Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listopadowy smutek? Pomogą Wam miód, seks, spacer i... szczepionka [PORADNIK]

Agata Pustułka
Depresja
Depresja Vincent van Gogh
Przygnębienie pomaga wirusom. Mamy dla Was kilka propozycji, jak się nie dać ponurej aurze i złemu nastrojowi

Seks, miód i spacer. Niekoniecznie w tej kolejności, ale stosowane systematycznie z pewnością pozwolą przetrwać jesienne dni bez melancholii oraz... kataru, bo np. miód ma własności antybakteryjne i jeżeli już musimy pić słodzone napoje, powinniśmy korzystać z jego dobrodziejstw. Jakie sposoby na walkę z jesiennymi dolegliwościami mają lekarze?

- Unikanie skupisk, czyli np. supermarketów, a zwłaszcza niezabieranie na zakupy dzieci, częste mycie rąk, właściwy ubiór, by się nie przegrzać ani nie zmarznąć - wylicza dr Grzegorz Góral, pediatra z Rybnika.

Nie zaszkodzi też, by zaopatrzyć się w różne ziołowe czy witaminowe preparaty wzmacniające odporność.

Pamiętajmy też, że zły nastrój otwiera nasz organizm na różne wirusy i bakterie, co sprzyja zachorowaniom na grypę. I tu mamy prosty sposób, by sobie poradzić - szczepienia, na które, jak mówią specjaliści, nigdy nie jest za późno. Warto o nich pomyśleć także ze względu na koszty, jakie ponoszą wszyscy podatnicy w związku z grypową absencją oraz leczeniem powikłań. To spore sumy! Jak ocenili ekonomiści podczas ostatniego Forum Gospodarczego w Krynicy, polska gospodarka traci rocznie z tego powodu ok. 600 mln zł. Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych, bo u nas szczepi się zaledwie 4,5 proc. populacji.

10 przykazań, które pomogą przetrwać listopad

1. Śpij na zdrowie: Dobry, długi sen to najprostsza recepta na zdrowie. Za mało snu powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na negatywne emocje.

2. Ubieraj się ciepło: Mimo złej aury, za pomocą garderoby możemy sprawić, że listopad będzie nam się kojarzyć z radością i zabawą modową - mówi stylista Konrad Fado. - Najważniejsze jest to, aby ciepło się ubierać. Niekoniecznie w puchowe kurtki, które deformują naszą sylwetkę.

3. Postaw na kolor: Ciemne kolory raczej nie wpłyną pozytywnie na nasz nastrój. - W te dni unikajmy szarych, ciemnych i czarnych ubrań. Postawmy na kolory - mówi Konrad Fado.

4. Trochę ruchu: Nawet 15 minut ruchu dziennie dobrze wpłynie na nasz nastrój, poprawi krążenie krwi i dzięki zwiększonej produkcji endorfin sprawi, że listopad będzie mieć bardziej przyjazne oblicze.

5. Śniadanie i czekolada: Jedzenie porządnego śniadania to konieczność. Kostka czekolady poprawia nastrój.

6. Herbata oczyszcza: Zielona herbata to świetny środek pomagający usunąć z organizmu toksyny i poprawiający samopoczucie.

7. Ciepło domowego ogniska: Włączmy wszystkie lampki. Zapalamy aromatyczne świece. Od razu robi się cieplej i przyjemniej. Szczęśliwi posiadacze kominków rozpalają je szybciutko i siadają w ulubionych fotelach.

8. Z luksami na chandrę: Fototerapia. Służą do tego specjalne lampy, które możemy postawić w domu czy w biurze. Można wykorzystać kolorowe światło zamknięte w elastycznych wężach.

9. Pamiętajcie o ogrodach: Rośliny w doniczkach mogą stworzyć namiastkę ogrodu. Substancje, jakie wydzielają rośliny, oraz emitowane przez nie promieniowanie mają duży wpływ na to, jak się czujemy.

10. Precz z SAD: SAD to seasonal affective syndrome, czyli sezonowa reakcja na zmniejszenie ilości światła i na chłód. Rada? Jak najlepiej wykorzystać czas, kiedy mamy naturalne światło.

Na złe nastroje najlepsza jest bliskość życzliwego człowieka

Rozmowa z doktor Ewą Woydyłło-Osiatyńską, psychologiem
Statystyki pokazują, że jesienią depresja dotyka ok. 10 proc. mieszkańców naszej strefy klimatycznej. Statystyki nie kłamią?
Na pewno niedobór melatoniny jesienią i zimą może u niektórych osób powodować uczucie senności i zmęczenia. Tym bardziej więc ważne jest jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu i aktywne spędzanie czasu. Ważne jest również zadbanie o to, by nasze myśli były pozytywne, a wtedy także zdrowie i nastrój będą w lepszej kondycji. Jesienna aura wpływa przygnębiająco przede wszystkim na osoby nieruchliwe, nietowarzyskie, nieuprawiające sportu, oraz na osoby przepracowane.

Depresja sezonowa to mit?
Biologicznie nasz organizm zawsze zareaguje na zmniejszenie ilości promieni ultrafioletowych. Do najważniejszych funkcji szyszynki, jednego z gruczołów wydzielania wewnętrznego, należy produkowanie melatoniny oraz serotoniny. Te neuroprzekaźniki mają największy wpływ na nasz rytm dzienno-nocny, w tym reakcje na pory roku związane ze zmianą długości dni. To, że siedzimy w domu i gnuśniejemy, to jednak nie jest wina pogody, tylko naszego stylu życia. Depresja sezonowa bywa diagnozowana jako choroba psychiczna, ale nie w skali masowej.

A antydepresanty?
Proszę za wzór przyjąć niemiecką psychiatrię. Jak ktoś trafia tam na oddział depresji, to otrzymuje buty do biegania i dres. Leczenie depresji obejmuje tam farmakologię, psychoterapię i fizykoterapię. Już godzina spaceru na świeżym powietrzu spowoduje, że dotlenimy mózg. Na złe nastroje potrzebujemy też drugiego człowieka. Życzliwe, zaprzyjaźnione otoczenie odgrywa niesłychanie ważną rolę w dbaniu o zdrowie psychiczne. 
Ewelina Nowakowska

Dr Ewa Woydyłło--Osiatyńska, psycholog związana z Fundacją Batorego. Autorka wielu książek, m.in. "W zgodzie ze sobą"


*Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
*Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!