Lubuskie. Palce diabła - egzotyczny grzyb o wyglądzie ośmiornicy pojawił się w naszych lasach. Wydziela zapach padliny. Jest niebezpieczny?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Okratek australijski zwykle rośnie tam gdzie jest bardzo gorąco - występuje w Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii.
Okratek australijski zwykle rośnie tam gdzie jest bardzo gorąco - występuje w Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii. fot. Holger Krisp/Wikipedia
W leśnictwie Łośno na terenie Gminy Kłodawa leśniczy natknął się na niecodziennego grzyba - okratka australijskiego. Rzadko spotykany w Europie grzyb zwany "palcami diabła" jakiś czas temu został znaleziony również w kilku innych miejscach w Polsce - między innymi w Sudetach oraz Karpatach. Skąd się u nas wziął?

Lubi wysokie temperatury

Okratek australijski na co dzień rośnie tam, gdzie jest bardzo gorąco - zwykle występuje - tak jak wskazuje jego nazwa - w Australii, ale też w Nowej Zelandii i Tasmanii. Do Europy został najprawdopodobniej przywieziony wraz z ziemią i roślinami do ogrodów botanicznych. Niewykluczone również, że zarodniki tych grzybów mogły przywędrować wraz z owadami stanowiącymi naturalny pokarm dla ptaków migrujących z egzotycznych terenów na nasz kontynent. W Polsce okratek australijski wciąż jest jednak gatunkiem bardzo rzadkim. To najprawdopodobniej ostatnie upalne lata z utrzymującymi się wysokimi temperaturami sprawiają, że przybywa u nas jego kolejnych okazów.

Palce diabła - egzotyczny grzyb pojawił się w lubuskich lasach - ZOBACZ:

Okratek australijski zwykle rośnie tam gdzie jest bardzo gorąco - występuje w Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii.

Lubuskie. Palce diabła - egzotyczny grzyb o wyglądzie ośmior...

Co warto o nim wiedzieć?

Jest to grzyb należący do rodziny sromotnikowatych. Owocnik okratka ma początkowo kształt jaja, a po osiągnięciu dojrzałości przybiera kształt rozgwiazdy. Z daleka jego krwistoczerwone ramiona przypominają macki ośmiornicy, ale przylgnęło do niego również inne określenie - bywa bowiem nazywany "palcami diabła".

Jest jak lep... na muchy

Koralowoczerwony grzyb cieszy oko, ale nietrudno go rozpoznać nie tylko ze względu na jego charakterystyczny wygląd. Za okratkiem australijskim zwykle ciągnie się bowiem zapach przypominający zgniłe mięso lub...padlinę. Nietypowa i intensywna woń wydzielana przez jego zewnętrzną warstwę przyciąga muchy i inne owady. Okratek australijski rośnie przede wszystkim na terenach lasów liściastych i mieszanych. Najczęściej można go spotkać pod sosnami, brzozami lub topolami. Choć lubi wysoką temperaturę, to przy sprzyjających warunkach klimatycznych jest w stanie przetrwać nawet do listopada.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl