Lista leków refundowanych [LISTOPAD 2017]. Więcej leków dla seniorów i terapii do refundacji

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Łukasz Kasprzak
Od listopada będzie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Na zmianach skorzystają m.in. seniorzy i pacjenci z rakiem prostaty.

Na nowym wykazie bezpłatnych leków 75 plus znalazło się 1710 różnych preparatów. To o 180 więcej niż do tej pory.

Do listy dodano trzy nowe substancje czynne, które są stosowane w terapii przerostu prostaty.

Resort zdrowia poszerzył również asortyment leków przyjmowanych m.in. przez cukrzyków, pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, nadciśnieniem tętniczym, wysokim poziomem cholesterolu oraz zakrzepicą.

W ich przypadku do spisu nie dopisano jednak nowych substancji, a jedynie kolejne rodzaje produktów zawierających cząsteczki uwzględnione już w poprzednich spisach. Dzięki temu z przywileju skorzysta więcej seniorów, bo bez opłat można odebrać wyłącznie te preparaty, których konkretne nazwy, dawki i rozmiary opakowań uwzględniono na liście.

Od listopada zmieni się również lista leków refundowanych. Skorzystają m.in. chorzy z nowotworami gruczołu krokowego. W ramach programów lekowych zyskają oni trzy dodatkowe opcje bezpłatnej terapii.
– Pacjenci z nowotworami gruczołu krokowego czekali na to od lat. Co istotne, nie tylko wzrosła liczba leków stosowanych w terapii tej choroby, ale zmieniono również kryteria kwalifikacji do leczenia, dzięki czemu będzie można skorzystać z niego jeszcze przed chemioterapią – podkreśla Wojciech Wiśniewski z Fundacji Onkologicznej Osób Młodych Alivia.

Do refundacji włączono również nowe medykamenty używane w terapii raka płuc, reumatoidalnego zapalenia stawów, ciężkiej astmy alergicznej oraz nietolerancji laktozy.

W związku z nowym spisem od listopada pacjenci w okienkach aptek zapłacą mniej za 256 preparatów. Wzrosną ceny 408 lekarstw, a największe podwyżki po raz kolejny czekają pacjentów po transplantacjach.

Cena leku Ceglar, który chroni ich przed groźnymi wirusami, wzrośnie z 3,2 zł do 286 zł, droższy będzie również Valcyte w postaci zawiesiny. Na liście refundacyjnej są wprawdzie tańsze odpowiedniki tych preparatów, ale część chorych obawia się zmiany sprawdzonej terapii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska