Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listonosz na tropie... telewizora

(AIP, BAN)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Janusz Wójtowicz
Abonament rtv. Pracownik poczty może zapukać do drzwi osób, które wyrejestrowały odbiorniki i sprawdzić, czy nie posiadają telewizora lub radia.

Od stycznia poczta wystawiła 27 tys. wezwań do zapłaty. Teraz może to zrobić również listonosz. Kontroler może pojawić się także u osób, które wcześniej nie rejestrowały odbiorników.

Jeśli stwierdzi brak opłaty za posiadany odbiornik, procedura jest następująca: abonent otrzymuje pismo mówiące o konieczności opłaty. Kolejnym krokiem może być upomnienie z wezwaniem do zapłaty z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. W upomnieniu wskazany jest siedmiodniowy termin uregulowania zobowiązania. Brak zapłaty we wskazanym terminie powoduje wystawienie tytułu wykonawczego do urzędu skarbowego w celu egzekucji zobowiązania.

Poczta Polska bazuje na danych dłużników oraz osób, które wyrejestrowały odbiornik. Ale kontrole odbywają się także losowo lub po przekazaniu operatorowi informacji o posiadanym odbiorniku przez osobę trzecią. Pracownicy są upoważnieni do wykonywania kontroli oraz okazują upoważnienia do przeprowadzania kontroli.

Tymczasem wiceminister kultury Krzysztof Czabański pod koniec czerwca zapowiedział, że w walce z osobami unikającymi opłacania abonamentu mają pomóc bazy klientów prywatnych telewizji. Wiceminister wyszedł z założenia, że jeśli ktoś ma umowę z telewizją, to musi mieć też telewizor. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób rząd chce egzekwować od prywatnych firm spis baz ich klientów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski