Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin upamiętni 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Jakub Sarek
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Znów na ulicach pojawią się patrole ZOMO. To z okazji przypadającej jutro (13 grudnia) 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W programie lubelskich obchodów m.in. msza święta w intencji ofiar i koncert utworów Jacka Kaczmarskiego.

IPN zorganizuje w środę (13 grudnia) lekcje historii w swojej siedzibie przy ul. Wodopojnej. Uczniów szkół podstawowych i średnich dowiozą tam zabytkowe autobusy Gutek i Ikarus. Zajęcia będą prowadzone w godz. 11-13.

O godz. 13.30 nastąpi pod Pomnikiem Krzyż Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka 14 nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie dra Roberta Derewendę oraz młodzież lubelskich szkół średnich.

Od godz. 13 deptak będzie patrolować pluton złożony z funkcjonariuszy ZOMO, w których wcielą się rekonstruktorzy.

O godz. 14:15 na pl. Litewskim przewidziano otwarcie okolicznościowej wystawy przygotowanej przez IPN. O 16 przed zlokalizowanym tam pomnikiem Konstytucji 3 Maja uczestnicy ułożą krzyż ze zniczy. W kościele powizytkowskim przy ul. Narutowicza podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" zaprezentują inscenizację słowno-muzyczną (start o 17:15). W świątyni o godz. 18 sprawowana będzie msza w intencji Ojczyzny i wszystkich ofiar stanu wojennego. Po zakończeniu nabożeństwa zaplanowano przemarsz na ul. Królewską, pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik patrona NSZZ „Solidarność” bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O 21 w Centrum Kultury zainteresowani będą mogli wysłuchać koncertu utworów Jacka Kaczmarskiego.

Dalszą część obchodów zaplanowano w niedzielę (17 grudnia) w Tarnogrodzie (pow. biłgorajski). W programie m.in. msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Po liturgii uczestnicy przejdą na cmentarz parafialny i złożą kwiaty na grobie Józefa Gizy - górnika poległego podczas pacyfikacji kopalni Wujek 16 grudnia 1981 r.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie Polski wprowadzono stan wojenny. Jak podaje Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, w Lublinie pierwszego internowania dokonano bardzo szybko, bo już około godziny 23:30. W tym samym czasie milicja wkroczyła do siedziby Zarządu Regionu Środkowowschodniego „Solidarność” przy ulicy Królewskiej. Oddziały ZOMO zdemolowały większość pomieszczeń, a członków „Solidarności” wyprowadzono z budynku i internowano.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a zniesiony 22 lipca 1983 r. Według szacunków, w wyniku wprowadzenia stanu wojennego śmierć poniosło od kilkudziesięciu do stu osób. Internowano zaś prawie 10 tysięcy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski