Luksemburg: Polska tłumaczy się ze zmian w sądownictwie przed Radą UE

Leszek Rudziński
26.01.2016 warszawa kprm posiedzenie rady ministrow . rada ministrow kprm polityka wladza rzad szydlo . nz. konrad szymanski minister ds uni europejskiejfot. piotr smolinski / polska press
26.01.2016 warszawa kprm posiedzenie rady ministrow . rada ministrow kprm polityka wladza rzad szydlo . nz. konrad szymanski minister ds uni europejskiejfot. piotr smolinski / polska press Piotr Smolinski
Unijna Rada ds. Ogólnych wysłuchuje argumentów Polski w ramach art. 7. Traktatu UE. To pierwsze takie wydarzenie w historii Wspólnoty.

Wystąpienie Polski przed ministrami ds. europejskich państw członkowskich to kolejny już etap w procedurze kontroli praworządności prowadzonej przez Komisję Europejską przeciwko naszemu krajowi. Organ wykonawczy Unii uważa bowiem, że w Polsce istnieje poważne ryzyko naruszenia unijnych wartości w związku z wprowadzonymi zmianami w polskim sądownictwie (o czym traktuje art. 7 Traktatu o UE).

Wysłuchanie miało pierwotnie rozpocząć się około godziny 15.00. Ostatecznie rozpoczęło się z prawie czterogodzinnym poślizgiem i ma potrwać około trzech godzin. Według nieoficjalnych informacji kilka krajów porozumiało się co do pytań o reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Argumentację za koniecznością zmian w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości, które - zdaniem naszego rządu - nie są sprzeczne z prawem UE, przedstawia wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. W polskiej delegacji zabrakło natomiast przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości.

Poszczególne państwa członkowskie mogą zadać maksimum dwa pytania (na każde z nich są przeznaczone dwie minuty), ale będą miały również możliwość szczegółowego dopytywania. Polska ma natomiast limitu czasowego na udzielenie odpowiedzi.
Choć nasz kraj od początku domagał się ograniczenia udziału Komisji Europejskiej w procesie wysłuchania, to jednak głos zabierze jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans, który nadzoruje dialog z Polską ws. praworządności. Jego rolą będzie przedstawienie zastrzeżeń co do zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jeszcze przed poczęciem wysłuchania wiceszef KE powiedział, że poszczególne kraje będą mogły wyciągnąć własne wnioski.

polskatimes.pl

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl