Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie uroczystości w rocznicę śmierci abpa Życińskiego

Ewa Pajuro
W archikatedrze zakończyły się już prace przy epitafium metropolity.
W archikatedrze zakończyły się już prace przy epitafium metropolity. Małgorzata Genca
Msza św., tablica pamiątkowa w archikatedrze, konferencja poświęcona dorobkowi abpa Życińskiego - w taki sposób Lublin uczci pierwszą rocznicę śmierci metropolity.

- Po niespełna miesiącu pracy epitafium jest już gotowe. Zakończyliśmy właśnie montaż - mówi Michał Rybicki, pracownik zakładu Marmury Centrum Lublin w Markuszowie, który dostał zlecenie na wykonanie epitafium.

Jego projekt przygotował lubelski artysta-plastyk, grafik, rzeźbiarz i medalier, Zbigniewa Kotyłło. On także namalował portret arcybiskupa.

Robotnicy pracowali głównie nocą, by nie zakłócać codziennych nabożeństw w archikatedrze. Epitafium wykonane jest z białego marmuru, ma wymiary 2,12 na 1,10 metra. Pośrodku znalazł się pozłacany napis zawierający m.in. słowa: "filozof, teolog, intelektualista, pasterz, oddany Bogu i człowiekowi w duchu i prawdzie". Tablica zostanie poświęcona w piątek 10 bm., w czasie uroczystej mszy w archikatedrze. Początek o godz. 19.00.

10 lutego swojego Wielkiego Kanclerza będzie wspominał też Katolicki Uniwersytet Lubelski, który organizuje konferencję poświęconą jego dorobkowi.

Wspomnienia o abp. Życińskim znajdą Państwo w piątek także w Kurierze Lubelskim. O współpracy z metropolitą opowiedzą m.in. Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN i Wojciech Wciseł z Centrum Wolontariatu. Także na naszej stronie internetowej pojawią się zdjęcia i filmy poświęcone osobie arcybiskupa.

Przypomnijmy, że abp Józef Życiński zmarł nagle 10 lutego 2011 roku w Rzymie, w wieku 62 lat. Przyczyną śmierci był zawał serca. Metropolita został pochowany w kryptach archikatedry lubelskiej.

W pierwszą rocznicę śmierci

Konferencja poświęcona dorobkowi filozoficznemu abpa Józefa Życińskiego "Przyroda - Człowiek - Bóg" (KUL, aula kard. Stefana Wyszyńskiego, początek o godz. 10). Wśród zaproszonych gości są m.in. ks. prof. Michał Heller, ks. prof. Stanisław Wszołek. W czasie konferencji, o godz. 12.15, w kościele akademickim KUL zostanie odprawiona msza święta. Przewodniczyć jej będzie bp Mieczysław Cisło.

Uroczysta msza św. w archikatedrze lubelskiej (godz. 19.00) Nabożeństwo ma być podziękowaniem za osobę abp. Józefa Życińskiego.

Działalność rozpocznie Fundusz Stypendialny im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego "Świadkowie Bożego piękna". Jego zadaniem będzie wspieranie zdolnej, ale biednej młodzieży.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski