Lord Stern: Możemy ocalić naszą planetę, zostając...

  Lord Stern: Możemy ocalić naszą planetę, zostając wegetarianami

  Robin Pagnamenta "The Times"

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zdaniem czołowego brytyjskiego specjalisty w dziedzinie globalnego ocieplenia, jeśli chcemy wygrać ze zmianami klimatu, powinniśmy przejść na dietę wegetariańską.
  - Produkcja mięsa wiąże się z potwornym marnotrawieniem wody i dużą ilością gazów cieplarnianych. Jest ogromnym obciążeniem dla światowych zasobów. Dieta wegetariańska jest znacznie lepsza - tłumaczy lord Stern, profesor London School of Economics i autor wpływowego raportu "Stern Review" na temat kosztów walki z globalnym ociepleniem.

  Bezpośrednie wydzielanie metanu przez krowy i świnie stanowi istotne źródło gazów cieplarnianych. Jako gaz przyczyniający się do globalnego ocieplenia metan jest 23 razy silniejszy niż dwutlenek węgla.

  Zdaniem profesora Sterna dobre porozumienie podczas grudniowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze musi prowadzić do wzrostu kosztów mięsa i innych produktów żywnościowych generujących duże ilości gazów cieplarnianych.

  Wspomniany naukowiec liczy na to, że nasz stosunek do spożywania mięsa będzie się stopniowo zmieniał, aż kiedyś zaczniemy potępiać mięsożerców.

  - Ważne, aby ludzie myśleli o tym, co robią, a to odnosi się również do jedzenia - przekonuje lord Stern. - Mam 61 lat. W dzisiejszych czasach zupełnie inaczej traktujemy jazdę po pijaku niż w czasach, kiedy byłem jeszcze studentem. Zmienia się postrzeganie tego, czym jest odpowiedzialne zachowanie. Ludzie coraz częściej pytają o zawartość węgla w żywności.

  Lord Stern ostrzega, że do 2015 roku brytyjscy podatnicy będą musieli wpłacać około trzech miliardów funtów szterlingów rocznie, by pomóc biednym krajom w walce z nieuchronnymi skutkami zmian klimatycznych.

  Jego zdaniem amerykański prezydent Barack Obama powinien osobiście uczestniczyć w kopenhaskiej konferencji, aby pomóc w wypracowaniu skutecznego porozumienia. Według Sterna amerykańskie przywództwo jest w tej sprawie niezbędne.

  Lord Stern nie kryje swojego głębokiego zaniepokojenia faktem, że opinia publiczna nie zrozumiała dotąd skali działań koniecznych do rozwiązania problemu zmian klimatycznych, jak też znaczenia szczytu klimatycznego w Kopenhadze.

  - Nie jestem pewien, czy ludzie w pełni zdają sobie sprawę z tego, o czym tutaj mówimy i jakie zmiany będą niezbędne - stwierdza profesor.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mozemy ocalic nasze Ziemie

  koszerianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 54 / 40

  Oczywiscie ze Ziemie mozna ocalic tylko gdy staniemy sie wegetarianami.....ale czegu tego lord nie dodal ze tu chodzi o Ziemie Obiecaną i o wegetarianskie diete koszerną.....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo