List otwarty do premiera w sprawie odejścia od węgla

NG
List otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie odejścia od węgla.
List otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie odejścia od węgla. iStock.com/small smiles
List otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego wystosowali aktywiści i ekolodzy. Domagają się w nim odejścia od węgla w energetyce i gospodarce oraz neutralności klimatycznej do 2050 roku. - informuje Onet.pl

Fragment listu otwartego do premiera Mateusza Morawieckiego:

Dalsze zwlekanie z decyzją i przygotowaniem strategii dekarbonizacji z jasnym wskazaniem daty odejścia od węgla przez Polskę prowadzi do sytuacji, o której organizacje ekologiczne mówią od lat - do pozostawienia Polski z nieefektywną gospodarką, niekontrolowanego upadku górnictwa i energetyki węglowej. Z nadszarpniętym wizerunkiem na arenie międzynarodowej

Ekolodzy, samorządowcy i naukowcy - w sumie ponad 40 osób z całego kraju - przypominają w liście, że Polska ma najwyższy wskaźnik (74%) produkcji energii elektrycznej ze źródeł opartych na węglu kamiennym i brunatnym. Podkreślają, że przez stosowanie węgla w Polsce umiera 50 tys. osób rocznie z powodu smogu.

Autorzy listu podkreślają również, że Polska może otrzymać 8 mld euro, jako wsparcie na odejście od wykorzystywanie paliw kopalnych bez negatywnego wpływu na zatrudnienie i rozwój gospodarczy. Większość regionów zależnych od węgla nie jest gotowa sięgnąć po unijne pieniądze, ponieważ nie mają stworzonego planu działania, który należy przedstawić UE do końca roku. - czytamy na Onecie.

Marta Anczewska, ekspertka ds. energii i klimatu, WWF Polska w rozmowie z Onetem mówi:

Zagłębia Turoszowskie, Bełchatowskie i Lubelskie, niebiorące oficjalnie udziału w przygotowaniach do skorzystania z funduszu, mogą stracić historyczną szansę na impuls rozwojowy, co trwale zaważy na ich przyszłych perspektywach. Taka szansa się już nie powtórzy

Jak podaje Europe Beyond Coal już dwanaście rządów państw Unii Europejskiej zadeklarowało termin odejścia od węgla. A Austria, Belgia i Szwecja całkowicie wykluczyły już węgiel ze swojego miksu energetycznego.

Źródło: Onet.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Premier Morawiecki akurat jest zwolennikiem ekologicznych rozwiązań, dlatego też bierze czynny udział w szczytach ToGetAir.

G
Gość

To nie jest takie łatwe w dodatku to są ogromne koszta, trzeba myśleć racjonalnie. Premier sam mówił, że chciałby wprowadzić bardziej ekologiczne rozwiązania.

G
Gość

Rząd, premier oraz prezydent są jak najbardziej zaangażowani w sprawy ekologiczne, jednak wiemy że węgiel był zawsze głównym źródłem energii, opozycja też nie chciała nic zmieniać w tym kierunku, rząd stopniowo wdrożył energię wiatrową i słoneczną, ale jednak to jeszcze wymaga pracy.

G
Gość

Premier Morawiecki wykazuje dużo dbałości o środowisko ale musimy pamiętać, że Polska jest daleko w tyle przez wiele lat zaniedbań i koncentrację na jednym źródle. Teraz aby to zmienić potrzebny jest czas.

K
Karol

Premier wiele razy mówił, że Polska potrzebuje czasu na takie zmiany. Nie da się wszystkiego zmienić ot tak w pięć minut.

D
Darek

Dobrze byłoby mieć czarodziejską różdżkę, jak ktoś ma to proszę zadziałać. Węgiel pokrywa dziś ok. 75 proc. zapotrzebowania polskiej elektroenergetyki. Inwestycje w odnawialne źródła energii sprawiają, że udział ten stopniowo spada, ale w dalszym ciągu węgiel jest podstawą polskiej energetyki. Wszystko wymaga czasu.

G
Gość

Rząd dąży do tego aby Polska była jak najbardziej ekologiczna,ale to nie jest taka prosta decyzja, premier z pewnością znajdzie rozwiązanie.

G
Gość

To nie jest decyzja, którą można podjąć z dnia na dzień, zwłaszcza że mamy duże złoża węgla i jednak to jest jedno z tańszych rozwiązań, wiadomo że dla ekologii panele i energia wiatrowa są najlepsze.

G
Gość

Do 2050 roku z pewnością się to uda zwłaszcza, że rząd dba o problemy ekologiczne w Polsce.

M
Mariola

Moim zdaniem to nie jest takie proste odejście od węgla . Trzeba wszystko przeanalizować , obliczyć koszty i zyski . Na pewno nasz rząd prowadzi w tym kierunku jakieś działania . Węgiel ogólnie jest potrzebny aby z niego całkowicie nie zrezygnować trzeba go zmodernizować tak aby nie szkodził . A narazie możemy zmienić w firmach lub w domach swoje paliwo do kotłów . To pierwszy krok na pozbycie się smogu . Zachęcam do pelletu .

https://www.kostrzewa.com.pl/blog/pellet-alternatywa-dla-mialu-weglowego

G
Gość

Rząd i premier Morawiecki z pewnością się zastosują do listu, już były plany na inną energię w Polsce, ale wszystko wymaga czasu.

Wróć na i.pl Portal i.pl