Łóżkowe sprawy

Anna Kolczyńska
Łóżko metalowe. Rozwiązanie kompromisowe, czyli chłód stalowej ramy złagodzony ciepłem drewnianego zagłówka. Model Red Apple firmy Agata Meble.
Łóżko metalowe. Rozwiązanie kompromisowe, czyli chłód stalowej ramy złagodzony ciepłem drewnianego zagłówka. Model Red Apple firmy Agata Meble. Agata Meble
Modne łóżko to wygodne łóżko.

Mebel, na którym śpimy, ma być nie tylko dopasowany do wyglądu wnętrza, ale także do nas. Dlatego jedni wybiorą model z tradycyjną ramą, a inni nowoczesny z ruchomym stelażem.

Modne łóżko to wygodne łóżko. Tak mógłby brzmieć slogan przedstawiający najświeższe sypialniane trendy. Bo coraz większy nacisk kładziemy na zdrowy sen, a nie tylko na estetykę wnętrza. Nie ma jednak uniwersalnej konstrukcji, idealnej dla każdego użytkownika. Dlatego przed kupieniem mebla warto przeprowadzić test łóżkowy i sprawdzić, czy łóżko jest wystarczająco duże, a jego materac odpowiednio twardy.

Optymalne wymiary

Pojedyncze łóżko powinno mieć 90 cm szerokości, podwójne co najmniej 160 cm (w sklepach są też łóżka węższe, ale mogą być zbyt ciasne dla dwóch osób). Jego długość należy dopasować, dodając do wzrostu użytkownika 20-25 cm. Najlepiej, by materac zagłębiał się w ramie łóżka na minimum 4 cm i wystawał ponad nią ok. 4-8 cm. Im większe łóżko, tym lepiej, będzie nie tylko bardziej wygodne, ale także chłodniejsze w lecie i cieplejsze w zimie.

Rola materaca

Nie może być zbyt twardy, by leżenie na nim nie powodowało napięcia mięśni ani drętwienia palców u nóg. Z kolei na zbyt miękkim materacu kręgosłup wygina się nieprawidłowo. Dlatego należy wybrać model elastyczny, który będzie równomiernie podpierał ciało. Takie są właśnie materace lateksowe i sprężynowe. Usztywnione matą kokosową zapewnią swobodny przepływ powietrza.

Dobra konstrukcja

O wygodzie łóżka w dużym stopniu decyduje odpowiednio dobrany stelaż. Komfortowym rozwiązaniem są modele o sprężystych krawędziach, ponieważ dodatkowy komplet sprężyn w górnej części drewnianej konstrukcji wzmacnia podparcie ciała. Alergicy mogą wybrać stelaż wykonany z elastycznych listew, który zapewnia wentylację. Natomiast regulowane stelaże ułatwiają uniesienie stóp, poprawiając krążenie.


Mebel z drewna

Rama łóżka nie jest jedynie efektownym dodatkiem. Jej wygląd ma znaczenie estetyczne, ale i praktyczne. Model o drewnianej konstrukcji będzie stabilny i mocny. Lite drewno pozwala także zachować odpowiednią wilgotność powietrza. Wyczuwalne ciepło tego materiału sprawia, że łóżko i sypialnia niezależnie od stylu nabierają przytulnego charakteru. Drewniane ramy równie efektownie prezentują się w wersji nowoczesnej, jak i w wydaniu stylowym, np. antycznym. Można także zdecydować się na model łóżka z płyty meblowej o zwiększonej wytrzymałości, odpornej na zarysowania powierzchni. Najmodniejsze imitują jeden z gatunków drewna egzotycznego: teaku, zebrano lub wenge.

Z metalową ramą

Niezmiennie popularne są łóżka z podstawą wykonaną z kutego metalu. Większość z nich ma klasyczną formę nawiązującą do stylistyki retro. Dlatego idealnie pasują do wnętrz tradycyjnych, stylowych, a także eklektycznych. Metalowa rama sprawia, że łóżko ma bardziej ażurową konstrukcję i dzięki temu nie przytłacza nawet niewielkiego pomieszczenia. Z kolei do sypialni w wydaniu high-tech warto wybrać metalowe modele łóżek z minimalistyczną ramą.


Jak wybrać wygodne łóżko?
doradza Urszula Szałowska z firmy Łóżka Prawdziwe

Żelazna zasada przy wyborze łóżka brzmi: "sprawdź, zanim kupisz". Dlatego oglądając mebel w salonie, należy położyć się na nim, by sprawdzić, czy na pewno będzie odpowiedni i wygodny. Warto przełamać nieśmiałość, bo niewłaściwy wybór twardości materaca będzie miał wpływ na samopoczucie i zdrowie korzystającej z niego osoby. Łóżko nie może być ani zbyt miękkie, ani za twarde. Podczas leżenia powinno się czuć, jak materac sam dopasowuje się do sylwetki i zapewnia dobre podparcie. Równie ważne jest, by łatwo obracać się z boku na bok. W czasie testowania nowego modelu dobrze więc przyjmować różne pozy (podobnie jak w czasie snu), zmieniając na rozmaite sposoby ułożenie swojego ciała. Istotna jest także waga użytkownika łóżka (im większa, tym materac powinien być bardziej twardy). Kiedy w jednym łóżku śpią dwie osoby, lepiej, by na zakupy udały się razem i wspólnie dokonały wyboru. Bo nawet jeśli mają taką samą wagę i wysokość (co nieczęsto się zdarza), niekoniecznie zgodzą się w kwestii twardości materaca i punktów podparcia. Im lepsza jest jakość łóżka, tym łatwiej dostosuje się ono do różnych ciężarów ciał śpiących na nim osób. Drugim po materacu ważnym elementem jest stelaż. Optymalny ma być elastyczny i sprężynujący, by tworzył razem z materacem harmonijnie dopasowaną całość.

Łóżka regulowane
Mają prostą formę i nowatorską konstrukcję. Często wyposażone są w mechanizmy regulujące ustawienie każdej z czterech stref łóżka, czyli podparcia głowy, pleców, ud oraz stóp. Dzięki temu podczas wypoczynku można dopasować stelaż do konkretnej pozycji osoby korzystającej z łóżka. W niektórych modelach wszystkie elementy stelaża mają elektryczny silnik i są sterowane niezależnie od siebie za pomocą pilota. Materac i stelaż sprzężone są elektromechanicznie, tak że poruszają się jako jedna całość. Niektóre modele mają także klimatyzowane materace z systemem ogrzewającym, który ociepla łóżko przed snem, w nocy (np. w strefie stóp), a także pozwala wywietrzyć materac rano. Łóżka z wszystkimi udogodnieniami i najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi są drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić, ale coraz więcej firm ze średniej półki cenowej wzbogaca swoje produkty w mechaniczne udogodnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl