List gończy Al-Kaidy za koptyjskim księdzem

  List gończy Al-Kaidy za koptyjskim księdzem

  Tomasz Pompowski

  Polska

  Polska

  Al-Kaida, choć osłabiona siedmioletnią wojną z siłami koalicji antyterrorystycznej, wciąż gryzie. W rocznicę 11 września na swojej stronie internetowej ogłosiła wyrok śmierci na Zakarii Botrosie. Duchownemu Kościoła koptyjskiego ma zostać odrąbana głowa.
  Byłaby to zemsta na księdzu, który odbiera wyznawców radykalnym islamistom. Według blogu dobrze poinformowanego profesora Daleda Amosa, wpływowy Egipcjanin przyczynił się od 2002 r. do nawrócenia sześciu milionów muzułmanów.

  Botros jest gospodarzem publicystycznego programu w arabskiej telewizji Al-Hayat. Audycję, nadawaną z USA, transmituje kilkanaście innych stacji telewizyjnych. Ubrany w czarny habit z krzyżem na piersiach Botros omawia w języku arabskim słowa Mahometa i nakazy religijne. Ksiądz wytyka sprzeczności w Koranie i obala mity na temat założyciela islamu. Botros nie ucieka od kontrowersyjnych tematów.

  W lipcu 2005 roku został poproszony o komentarz do słów Mahometa zapisanych w jednym z tzw. hadis, opisujących życie proroka. Chodziło o zawarte tam stwierdzenie, że na Półwyspie Arabskim nie może być dwóch religii.

  "Czy to nie jest rasizm?" - pytał jeden z telewidzów, a Zakaria Botros odparł bez wahania: "To jest Hitler, którego potępiamy". W innym programie duchowny domagał się od muzułmańskich rządów przeprosin za zamachy terrorystyczne. Zażądał też przeprowadzenia reformy edukacji religijnej w państwach islamskich.

  - Domagam się wyrzucenia z katechezy muzułmańskiej wersetów z Koranu nakazujących zabijanie chrześcijan i Żydów, takich jak ten z Al-Tawby werset 29: "Walczcie z niewierzącymi w Allaha i Dzień Sądu tych, którzy nie przestrzegają zakazów Allaha i Jego Posłańca ani nie wyznają prawdziwej religii" - nawoływał koptyjski teleewangelista.

  Islamskie media nie przestają go krytykować. W marcu tego roku gazeta "Al-Insan Al-Jidad" nazwała Zakarię Botrosa wrogiem publicznym numer jeden. - Al-Kaida uważa odważnego duchownego nie tylko za konkurenta w walce o zdobywanie popleczników w świecie arabskim, ale również za zagrożenie dla samej siebie, bo od islamu odchodzi coraz więcej ważnych postaci świata arabskiego - wyjaśnia specjalista ds. islamu Rober Spencer.

  Wielu obserwatorów przypisuje właśnie Botrosowi niedawne nawrócenie syna przywódcy radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas. Osiem lat temu Masaba Yousef miał po obejrzeniu programu koptyjskiego księdza zacząć czytać po kryjomu Biblię.

  W sierpniu tego roku ogłosił, że został chrześcijaninem. - Uważam, że islam jest jednym wielkim
  kłamstwem - mówił w ubiegłym miesiącu w wywiadzie zamieszczonym przez izraelski dziennik "Haaretz". Jego słowa przypominały niemal żywcem wzięte cytaty z wypowiedzi Botrosa: "Ludzie religii uwielbienia nie Boga, a Mahometa, który w imię islamu zabijał niewinnych ludzi, bił swoje żony, nie mają żadnego pojęcia, kim jest Bóg".

  Yousef poinformował o swoim nawróceniu, gdy wyszedł z więzienia. - Po wyjściu na wolność straciłem wiarę w tych, którzy reprezentują religię islamską - powiedział. Przez kilka tygodni świat muzułmański nie mógł otrząsnąć się z szoku, w jaki wprawiła go decyzja syna szejka Hamasu. Teraz Yousef mieszka bezpiecznie w Stanach Zjednoczonych.

  Codziennie do redakcji telewizji Al-Hayat przychodzą listy od muzułmanów, którzy chcą porzucić islam i przejść na chrześcijaństwo. W wielu krajach na Bliskim Wschodzie grożą im za to jednak tortury, a następnie śmierć. Duchowny w każdym programie apeluje do islamskich władz, by zmienić prawo zakazujące zmiany religii.

  - Szanuje wolność słowa. Korzystam z tego prawa i nikt nie może mi tego zabronić. Dawno minęły już czasy, kiedy ostrym mieczem odcinano języki naszym przodkom, żeby nie mogli mówić w języku koptyjskim. Minęły też czasy, kiedy obcinano głowy tym, którzy nie chcieli nawracać się na islam - tłumaczył widzom, których połowa mieszka w państwach z prawem szariatu.

  Urodzony w Egipcie Botros tragiczne skutki religijnego prawa odczuł na własnej skórze. Islamiści zamordowali mu ojca. Jako nastolatek zaczął czytać Koran i porównywać z Biblią, którą poznał w dzieciństwie. W szkole dał się poznać jako przeciwnik radykalnego islamu. Już jako ksiądz łączył głoszenie Ewangelii z krytyką terroryzmu.

  Głosił, że przykazanie miłości bliźniego obowiązuje we wszystkich religiach. Był krytykowany przez własny Kościół i władze Egiptu. Najpierw schronił się w Australii, potem w Wielkiej Brytanii. W czasie swojej tułaczki napisał kilka broszur dla muzułmanów. Na początku lat osiemdziesiątych osiadł w Stanach Zjednoczonych i poświęcił krytyce islamu i głoszeniu chrześcijańskiej katechezy.

  - Botros nie dysponuje armią ani nawet oddziałem specjalnym. Jest serdecznym i skromnym księdzem, a jednak został uznany przez ludzi Osamy za najgorszego przeciwnika - mówi Walid Phares, amerykański ekspert od terroryzmu.  Jego audycje skłoniły wielu muzułmanów do przejścia na chrześcijaństwo

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Islam jako religia pokoju

  Niewierna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  "W marcu tego roku gazeta "Al-Insan Al-Jidad" nazwała ks. Zakarię Botrosa wrogiem publicznym numer jeden."

  Gazeta, która się nazywa "Czas dżihadu" lub "Czas świętej wojny"... No rozbawiło mnie to...rozwiń całość

  "W marcu tego roku gazeta "Al-Insan Al-Jidad" nazwała ks. Zakarię Botrosa wrogiem publicznym numer jeden."

  Gazeta, która się nazywa "Czas dżihadu" lub "Czas świętej wojny"... No rozbawiło mnie to po prostu.

  A ks. Botrosa niech Bóg błogosławi za nazywanie zła po imieniu. Zło boi się Prawdy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KARA ŚMIERCI

  ELŻBIETA FRANKOWSKA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

  PRAWO TO DEKALOG ,PRZYKAZANIE MILOŚCI I TYLKO TE WARTOŚCI SĄ PRAWDZIWE ORAZ UKAZUJA SENS I RADOŚĆ ŻYCIA.
  NIKT NIE MA PRAWA POZBAWIAĆ ŻYCIA DRUGIEGO CZŁOWIEKA.
  SĄ MIEJSCA GDZIE PRZESTĘPCY DOCHODZĄ...rozwiń całość

  PRAWO TO DEKALOG ,PRZYKAZANIE MILOŚCI I TYLKO TE WARTOŚCI SĄ PRAWDZIWE ORAZ UKAZUJA SENS I RADOŚĆ ŻYCIA.
  NIKT NIE MA PRAWA POZBAWIAĆ ŻYCIA DRUGIEGO CZŁOWIEKA.
  SĄ MIEJSCA GDZIE PRZESTĘPCY DOCHODZĄ DO RESOCJALIZACJI TJ. WIĘZIENIE W GUANTANAMO DLA OSÓB
  BARDZO OKRUTNYCH.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kara smierci w Biblii

  Iskierka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 21

  Rozumiem iz Ksiadz walczy w imie ...? ale jednej rzeczy nie jestem pojac :( dlaczego chrzescijanie moga narzucac jak i w co maja wierzyc muzulmanie jesli w sama Biblia tez nawoluje...rozwiń całość

  Rozumiem iz Ksiadz walczy w imie ...? ale jednej rzeczy nie jestem pojac :( dlaczego chrzescijanie moga narzucac jak i w co maja wierzyc muzulmanie jesli w sama Biblia tez nawoluje do wojen baaa do samych kar smierci....

  Co mowi Biblia na temat kary smierci?

  Stary Testament nakazywał karę śmierci za następujące akty: morderswo (Ks. Wyjścia 21:12), porwania (Ks. Wyjścia 21:16), zoofilię (Ks. Wyjścia 22:19), cudzołóstwo (Ks. Kapłańska 20:10), homoseksualizm (Ks. Kapłańska 20:13) fałszywe prorokowanie (Ks. Powtórzonego Prawa 13:5) oraz kilka innych przestępstw. Jednakże, Bóg często okazywał łaskę w chwili, gdy miała być wymierzona kara śmierci. Dawid popełnił cudzołóstwo i morderstwo, ale Bóg nie zażądał odebrania jego życia. (2 Ks. Samuela 11:1-5, 14-17, 2 Ks. Samuela 12:13). Ostatecznie, każdy nasz grzech, jaki popełnimy powinien zostać ukarany śmiercią (List do Rzymian 6:23). Na szczęście Bóg pokazuje swoją miłość do nas i nie potępia nas (List do Rzymian 5:8).

  Kiedy faryzeusze przyprowadzili do Jezusa kobietę, która została przyłapana na akcie cudzołóstwa i zapytali Go, czy powinna ona zostać ukamienowana, Jezus odpowiedział „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień” (Ew. Jana 8:7). To nie powinno być rozumiane, jako odrzucenie przez Jezusa kary śmierci w każdym przypadku. Jezus po prostu uwidocznił hipokryzję faryzeuszy. Faryzeusze chcieli przyłapać Jezusa na tym, że łamie zakon Starego Testamentu… tak naprawdę nie obchodziło ich to czy kobieta zostanie ukamienowana (gdzie był mężczyzna, który również został przyłapany z nią na cudzołóstwie?). To Bóg był tym, który ustanowił karę śmierci: „[Jeśli] kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga” (Ks. Rodzaju 9:6). Jezus poparłby karę śmierci w niektórych okolicznościach. Jezus także okazał miłosierdzie w chwilach, gdy kara śmierci miała zostać wymierzona (Ew. Jana 8:1-11). Apostoł Paweł definitywnie uznaję moc organów rządzących do wymierzenia kary śmierci, kiedy jest to zasadne (List do Rzymian 13:1-5).

  Tak więc, znów jesteśmy w tym samym miejscu. Tak, Bóg zezwala na karę śmierci. Jednakże równocześnie, Bóg nie zawsze żąda kary śmierci, kiedy powinna ona zostać wymierzona. Jaki zatem powinien być pogląd chrześcijanina na karę śmierci? Po pierwsze powinniśmy pamiętać, że to Bóg ustanowił karę śmierci w swoim Słowie, tak więc byłoby arogancją z naszej strony myśleć, że możemy ustanowić wyższy standard kary niż On lub być bardziej miłosierni niż On. Boskie standardy są najwyższe, dlatego że On jest doskonały. Ten standard odnosi się nie tylko do nas, ale i do Niego samego. Ponadto, Jego miłość jest miłością największego stopnia, i ma On też miłosierdzie w największym stopniu. Wiemy też, że Jego gniew może być największy, a to wszystko jest utrzymywane w doskonałej równowadze.

  Po drugie, musimy zrozumieć, że Bóg dał organom rządzącym autorytet do decydowania, kiedy powinno się wymierzyć karę śmierci (Ks. Rodzaju 9:6, List do Rzymian 13:1-7). Pogląd, że Bóg oponuje przeciwko karze śmierci w każdych okolicznościach jest niebiblijny. Chrześcijanie nigdy nie powinni się radować, kiedy wymierzana jest kara śmierci, ale tak samo, chrześcijanie nie powinni walczyć przeciwko prawom organów rządzących do wymierzania kary śmierci sprawcom najgorszych przestępstw
  na temat kary smierci w Bibli moglabym duzo tu wyieniac ale wymienie tylko pare :
  Pwt 17, 12

  " 12 Człowiek, który pychą uniesiony nie usłucha kapłana ustanowionego tam, aby służyć Panu, Bogu twemu, czy też sędziego, zostanie ukarany śmiercią. Usuniesz zło z Izraela. "
  Za 13, 3

  " 3 A jeśli wystąpi ktoś jako prorok, wówczas ojciec i matka, rodzicie jego, powiedzą mu: Nie możesz pozostać przy życiu, bo głosisz kłamstwa w imię Pana. I ojciec z matką, jego rodzice, przebiją go, gdyby prorokował. "
  Kpł 20, 9

  " 9 Ktokolwiek złorzeczy ojcu albo matce, będzie ukarany śmiercią: złorzeczył ojcu lub matce, ściągnął śmierć na siebie. "
  Kpł 20, 10

  " 10 Ktokolwiek cudzołoży z żoną bliźniego, będzie ukarany śmiercią i cudzołożnik, i cudzołożnica. "
  Kpł 20, 15

  " 15 Ktokolwiek obcuje cieleśnie ze zwierzęciem wylewając nasienie, będzie ukarany śmiercią. Zwierzę także zabijecie. "
  Kpł 20, 27

  " 27 Jeżeli jaki mężczyzna albo jaka kobieta będą wywoływać duchy albo wróżyć, będą ukarani śmiercią. Kamieniami zabijecie ich. Sami ściągnęli śmierć na siebie. "
  Mk 7, 10

  " 10 Mojżesz tak powiedział: Czcij ojca swego i matkę swoją oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmiercią zginie. "

  Pwt 21, 18-21

  " 18 Jeśli ktoś będzie miał syna nieposłusznego i krnąbrnego, nie słuchającego upomnień ojca ani matki, tak że nawet po upomnieniach jest im nieposłuszny, 19 ojciec i matka pochwycą go, zaprowadzą do bramy, do starszych miasta, 20 i powiedzą starszym miasta: Oto nasz syn jest nieposłuszny i krnąbrny, nie słucha naszego upomnienia, oddaje się rozpuście i pijaństwu. 21 Wtedy mężowie tego miasta będą kamienowali go, aż umrze. Usuniesz zło spośród siebie, a cały Izrael, słysząc o tym, ulęknie się. "
  Pwt 22, 13-21

  " 13 Jeśli ktoś poślubi żonę, zbliży się do niej, a potem ją znienawidzi, 14 zarzucając jej złe czyny, i zniesławi ją mówiąc: Poślubiłem tę kobietę, a zbliżywszy się do niej, nie znalazłem u niej oznak dziewictwa, 15 wtedy ojciec i matka młodej kobiety zaniosą dowody jej dziewictwa do bramy, do starszych miasta. 16 Ojciec młodej kobiety odezwie się do starszych: Dałem swą córkę temu człowiekowi za żonę, a on ją znienawidził. 17 Oto zarzuca jej złe czyny, mówiąc: Nie znalazłem u córki twej oznak dziewictwa. A oto są dowody dziewictwa mej córki i rozłoży tkaninę przed starszymi miasta. 18 Wtedy starsi miasta wezmą tego męża i ukarzą go. 19 Skażą go na sto syklów srebra i dadzą je ojcu młodej kobiety, gdyż okrył niesławą dziewicę izraelską; pozostanie jego żoną i nie będzie jej mógł całe życie porzucić. 20 Lecz jeśli oskarżenie to okaże się prawdziwym, bo nie znalazły się dowody dziewictwa młodej kobiety, 21 wyprowadzą młodą kobietę do drzwi domu ojca i kamienować ją będą mężowie tego miasta, aż umrze, bo dopuściła się bezeceństwa w Izraelu, uprawiając rozpustę w domu ojca. Usuniesz zło spośród siebie. "
  Wj 35, 2-3

  " 2 Sześć dni będziesz wykonywał pracę, ale dzień siódmy będzie dla was świętym szabatem odpoczynku dla Pana; ktokolwiek zaś pracowałby w tym dniu, ma być ukarany śmiercią. 3 Nie będziecie rozpalać ognia w dniu szabatu w waszych mieszkaniach. "
  Lb 15, 32-36

  " 32 Gdy Izraelici przebywali na pustyni, spotkali człowieka zbierającego drwa w dzień szabatu. 33 Wtedy przyprowadzili go ci, którzy go spotkali przy zbieraniu drew, do Mojżesza, Aarona i całego zgromadzenia. 34 Zatrzymali go pod strażą, bo jeszcze nie zapadło postanowienie, co z nim należy uczynić. 35 Pan zaś rzekł do Mojżesza: Człowiek ten musi umrzeć - cała społeczność ma go poza obozem ukamienować. 36 Wyprowadziło go więc całe zgromadzenie poza obóz i ukamienowało według rozkazu, jaki wydał Pan Mojżeszowi. "
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Linki do programow

  Jasmin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 19

  Boutrus jest znany na calym swiecie =) Kochany to czlowiek i naprawde uczony, , szkoda tylko ze muzulmanie sa bardzo zli pozniej na koptow i w Egipcie od czasu do czasu robi sie tam goraco......rozwiń całość

  Boutrus jest znany na calym swiecie =) Kochany to czlowiek i naprawde uczony, , szkoda tylko ze muzulmanie sa bardzo zli pozniej na koptow i w Egipcie od czasu do czasu robi sie tam goraco...

  Jego programy mozna zobaczyc na YouTube, trzeba tylko wpisac jego imie i poszukac odpowiednego linka do wideo, czesto jest juz przetlumaczone, np.

  http://www.youtube.com/watch?v=4HXX2fO8pM4

  http://www.youtube.com/watch?v=XYRxrE3-F8U

  Z jego oficjalnej strony mozna przeczytac wiele informacji na temat islamu, prosze klicknac na "Books" zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ks.Zakaria

  edi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 61 / 54

  Kilka lat temu ks. Zakaria byl gosciem w naszym kosciele, w Kanadzie. Jest on osoba o bardzo cieplym usposobieniu lecz sercem lwa, nie boi sie mowic prawdy i Bog go za to wynagrodzi. Polecam...rozwiń całość

  Kilka lat temu ks. Zakaria byl gosciem w naszym kosciele, w Kanadzie. Jest on osoba o bardzo cieplym usposobieniu lecz sercem lwa, nie boi sie mowic prawdy i Bog go za to wynagrodzi. Polecam polskim Muzulmanom strony, ktore polecil moj poprzednik.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ks. Zakaria

  arabia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 29

  po polsku: www.arabia.alleluja.pl
  po angielsku: www.fatherzakaria.net
  i dużo więcej po arabsku, jeśli znasz :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piszcie o tym wiecej

  wierny czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 23

  Bardzo mnie zainteresowal tekst. Czy mozna znalezc jakies tlumaczenia programow ks Botrosa?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo