pola wspólnego”, czyli tego co - mimo wielu różnic - nas łączy i co - mimo różnic - możemy zrobić razem. Po to ten program wymyśliłem, przekonałem do niego innych i bardzo w niego wierzę.

Swego czasu wprowadził Pan do telewizji Wojciecha Cejrowskiego. Znowu powróci?
To pytanie do tych, którzy telewizją kierują. Słyszałem o bardzo ciekawym pomyślę z Wojciechem Cejrowskim łączącym jego pasje i walory. Tym razem miałby zwiedzać Europę Zachodnią jako ziemię znowu „dziką”. Myślę, że taki program byłby sukcesem.

Na koniec zapytam o film „Smoleńsk”, którego jest Pan producentem. Kiedy go obejrzymy?
Film jest zmontowany, trwają końcowe prace post-produkcyjne, myślę, że w tym miesiącu będą skończone, ale datę premiery ustali dystrybutor, by film mógł dotrzeć do jak najszerszej widowni.

Wideo

Komentarze 61

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
moreno
świadectwo oferta pożyczki poważne i szczery do 72 godzin
Dziękuję bardzo Thomas gosteli, aby ze mną porozmawiać, proszę Pani. meri 
to naprawdę jest mesjaszem, jak słusznie powiedział.
Służył mi w ciągu 72 h kredyt 48.500 zł, a jeśli nadal chciał 
plus jest to jeszcze możliwe, do 10.500.000 zł z oprocentowaniem w wysokości 3%
Więcej tracić czasu, bo ona jest gotowa pomóc każdemu.
Dostaje swoich klientów na mail poniżej: merisauvou@hotmail.com
następnie, nie waha się i nie skorzystał z tego znalezisko .

 

m
moreno
świadectwo oferta pożyczki poważne i szczery do 72 godzin
Dziękuję bardzo Thomas gosteli, aby ze mną porozmawiać, proszę Pani. meri 
to naprawdę jest mesjaszem, jak słusznie powiedział.
Służył mi w ciągu 72 h kredyt 48.500 zł, a jeśli nadal chciał 
plus jest to jeszcze możliwe, do 10.500.000 zł z oprocentowaniem w wysokości 3%
Więcej tracić czasu, bo ona jest gotowa pomóc każdemu.
Dostaje swoich klientów na mail poniżej: merisauvou@hotmail.com
następnie, nie waha się i nie skorzystał z tego znalezisko .

 

P
Pewnie ktoś powie bankster

W 2008 roku o którym mówi Pan Pawlicki, żeby dostać kredyt w walucie trzeba było mieć zdolność na kredyt w wysokości 120% wnioskowanego, w/g oprocentowania kredytu złotowego, co wyeliminowało sporą część wnioskodawców (tą biedniejszą oczywiście). Więc opowiadanie, że biedniejsi kredytobiorcy brali kredyt frankowy bo był tańszy jest albo głupotą, albo złą wolą.

d
dora

Jak można ciągle mówić , że to kredyty frankowe czy walutowe jak to były kredyty złotówkowe . Jak można być tak zawistnym i nie zrozumieć sedna sprawy . Dlaczego ci co mają kredyty zlotowe i spłacają raty bez przypisania ich wysokości do kursu franka mogą mówić , że państwo polskie, a więc i oni będą musieli coś spłacać bankom albo ludziom z kredytami indeksacyjnymi ze swoich podatków . To są bzdury wyssane z palca. Banki po prostu wezmą to co im się należy - procenty od kapitału . Dlaczego niby bank niemiecki miałby pozwać polski rząd za ustawę która zabroniłaby mu dalszej kradzieży od polskiego obywatela . Te indeksowane we franku pseudo kredyty nie muszą być przewalutowyane , bo banki wypłaciły złotówki i zastosowały klauzulę abuzywną w postaci indeksacji kredytu we franku . Indeksację przeprowadza się tylko wówczas jeśli w kraju panuje galopująca inflacja . W latach 2008 -2009 inflacja wynosiła 1.5 % lub mniej . A więc nie było podstaw do zastosowania indeksacji czyli waloryzacji we franku . Zatem każdy sąd powinien taki kredyt uznać za bezprawny i zdjąć klauzulę indeksacyjną . Zostaje wówczas kapitał do spłaty i odsetki według stopy procentowej NBP . Po co więc przewalutowanie ?????? Skoro były to instrumenty oparte na złotym !!!!!!!

Ja nie rozumiem tej retoryki rządu i jego słabości . Jak ten Comerzbank pozwie Polski rząd to nie jest w stanie wygrać , bo brak było podstaw do indeksacji kwoty . Na rynku panowała stabilna sytuacja .

Nie rozumiem słabości tego rządu i bojaźni przed jednym niemieckim bankiem . Ta hołota bankowa zleciała się do Polski bo rząd Tuska na to pozwolił i nie wprowadził tych klauzul obowiązujących od dawna w Niemczech . Więc dlaczego Polak ma być tutaj niewolnikiem , bo popychadło Merkel czyli Tusk nic nie zrobił , a wręcz przeciwnie nie wprowadził tej reguły i dyrektywy Unii Europejskiej w P. To jest temat na komisję sejmową niech Polacy którzy mają tyle jadu w sobie posłuchają wreszcie prawdy .

M
M.

Jak się nie dasz, to nie obrobią... To nie ciemna ulica i nie osiłek z bejsbolem, nikt w banku czy innym domu kredytowym przemocą nie skłaniał do podpisywania. Więc tak, w tym przypadku ofiara się przyczyniła - bo uwierzyła bezkrytycznie, bo chciała realizować marzenia i posiadać, choć nie było jej stać. Proste.

k
kaczy cooper

zapłacą mu za Smoleńsk to będzie na mieszkanko - rachuj , rachuj wszystko na nic. Mądry to on nie jest !!!

p
paweł

Pan Maciej - wierny wyznawca Prezesa cudownie czuje się w nowej roli " obrońcy ludu".

K
Krzysztof
W dniu 13.05.2016 o 21:27, Mietek napisał:

Poczytaj o co tak naprawdę chodzi. Posłuchaj prawników. Jakie kredyty walutowe? To są kredyty w złotych, mnożone przez kurs franka, ustalany dowolnie przez bank. Wszystko w oparciu o niedozwolone zapisy w umowach.

OK. Jeśli to były kredyty złotowe, to nie widzę problemu. Możemy pokombinować przy kursie niosąc ulgę frankowiczom, ale jednocześnie podwyższając im oprocentowanie do poziomu, jakie płacili kredytobiorcy złotówkowi.

Zadowolony?

G
Gość
W dniu 13.05.2016 o 17:55, dell napisał:

Jak ktoś zarabia potężną kasę lub jest bogaty to w d... ma kredyt czy to w zł czy we frankach. 700 tys kredytów to kilka milionów osób które nie wydają pieniędzy w realnej gospodarce tylko muszą spłacać złodziejskie kredyty

Kiedy brali te "złodziejskie kredyty", to cieszyli się jak dzieci i nierzadko szydzili z kredytobiorców złotówkowych, że są głupi, że dają się doić na oprocentowaniu.

A
Asia

Piszemy o bankach zachodnich niemieckich austriackich,portugalskich czy francuskich. Ale polskie banki PKO BP i bank p. Czarneckiego tzw Getin bank wcześniej Dom bank również zastosował bezwzględną politykę wobec rodaków!Nie mogą oni dać przykładu bankom obcym i wprowadzić sprawiedliwy system zarobku na kredytach hipotecznych? Obcy wróg a Polak dla Polaka?

M
Mataja

Tak... Kochani rodacy! Jestescie wielcy i potraficie pokrzepic w potrzebie. Dawno temu zrzeklam sie obywatelstwa, by nie przesiaknac poslkim gowniakiem. Katolikiem z pierwszej lawki ktory dostaje skurczu zoladka na mysl ze siasiadowi dzieje sie lepiej. Jestescie mali i zalosni. Podbudowujalecie swoje ego takimi komentarzami... To takie polskie byc wilkiem dla drugiego czlowieka. To takie polskie zeby w obliczu tragedi skakac sobie do gardel. Jestescie plytcy, zalosni i biedni. Biedni mimo kredytu w zlotowkach i willi z basenem. Nieszczesliwi nieudacznicy ktorych boli ze to nie on sam kest teraz w centrum uwagi! I niedouczony! Glab totalny ktory sobie nawet trudu nie zadac zeby poczytac ze tu wcale nie chodzi o to ze kurs poszybowal w gore, ale o to ze banki perfidnie oszukaly klientow. Wyobraź zobie taka sytuacje ze kupujesz dom przeznaczony do rozbiorki, nic p tym fakcie w jakis sposob nie wiesz okazuje sie ze cala kasa przepada a na umowie byl zaznaczony okres 14 dni odstapienia od umowy... (dowiadujesz sie o rozbiorce miesiac pozniej) Sprzedajacy doskonale wiedzial co sie swieci, byl wobec ciebie w porzadku? To twoja wina frajerzyno, nie?! To twoja wina ze kupiles dom do rozbiorki... Nie mam kredytu w frankach, nie mam nawet w zlotych, bo jak mowilam wyjechalam z kraju obludnikow i mam obywatelstwo innego kraju. Ale sledze poczynania w teh sprawie, bo ewidentnie te kredyty to przestepstwo. I sektor bankowy powinien zostac za nie ukarany. Kradniesz idziesz siedziec, oszukujesz tez do kicia. Wiec przestancie pieprzyc farmazony niedouczone tluki, zadajcie sobie trud i zanim napiszecie kolejny plytki komentarz poczytajcie o co tak na prawde chodzi w tym wszystkim i o co chodzi frankowiczom... Gdyby banki byly czyste to frankowicze placili by te chorendalne raty i siedzieli cicho. Bo wiedza ze podjeli ryzyko, ale nie wiedzieli ze ich banki to zwykli lichwiarze. Pozdrawiam buraki.

Ł
Łza

Jestem na skraju wytrzymałości ...
Czas leci ...
Do banku trzeba płacić straszne kwoty ...
A prace nad pomocą utknąly ...
Może rząd i Ci którzy śmieją się , złośliwie odnoszą do osób uwikłanych w te kredyty zmienia zdanie gdy ruszy fala samobójstw .....
Bo większość kredytobiorcow jest juz u kresu wytrzymałości ....
W tym ja .....

T
Tadeusz

Adam! Podobalo sie, wszedlem do banku i bardzo sir podobalo, bo przedlpzylo mi tski produkt na ktory rzekomo mnie bylo stac. Tylko, ze misl wade, bo zaczal dwukrotnie robic sie drozszy ( i saldo zadluzrnia i miesieczne raty) Dostalem z Miillegangu symulacje, ze zdrozeje o 20% i z tskim wzrostem sie liczylem. Teraz gdybym chcial oddac mirszkanie to musialbym dolozyc wszystko co odziedziczylem, cala prace pokolen, zeby pozbyc sie kredytowanego mieszkania.

M
Mietek

Poczytaj o co tak naprawdę chodzi. Posłuchaj prawników. Jakie kredyty walutowe? To są kredyty w złotych, mnożone przez kurs franka, ustalany dowolnie przez bank. Wszystko w oparciu o niedozwolone zapisy w umowach.

t
takajedna

Jesteście pojebani, jak typowa zaściankowa masa gówna!!! Zioniecie zawiścią, aż boli!!! Wstyd, katolicy....

Dodaj ogłoszenie