Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie po 50 roku życia zarabiają mało, wielu mieszka samych. Ale są zadowoleni

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Niewielu pięćdziesięciolatków jest bogatych, ale większość jednak jest zadowolona ze swojej sytuacji materialnej - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów
Niewielu pięćdziesięciolatków jest bogatych, ale większość jednak jest zadowolona ze swojej sytuacji materialnej - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Dawid Łukasik
Aż 40 proc. osób, które skończyły 50 lat, ma miesięcznie do dyspozycji nie więcej niż 2 tys. zł. Niewiele ponad połowa kobiet, które skończyły 50 lat, mieszka z mężem, wiele jest samotnych.

Specjaliści od finansów wzięli pod lupę osoby, które skończyły 50 lat. I choć aż 40 procent Polaków w tym wieku ma miesięcznie do dyspozycji nie więcej niż 2 tys. zł, to i tak są zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej. Takie wnioski płyną z badania, które przeprowadził instytut Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

Ankieterzy chcieli wiedzieć, jakim dochodem miesięcznie dysponują gospodarstwa domowe złożone z osób, które skończyły 50 lat. Okazuje się, że co czwarte takie gospodarstwo ma do dyspozycji ponad 3 tysiące złotych. Takiej samej liczbie gospodarstw musi wystarczyć między 1,2 a 2 tysiące złotych. Co piąte gospodarstwo, złożone z osób w tym wieku, ma do dyspozycji od 2 do 3 tysięcy złotych.

W znacznie gorszej sytuacji jest 14 procent gospodarstw złożonych z osób, które skończyły 50 lat i miesięcznie musi sobie poradzić z dochodem poniżej 1,2 tysiąca złotych.

W województwie łódzkim te statystyki wyglądają nieco inaczej. Niespełna 1.200 złotych to dochód 11 procent osób, które skończyły 50 lat. Najwięcej, bo 34,5 procent, musi sobie radzić z miesięcznym dochodem w przedziale od 1,2 do 2 tysięcy złotych. Powyżej 3 tysięcy złotych ma do dyspozycji 28,2 procent gospodarstw, a 16,6 procent musi wystarczyć od 2 do 3 tysięcy złotych.

Zaskakujące może być więc to, że tylko 29 procent Polaków, którzy skończyli 50 lat i 30,4 procent mieszkańców województwa łódzkiego w tym przedziale wiekowym jest niezadowolonych ze swojej sytuacji materialnej.

- Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ich brak może jednak wyraźnie to szczęście ograniczać - uważa Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

W badaniu padły też pytania o to, z kim mieszkają ankietowani. Mieli się oni także podzielić informacjami o posiadanych nieruchomościach. Okazuje się, że większość osób, które skończyły 50 lat i żyją w województwie łódzkim, mieszka z małżonkiem lub konkubentem. Tak odpowiedziało blisko 55 procent ankietowanych. Niewiele ponad 34 procent mieszka z dziećmi, a co piąty nie dzieli z nikim domu lub mieszkania. Co dziesiąty pięćdziesięciolatek dom lub mieszkanie dzieli z teściami.

W sumie 56,5 procent mieszkańców województwa łódzkiego, którzy skończyli 50 lat, jest właścicielem mieszkania. Blisko 36 procent udało się dorobić domu lub bliźniaka. Blisko co dziesiąty ma działkę budowlaną, niespełna 5 procent działkę rekreacyjną. Co piąta osoba w wieku 50+ nie ma żadnych nieruchomości.

Z badania wynika, że samotnie częściej mieszkają osoby z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy miast powyżej pół miliona osób. Polacy, którzy skończyli 50 lat z małżonkiem i dziećmi najczęściej mieszkają na wsi.

Zdaniem specjalistów od finansów fakt, że tyle osób ma mieszkanie lub dom, wcale nie świadczy o dobrobycie.

- Posiadanie nieruchomości w Polsce jest bardzo często wyznacznikiem sukcesu i dla większości osób jest to jeden z najważniejszych celów w życiu - mówi Adam Łącki. - Te dane jednak wcale nie świadczą o dobrobycie. W krajach zamożnych odsetek właścicieli mieszkań jest mniejszy. Można wręcz zauważyć prawidłowość, że im kraj jest biedniejszy, tym więcej ludzi ma mieszkanie na własność.

Ponad połowa osób po pięćdziesiątce ma natomiast samochód, a auto ma przeważnie od 6 do 10 lat. W garażach co dwudziestego Polaka w tej grupie wiekowej znajduje się motocykl, skuter lub motorower, a niespełna procent ma jacht.

Wydarzenia minionego tygodnia:
25 - 31 stycznia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki