Listonosz już nie przyniesie emerytury w kopercie? Będą zmiany. Rząd chce, by emerytura wpływała na konto

RED
Rząd przygotowuje prawdziwą rewolucję w wypłatach emerytur.
Rząd przygotowuje prawdziwą rewolucję w wypłatach emerytur. Waldemar Wylegalski
Seniorów czeka prawdziwa rewolucja? Rząd planuje, by każdego miesiąca emerytura nie była przynoszona przez listonosza, ale by... wpływała na konto. Projekt ustawy w tej sprawie już jest gotowy. Nie wszystkich seniorów jednak zmiany będą dotyczyły. Sprawdź, jak mogą wyglądać nowe przepisy w wypłacie emerytur.

Rząd przygotowuje prawdziwą rewolucję w wypłatach emerytur. Jak podaje Fakt.pl, szykowane są zmiany w prawie, które mają sprawić, że emerytura będzie wpływała na konto seniorów.

Do tej pory od osób, które przechodziły na emeryturę, zależało, czy chcą dostawać świadczenie w formie bezgotówkowej, czyli na rachunek, czy też przelewem.

Trzynasta i czternasta emerytura - nowe przepisy:

Emerytura na konto?

Jak wynika z projektu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przygotowanego przez resort rodziny, zmiany nie dotkną wszystkich, tylko osób, które przejdą na emeryturę lub rentę po 1 stycznia 2022 roku.

- Przelew bankowy dociera do świadczeniobiorcy szybciej niż przekaz pocztowy, jest o wiele bardziej niezawodny, a także praktycznie bezkosztowy do realizacji. Rozwiązania, jakimi dysponuje sektor bankowo-finansowy tj. podstawowy rachunek płatniczy, karty płatnicze z funkcją zbliżeniową, rozwinięta sieć terminali płatniczych, płatności z wykorzystaniem smartfonów dają gwarancję bezpiecznego i szybkiego dostępu do środków finansowych

- argumentują twórcy projektu ustawy.

Ci, którzy już emerytury otrzymują, nie muszą się martwić. Zmiany ich nie obejmą.

Emerytura na konto. Z tej opcji korzysta coraz więcej seniorów

Jak wynika z danych ZUS, znaczna część seniorów już dawno zdecydowała, by emerytury przychodziły na konto. To prawie 70 procent wszystkich osób uprawnionych do otrzymywania świadczenia.

Od 2022 r. na konto wypłacane będą nie tylko emerytury, ale także inne świadczenia długoterminowe czyli: renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalne, renty rodzinne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, świadczenia przedemerytalne, 500+ dla osób niesamodzielnych i tzw. matczyne emerytury.

Jednak proponowane przepisy uwzględniają wyjątki. ZUS będzie mógł wyrazić zgodę na to, by osoba, która przejdzie na emeryturę lub rentę po 1 stycznia 2022 r., dostawała świadczenie w formie gotówki, jeśli emeryt lub rencista np. z powodu stanu zdrowia nie będzie w stanie korzystać ze świadczenia w formie bezgotówkowej.

Zobacz:

Kiedy będzie można przejść na emeryturę stażową? W przypadku emerytur stażowych wiek emerytalny uległby przesunięciu. Zakładając, że kobieta rozpocznie pracę zawodową w wieku 18 lat, w wieku 53 lat mogłaby przejść na emeryturę. Mężczyzna natomiast, który po osiągnięciu pełnoletności rozpocząłby odkładanie składek, z aktywności zawodowej mógłby zrezygnować już w wieku 58 lat.CZYTAJ WIĘCEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE >>>

Emerytury stażowe. Zobacz kto będzie mógł przejść na wcześni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl