Łódzka fabryka inżynierów

Redakcja
Coraz więcej dzieci z naszego regionu uczy się w nowych, dobrze wyposażonych szkołach
Coraz więcej dzieci z naszego regionu uczy się w nowych, dobrze wyposażonych szkołach Fot. 123RF
Fundusze Europejskie pomagają zmienić oblicze edukacji w województwie łódzkim.

Fundusze Europejskie dostępne w łódzkim programie regionalnym wykorzystywane są na te projekty edukacyjne, które dotyczą placówek pozostających w gestii samorządu. Są to nie tylko szkoły - od podstawowych, poprzez gimnazja, po szkoły ponadgimnazjalne - ale także przedszkola, ośrodki opiekuńczo-wychowawcze czy internaty.

Fundusze przeznacza się na budowę i modernizację siedzib tych placówek i na ich doposażenie. Środki unijne inwestowane są także w infrastrukturę towarzyszącą - boiska i sale gimnastyczne, laboratoria, pracownie komputerowe, pomieszczenia warsztatowe, świetlice, stołówki, biblioteki czy czytelnie. We wszystkich tych działaniach pamięta się o potrzebach osób niepełnosprawnych, które dotąd, z racji licznych barier architektonicznych, były często zagrożone wykluczeniem edukacyjnym. Część środków w regionie przeznaczona jest także na rozwój szkolnictwa wyższego.

W Łódzkiem dofinansowanie uzyskało kilkadziesiąt projektów z zakresu edukacji, z najróżniejszych obszarów. Mamy nie tylko dużą różnorodność tematyczną, ale też finansową realizowanych przedsięwzięć, bo kwoty dofinansowania wahają się od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów złotych.

Realizowany z Funduszy Europejskich projekt polegający na zakupie wyposażenia dla Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej to część większej całości. Projekt wart prawie 7 mln zł, z czego 5,9 mln zł pochodzi z budżetu unijnego, ma na celu wyposażenie pracowni wydziału w najnowocześniejszy sprzęt i zwiększenie liczby laboratoriów. Pozwoli to studentom na nauczenie się projektowania i programowania obrabiarek, robotów, serwonapędów elektrycznych, pneumatycznych i hydraulicznych oraz sterowników tych urządzeń. Wyposażenie wzbogaci dziewięć pracowni, m.in. komputerowego wspomagania przygotowania produkcji, technik wdrażania oraz szybkiego prototypowania. Zarówno studenci, jak i kadra naukowa zostaną przeszkoleni, aby w pełni mogli wykorzystywać możliwości nowego wyposażenia. Dzięki obyciu z nowymi technologiami w praktyce absolwenci będą mieli lepsze szanse na starcie drogi zawodowej, a przedsiębiorcy mogą się stać bardziej konkurencyjni, zatrudniając dobrych fachowców.

Projekt ten jest uzupełnieniem innego przedsięwzięcia Politechniki Łódzkiej, finansowanego z funduszy unijnych, tym razem z programu Infrastruktura i Środowisko. To "Fabryka Inżynierów XXI wieku", czyli budowa nowego, supernowoczesnego gmachu, a w zasadzie ogromnego kompleksu naukowo-dydaktycznego. Otwarcie siedziby, w której mają się kształcić przyszli najlepsi inżynierowie, planowane jest na przyszły rok. Będzie się mogło w niej uczyć około 200 studentów więcej niż dotychczas, a władze uczelni liczą na przyciągnięcie kandydatów spoza regionu. Nauka w tak nowoczesnym obiekcie na światowym poziomie może być magnesem dla absolwentów szkół średnich z całego kraju. Koszt budowy kompleksu to ponad 55 mln zł, z czego 45 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich.

Interesującym przykładem na wykorzystanie unijnych środków na kształcenie dorosłych jest z kolei projekt realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi. Komenda pozyskała ponad 2 mln zł na modernizację Ośrodka Szkolenia Policji w Sieradzu. Dzięki tym pieniądzom przebudowano sale dydaktyczne, aulę i bibliotekę oraz doposażono ośrodek w nowoczesny sprzęt multimedialny, informatyczny i z zakresu pomocy przedmedycznej. Ośrodek przeszedł też podstawowy remont i został docieplony.

Nowy sprzęt policjanci wykorzystują podczas zajęć z pomocy przedmedycznej, na szkoleniach informatycznych oraz uczą się na nim obsługi systemów łączności. Lepiej wyszkoleni policjanci, mający wiedzę praktyczną, nie tylko teoretyczną, to także większe bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

Większość środków na edukację dostępnych w regionie inwestuje się jednak w szkolnictwo niższego szczebla. Gminy z województwa łódzkiego korzystają z Funduszy Europejskich przeznaczonych na poprawę stanu infrastruktury oświaty. Z dofinansowaniem unijnym powstają nowe szkoły i przedszkola, remontuje i unowocześnia się też istniejące, jak np. w Stobiecku Szlacheckim, Warcie, Lgocie Wielkiej, we wsi Długie czy w Mokrsku. Realizuje się także wiele inwestycji w większych miejscowościach regionu: Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim czy samej Łodzi.

Łódzki samorząd inwestuje przede wszystkim w infrastrukturę szkolną, ale takie działanie ma ogromny wpływ na sam proces uczenia się. Przestronne i kolorowe klasy, odnowione lub nowe budynki wpływają znacząco na klimat w samej szkole. Dzięki realizacji tych projektów zacieramy także różnice w warunkach, w jakich uczą się dzieci z małych miejscowości i dużych miast.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Wrócą handlowe niedziele?

Wideo

Materiał oryginalny: Łódzka fabryka inżynierów - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie