Łódź: ilu doradców ma Tomasz Sadzyński?

  Łódź: ilu doradców ma Tomasz Sadzyński?

  Monika Pawlak

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Obejmując funkcję prezydenta Łodzi, Tomasz Sadzyński deklarował publicznie, że odcina sie od sposobu, w jaki rządził miastem poprzedni prezydent. Tymczasem...
  Marcin Masłowski, były dziennikarz "Gazety Wyborczej", został zatrudniony w magistracie na etacie "doradcy prezydenta miasta Łodzi". Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby Tomasz Sadzyński, nie zapewniał, że będzie miał tylko społecznych doradców.

  - Marcin Masłowski ma etat doradcy - przyznał Wojciech Janczyk, rzecznik prezydenta Łodzi.

  Pytany, jak to się ma do deklaracji Tomasza Sadzyńskiego o niezatrudnianiu doradców na etacie Janczyk, najpierw powiedział, że to "kwestia nomenklatury".

  - Może rzeczywiście jest to sprawa do przemyślenia i przeniesienia na inne stanowisko - dodał po chwili prezydencki rzecznik.

  Marcin Masłowski pojawił się w magistracie w lipcu, nie wiadomo ile zarabia, bo te kwestie służby prasowe trzymają w tajemnicy. Ale tajemnicą nie są obowiązki etatowego doradcy. Otóż, jak mówi Wojciech Janczyk, Masłowski zajmuje się przygotowywaniem analiz medialnych, a także odpowiada na maile kierowane do prezydenta. Tygodniowo tych maili przychodzi do urzędu około 300.

  - Odpowiada, to może nieprecyzyjne określenie. Marcin Masłowski zapoznaje się z treścią tych listów i kieruje je do merytorycznych wydziałów, które prowadzą sprawy - precyzuje Wojciech Janczyk. - Każdy łodzianin może napisać skargę do prezydenta, ktoś musi te listy segregować i przygtowywać odpowiedzi.

  Podczas wakacji i urlopów Marcin Masłowski wspiera także rzecznika. Ale okazuje się, że nie jest on jedynym etatowym pracownikiem Biura doradców, które stworzył Tomasz Sadzyński. Znaleźli tam zatrudnienie także asystenci prezydenta i wiceprezydentów.

  Joanna Chojnacka, asystentka prezydenta Sadzyńskiego i Anna Jastrząbek, asystent wiceprezydent Wiesławy Zewald mają etaty głównych specjalistów, co oznacza wysokie pensje. Jakie? Służby prasowe znów zasłaniają sę tajemnicą, ale za czasów Jerzego Kropiwnickiego zatrudniani na etatach głównych specjalistów mieli 6 - 8 tys. zł brutto miesięcznie.

  Etaty asytentów mają tylko Marta Grzeszczyk, asystująca wiceprezydentowi Marcinowi Bugajskiemu i Tomasz Jura, który jest asystentem Dariusza Jońskiego. Ilu w końcu jest tych doradców?

  - To tylko kwestia organizacyjna, prezydenccy asystenci muszą komuś podlegać, oczywistym jest, że nie są doradcami - tłumaczy Wojciech Janczyk.

  Łącznie z Marcinem Masłowskim Biuro doradców prezydenta liczy ośmiu etatowych pracowników. Dziewiątym - dyrektorem - jest Edyta Sancewicz, ale w jej przypadku Tomasz Sadzyński od razu informował w jakim charakterze ją zatrudnia.

  W kwietniu prezydent Sadzyński przedstawił oficjalnie siedmiu swoich doradców. Wtedy zaznaczył, że etatowych nie będzie, a ci, którzy zgodzili się doradzać - będą pracować społecznie. W tym gronie są: prof. Paweł Górski, rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. Tadeusz Markowski z katedry zarządzania miastem i regionem UŁ, prof. Wielisława Wrzywoda-Kruszyńska, dyrektor Instytutu Socjologii UŁ, dr. Jacek Saryusz-Wolski, europaralmentarzysta, Jerzy Czubak, prezes zarządu Amcor Rentsch Polska, Piotr Bliński, architekt i Leon Kelcz.

  Społeczni doradcy - autorytety w swoich dziedzinach - mieli różnić rządy Tomasza Sadzyńskiego od prezydentury Jerzego Kropiwnickiego, który stworzył ciało zwane Gabinetem prezydenta.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakub Jakubowski z Niewiadowa z "dynastii" urzędników z wątpliwą przeszłością

  kolega z pracy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 26

  [b]Krótkie dossier tego bohatera prasowego z naszego magistratu. [/b]

  Jakub Jakubowski siedzi na stanowisku podinspektora od w Biurze Rzecznika Prasowego w Urzędzie Miasta Łódź od 2011 (źródło:...rozwiń całość

  [b]Krótkie dossier tego bohatera prasowego z naszego magistratu. [/b]

  Jakub Jakubowski siedzi na stanowisku podinspektora od w Biurze Rzecznika Prasowego w Urzędzie Miasta Łódź od 2011 (źródło: bip.uml.lodz.pl/_plik.php?id=28004&PHPSESSID= )

  Jakub Jakubowski, Rocznik 1980, urodzony w Niewiadowie w gminie Ujazd, 40 km od Łodzi. Mieszka tam do czasu aż pójdzie na studia do Łodzi.
  W Łodzi ma chyba babkę u której podczas studiów mieszka.
  Rodzina od strony ojca pochodzi z Podhala, ale ojciec - Leszek skończył w latach 70 naszą Akademie Medyczną. Tu spotkał matkę Jakuba - rocznik 1953.
  Za komuny ojciec Jakuba - Leszek objmuje stanowisko przy rozwijających się wówczas zakładach
  przyczep i sprzętu zbrojeniowego Niewiadów, gmina Ujazd, 10 km od Tomaszowa Mazowieckiego, 40 od Łodzi.

  Zatem nomadzi - ludzie bez zakrozenienia, w gruncie rzeczy nie szanujący żadnych wartości po za kasą.

  Ojciec prowadzi praktykę lekarską do dziś, chociaż nie jest dobrze oceniany jako lekarz (opinie zebrane od ponad 10 osób z Tomaszowa)
  Domeną starego Jakubskiego są etaty urzędnicze, w nich czuje się najlepiej.
  Są to zazwyczaj funkcje mało eksponowane, nigdy z wyboru, za to dość nieźle opłacane.
  Ostatnio odpowiada za zarządzanie kryzysowe, gdzie wg lokalnego portalu ma dostawać 5 tysięcy miesięcznie. Jak na życie w Niewiadowie - całkiem niezła pensja. A jak zarządza można przeczytać chociażby w felietonie Tomasza Piątka z Krytyki Politycznej: ( www.krytykapolityczna.pl/TomaszPiatek/Ludzkimglosem/menuid-215.html, witryna Krytyki Politycznej, dostęp 11/11/2012)

  Jednak niefrasobliwość (czy lenistwo?), starego Jakubowskiego doprowadziły również większych problemów (tragedii?), na terenie, który mu podlegał.
  Otóż w 2005 wylała jedna z przepływających przez Tomaszów rzek – rzeka Czarna. Wylała zalewając budynki należące do fabryki produkującej chipsy i popularne rogale 7 Days. W obszarze zalewowym znaleźli się niestety również zwykli tomaszowianie. Właściciel fabryki Star Foods pozwał ówczesnego wiceprezydenta Jana Żerka za opieszałość. Żerek był wiceprezydentem, jednak za ewakuacje bezpośrednio odpowiadał właśnie ojciec Jakuba.
  ( www.nasztomaszow.pl/aktualnosci/byly-wiceprezydent-przed-sadem/ dostęp 11/11/2012 ) Tomaszów Mazowiecki od miejsca zamieszkania starych Jakubowskich dzieli ponad 10 km. Mogło być tak, że Leszkowi Jakubowskiemu nie chciało się po prostu przyjeżdżać, zbagatelizował zdarzenie, tym bardziej, że podtopień prywatnych posesji w tym czasie było sporo. Tak czy inaczej są to ludzie nie od dziś znani, ze wstrzeliwania się na ciepłe posadki.

  Co do samego Jakuba.
  W liceum został laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, w wyniku czego
  bez egzaminów dostał się na prawo na UŁ, którego jednak nie ukończył przenosząc się na lżejsze Stosunki Międzynarodowe. Przez kilka lat terminował w łódzkiej redakcji TVP3, potem
  przez chwilę w ramach rozdania politycznego otrzymał stanowisko nowo powstałego Łódzkiego Inkubatora Technologicznego "Arterion"
  Nie trwało to długo, no ale kategoria „kadra zarządzająca” na jego profilu w portalu Golden Line nadal widnieje ( dostęp 11/11/2012) Po zarządzaniu w … przyszła pora na redagowanie HaloLodz.pl, w ramach którego nagrywał głównie pochwalne dla Platformy klipy, no i dzięki temu mógł liczyć na pozytywne rozpatrzenie aplikacji o pracę w Urzędzie Miasta.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Doradca Jakub Jakubowski

  Twoj styl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 61 / 24

  Tj powtórka z rozrywki.Wcześniej dokładnie ten scenariusz przerobiliśmy w Zd Woli.A doradców sie bierze z nadania partyjnego.Otóz w Zd Woli tworca referendum senator PO Marek T,nowemu wlodarzowi...rozwiń całość

  Tj powtórka z rozrywki.Wcześniej dokładnie ten scenariusz przerobiliśmy w Zd Woli.A doradców sie bierze z nadania partyjnego.Otóz w Zd Woli tworca referendum senator PO Marek T,nowemu wlodarzowi miasta dal 27 letniego Jakuba Jakubowskiego z Rawy Mazowieckiej, ktory był wczesniej jego asystentem.Siedział i robił zadymy, a spolegliwa ruda redaktorka Jola Jeziorska pisała na waszych łamach, ze ukochal miastoNaiwna liczyła pewnie na wzajemność w relacjach.Szum radnych miasta zrobił swoje i gagatka szybko zwolniono.Także wyprowadził z kasy urzędu jako doradca od nicnierobienia niecałe 200 tys zl.Teraz ten pan pracuje w Warszawie w TVN i dalej wysługuje się rzadzacym.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nauka

  Word (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 27

  Społeczeństwo pozbywa się wiedzy i samodzielnego myślenia. Komputer zostaje wyrocznią i zaczyna "rządzić". Polecenie kopiuj, wklej jest niezastąpione. Władze miasta korzystają z tego jak mogą. Bez...rozwiń całość

  Społeczeństwo pozbywa się wiedzy i samodzielnego myślenia. Komputer zostaje wyrocznią i zaczyna "rządzić". Polecenie kopiuj, wklej jest niezastąpione. Władze miasta korzystają z tego jak mogą. Bez wiedzy można tylko skopiować poczynania poprzedników. Może warto poczytać i wyciągnąć wnioski. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stara spiewka....

  inz. Zbigniew Burnatowski. RFN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 35

  Stara spiewka. Co nowy zarzad obejmie swoje funkcje, odrazu zapomina o jakis tam przyrzeczeniach, obietnicach, zobowiazaniach. Przeciez ta piesn to sie ciagnie od szeregu lat. Panowie Sadzynski,...rozwiń całość

  Stara spiewka. Co nowy zarzad obejmie swoje funkcje, odrazu zapomina o jakis tam przyrzeczeniach, obietnicach, zobowiazaniach. Przeciez ta piesn to sie ciagnie od szeregu lat. Panowie Sadzynski, Jonski i jeszcze paru innych dobrze widzialo jak podburzyc czesc spoleczenstwa lodzkiego, by zebrac podpisy i wysadzic z siodla pana Kropiwnickiego. Ale jak dotrzymac zlozonych obietnic, to juz nie potrafia, bo to jest ponad ich mozliwosci. Placic trzeba wszedzie, czy to bedzie u wladzy pan Kropiwnicki, czy panowie z PO i SLD. Roznica polega natomiast na tym, ze teraz do zbierania podpisow, a raczej podjudzania do ich zbierania nie ma chetnych, a wobec tej garstki, ktorej obiecano, ze Lodz bedzie czysta i posprzatana, to nie potrzeba sie wywiazywac, bo oni i tak juz nic nie zrobia w sprawie, aby polepszyc sytuacje. Teraz my jestesmy przy korycie i nikt nam nie bedzie pokazywal palcem co mamy robic i na co wydawac pieniadze. Jeszcze jak wiele juz razy, olano lodzka publicznosc. Dobrze, ze tym razem pod szyldem PO i SLD.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  od kiedy zrobki

  bbb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 35

  z publicznych pieniędzy są tajemnicą, no chyba, ż się chce coś wstydliwego ukryć

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pic na wode

  admin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 50 / 37

  srutututu majtki z drutu....

  mydlenie ludziom oczu

  ci społeczni doradcy to zgodzili sie na umowy o dzielo co miesiac i tacy sa spoleczni bo nie narazili spoleczenstwa na swiadomosc ze dostaja...rozwiń całość

  srutututu majtki z drutu....

  mydlenie ludziom oczu

  ci społeczni doradcy to zgodzili sie na umowy o dzielo co miesiac i tacy sa spoleczni bo nie narazili spoleczenstwa na swiadomosc ze dostaja za swoje "doradzanie" kase

  u kropy chociaz bylo wiadomo kto pracuje
  a teraz robione to jest w wielkiej konspiracji
  a w zatrudnianiu kroluje eseldowo...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pic na wode

  admin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 72

  srutututu majtki z drutu....

  mydlenie ludziom oczu

  ci społeczni doradcy to zgodzili sie na umowy o dzielo co miesiac i tacy sa spoleczni bo nie narazili spoleczenstwa na swiadomosc ze dostaja...rozwiń całość

  srutututu majtki z drutu....

  mydlenie ludziom oczu

  ci społeczni doradcy to zgodzili sie na umowy o dzielo co miesiac i tacy sa spoleczni bo nie narazili spoleczenstwa na swiadomosc ze dostaja za swoje "doradzanie" kase

  u kropy chociaz bylo wiadomo kto pracuje
  a teraz robione to jest w wielkiej konspiracji
  a w zatrudnianiu kroluje eseldowo...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo