Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Linkowski robi film dokumentalny o śp. abp. Życińskim

Ewa Pajuro
Abp Józef Życński
Abp Józef Życński Tomasz Koryszko/archiwum
14 dni zdjęciowych, rozmowy z 27 osobami, w tle m.in. Lublin, Warszawa, Mediolan i Wiedeń. Powstaje film dokumentalny o abp. Józefie Życińskim. Nagrania właściwie się zakończyły. Montaż potrwa trzy miesiące. Premierę zaplanowano na 10 lutego przyszłego roku, w drugą rocznicę śmierci metropolity. Dokument pokaże telewizyjna "Dwójka".

- Ten film jest odkrywaniem arcybiskupa, bo okazuje się, że bardzo mało o nim wiedzieliśmy - mówi Grzegorz Linkowski, reżyser filmu. - Z rozmów z jego współpracownikami czy przyjaciółmi wyłania się obraz człowieka niezwykle zapracowanego, który nigdy się nie oszczędzał. Naprawdę mało wiedzieliśmy na temat jego wątłego zdrowia i tego, jak bardzo angażował się w pomoc różnym ludziom, także w sensie materialnym - podkreśla.

Obok osób, które wspierał duchowny, w dokumencie wystąpią zagraniczni hierarchowie Kościoła, m.in. kard. Angelo Scola, metropolita Mediolanu. - To człowiek zaprzyjaźniony z arcybiskupem, współpracowali ze sobą w Watykanie - wyjaśnia.

W filmie pojawi się też prof. Erich Leitenberger, rzecznik archidiecezji wiedeńskiej. - Stwierdził m.in., że w encyklice Fides et ratio (o relacji wiary i rozumu - przyp. red.) wyraźnie widać pióro arcybiskupa Życińskiego. Podkreślał też, że miał on swój duży udział w rehabilitacji Galileusza - mówi reżyser.

W filmie zobaczymy również archiwalne nagrania z udziałem metropolity lubelskiego. Będą pochodziły m.in. z cyklu audycji z lubelskiej telewizji, w których to arcybiskup przeprowadzał wywiady z różnymi osobami na temat cierpienia, kultury czy ekumenizmu.

Reżyser chce poświęcić fragment filmu także relacjom abp. Życińskiego z przedstawicielami innych wyznań i religii. Autor filmu nie chce uciekać też przed trudnymi kwestiami. - Podejmiemy temat osób, które krytykowały czy znieważały duchownego. Mam tu na myśli Grzegorza Brauna czy też ks. Natanka. Będzie też fragment dotyczący lustracji i wypowiedź Andrzeja Grajewskiego, któremu duchowny nie wiedząc, co zawierają jego tzw. teczki w IPN, polecił je zbadać - mówi reżyser.

Film będzie trwał 55 minut. Tytuł nie jest jeszcze znany. Reżyserowi pozostał tylko jeden dzień zdjęciowy. Tym razem chce jechać do Krakowa, by spotkać się m.in. z ks. prof. Michałem Hellerem.

Premierę filmu zaplanowano na 10 lutego 2013 roku, w drugą rocznicę śmierci metropolity.

Przypomnijmy, że abp Józef Życiński zmarł na zawał serca w czasie pobytu w Watykanie.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski