"Łowca jeleni" ma już 45 lat. Ile wiesz o tym filmie? Rozwiąż nasz QUIZ

Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
Rola w "Łowcy jeleni" była dla de Niro wielkim krokiem w jego aktorskiej karierze.
Rola w "Łowcy jeleni" była dla de Niro wielkim krokiem w jego aktorskiej karierze. Fot. Print Screen z filmu "Łowca jeleni"
45 lat temu na ekrany kin wszedł „Łowca jeleni” w reżyserii Michaela Cimino. Film, opowiadający o traumie trójki przyjaciół, wysłanych na wojnę w Wietnamie, do dziś porusza serca widzów. Obraz zapada w pamięci dzięki poruszającym kreacjom Roberta de Niro, Christopera Walkena i Meryl Streep, dla której stał się przepustką do wielkiej kariery. Niewielu jednak wie, że o mały włos, a królowa wielkiego ekranu nie zagrałaby nie tylko w nim, ale i w wielu kolejnych produkcjach...

Meryl Streep o mały włos nie przyjęła propozycji zagrania w tym filmie. W tamtym okresie, z braku interesujących angaży, była o włos od porzucenia aktorstwa na rzecz prawa. Na udział w produkcji zdecydowała się, by być u boku swojego partnera, Johna Cazale’a, dla którego była to ostatnia w karierze rola, nim zabrała go przedwczesna śmierć.

Wojna w Wietnamie

Film powstał zaledwie kilka lat po zakończeniu wojny w Wietnamie. Komunistyczne Chiny i Związek Radziecki wspierały w tej wojnie komunistyczny, Północy Wietnam. Choć w opozycji stała cała koalicja państw, głównym przeciwnikiem komunistów w tym konflikcie były Stany Zjednoczone. Państwo to poniosło ogromne wydatki, prowadząc tę przegraną dla siebie wojnę. Trzeba nadmienić, że początki amerykańskiej interwencji w Wietnamie zaczęły się już w połowie lat 50. Lata 60. i przełom lat 70. przyniosły jego zbrojną eskalację oraz ostateczną klęskę Amerykanów podczas „wojny w dżungli”.

Bardzo medialna wojna i rewolucja dzieci-kwiatów

Był to też bodajże pierwszy konflikt, który relacjonowała telewizja. Pod koniec lat 60. miało to ogromny wpływ na odbiór społeczny amerykańskiego zaangażowania na Półwyspie Indochińskim. Co więcej, okres wojny w Wietnamie zbiegł się w USA z rewolucją dzieci – kwiatów. Amerykanie nie chcieli kontynuować swojego udziału w tym konflikcie. Prezydent Lyndon B. Johnson, który dopuścił do bombardowań Półwyspu Indochińskiego przez siły zbrojne USA, pożegnał się z prezydenturą w takiej niesławie, że zdecydował się na niemal zupełne porzucenie kariery politycznej. Hasła hippisów, którzy domagali się pokoju na świecie, w dużej mierze były reakcją na to, co Amerykanie mieli okazję zobaczyć na ekranie swoich telewizorów w relacjach z Półwyspu Indochińskiego.

Co więcej, amerykańskie społeczeństwo najmocniej odczuło ciężar tej klęski, opłakując i grzebiąc młodych chłopców, którzy polegli na tej wojnie z rąk Wietkongu. Nic zatem dziwnego, że „Łowca jeleni”, poruszając ten żywy dla Amerykanów temat, wzbudził tak ogromne zainteresowanie.

Obraz ten jest jednak o tyle uniwersalny, że trafia do serc także tych, których rodziny nie miały szans osobiście zetknąć się z koszmarem tej wojny. Czy to zasługa kreacji aktorskich, plenerów czy reżyserii – oceńcie sami. Wcześniej jednak zapraszamy do udziału w quizie, który pozwoli Wam poszerzyć swoją wiedzę na temat tego kultowego filmu.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl