"Limity mandatowe" w województwie śląskim? KGP punktuje katowicką komendę: Tworząc wymagania w Katowicach, ktoś się pogubił

Redakcja
K_kapica_afk
W połowie lutego pisaliśmy o tym, że - pomimo słów komendanta głównego policji nadinsp. Jarosława Szymczyka - w garnizonie śląskim wciąż liczą się przede wszystkim statystyki. Do planów mandatowych ustosunkowały się Komenda Wojewódzka Policji i Komenda Główna Policji.

Dobrym przykładem tego, że statystyka nadal liczy się w policji, jest pismo, które trafiło z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach do komendantów miejskich i powiatowych. Sprawa ma związek z „Wojewódzkim programem działań Policji na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów na lata 2018-2020”.

W piśmie podkreślono m.in., że wszystkie komendy powinny „osiągnąć satysfakcjonujące wartości mierników (...) ujętych w tabeli”. W niej przy każdej z komend widnieje m.in. „wartość liczbowa na I kwartał 2018 roku”.

CZYTAJ KONIECZNIE
POLICJANCI MUSZA KARAĆ MANDATAMI, BO MAJĄ LIMITY MANDATOWE

Jedna rubryka dotyczy samych rowerzystów i tajemnicza liczba dotycząca całego województwa wynosi: 890,93, druga rubryka to kierowcy i równie zagadkowa liczba - 1 tysiąc 797,9.

- Mamy karać zarówno jednych, jak i drugich - podkreślali mundurowi.

O sprawę zapytaliśmy u źródła, a więc w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Na początek przekazano, że te wytyczne... wycofano. Kiedy?

- Jakiś tydzień temu, po słowach generała Szymczyka. - Ale komendant wypowiedział się w połowie stycznia - doprecyzowaliśmy. - To może dwa tygodnie... Czego dotyczy „wartość liczbowa na I kwartał 2018 roku”? Na to pytanie nie uzyskaliśmy odpowiedzi. - Odsyłamy do Komendy Głównej Policji - usłyszeliśmy.

Nadkom. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP już po naszym materiale przekazał, że rzeczywiście wycofano część programu przygotowanego w KWP.

- Policjanci z komendy wojewódzkiej biją się w piersi. Wiedzą, że popełnili błąd. Ich intencja została źle odczytana. Tutaj absolutnie nikt nie żądał konkretnej liczby mandatów - podkreślał nadkom. Kobryś. Dodał, że po więcej informacji należy zwrócić się do KWP, ale... - Wycofano się prawdopodobnie po pytaniach ze strony komend. Przez pewne niedomówienia postanowiono w ogóle uchylić punkt mówiący o miernikach, łącznie z załącznikiem do tego planu - wskazał policjant.

„Wojewódzki Program działań Policji na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów na lata 2018 - 2020” powstał na bazie programu przygotowanego w Komendzie Głównej Policji. Podstawowym kryterium oceny programu jest liczba wypadków drogowych z udziałem rowerzystów na terenie poszczególnych powiatów i województw. Dodatkowym kryterium oceny realizacji programu mają być wskaźniki wypracowane indywidualnie przez poszczególne KWP.

- W tym ocena zagrożenia bezpieczeństwa rowerzystów oraz aktywność pracy policjantów w tym obszarze - podkreśla podinsp. Aleksandra Nowara, rzeczniczka komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach. - Wobec powyższego, za okres 11 miesięcy 2017 roku przeanalizowane zostało zagrożenie związane z tą kategorią uczestników ruchu drogowego i na tej podstawie przyporządkowane zostały dwa dodatkowe parametry ujawnionych naruszeń prawa o ruchu drogowym przez kierujących rowerami i drugi wobec kierujących innymi pojazdami na szkodę „rowerzystów” powiązane z występującym zagrożeniem na terenie danego miasta lub powiatu. Jednocześnie nadmieniam, że zgodnie z treścią powyższego dokumentu, reakcja na wykroczenia popełnione przez rowerzystów powinna być adekwatna do stopnia zagrożenia - dodaje Aleksandra Nowara.

W KGP mówią wprost o tym, że w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach wymagania zostały określone w niefrasobliwy sposób.

- Ktoś, kto to tworzył, pogubił się. Mogły pojawić się wątpliwości - usłyszeliśmy.

Co, według KWP, obejmowała zatem „Wartość liczbowa na 1 kwartał 2018 roku”, która znalazła się w tabeli dołączonej do pisma, które 28 grudnia ubiegłego roku trafiło do komend miejskich i powiatowych?

Podinsp. Aleksandra Nowara odpowiada: - Jest nieprawdą, że były to ilości mandatów karnych. Była to wyliczona ilość wykroczeń (naruszeń prawa) obliczona jak wskazano wcześniej według występującego zagrożenia bezpieczeństwa na terenie funkcjonowania poszczególnych KMP lub KPP - wskazuje rzeczniczka komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach. - W niektórych jednostkach policji wskazano wartość zero, jako, że nie występowały tam wypadki drogowe z ofiarami z udziałem rowerzystów. Z treści programu jednoznacznie wynikało, że brak aktywności policjantów w zakresie ujawnionych wykroczeń przy występującym i wzrastającym zagrożeniu jest tylko jednym ze wskaźników stanowiących informacje dla przełożonych o „braku poprawy bezpieczeństwa rowerzystów wynikającego z oceny realizacji programu, a przez to konieczności wzmożenia aktywności policjantów poprzez właściwe wzmocnienie służby w postaci częstszego dyslokowania i zadaniowania funkcjonariuszy, w trakcie codziennej realizacji zadań przez policjantów, jak również w formie działań jednodniowych lub na konkretnej zmianie pod kryptonimem „Rowerem bezpiecznie do celu” - wskazuje policjantka.

Jak tłumaczy podinsp. Aleksandra Nowara, „Wojewódzki Program działań Policji na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów na lata 2018 – 2020” oraz aneks do tego programu nie zostały wycofane.

- Z uwagi na pojawiające się wątpliwości środowiska policyjnego w zakresie oceny aktywności pracy funkcjonariuszy, wyliczone liczbowo ilości wykroczeń i powiązane z tym wskaźniki ujęte w korelacji do występującego zagrożenia, zostały wycofane przez naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach - podsumowała rzeczniczka.

Dodajmy, że wskaźniki wycofano w poniedziałek, 12 lutego. W piątek, 9 lutego otrzymaliśmy od KWP odpowiedzi na nasze pierwsze pytania dotyczące założeń programu i tego, czy w garnizonie obowiązują „limity mandatowe”. Wątpliwości policjantów drogówki pojawiły się natomiast już na początku tego roku...

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Limity mandatowe" w województwie śląskim? KGP punktuje katowicką komendę: Tworząc wymagania w Katowicach, ktoś się pogubił - Dziennik Zachodni

Komentarze 70

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
No One
Ależ z autopsji mogę powiedzieć, że policjanci KWP trudnią się prawie wyłącznie udowadnianiem potrzeby istnienie swojego dobrze płatnego stanowiska służbowego. Wymyślają coraz to nowe programy, tabelki, mierniku, progi, mapy itp. Potem stają się od nich specjalistami, ekspertami, zaczynają ich zawartość liczyć, porównywać, pytać dlaczego tutaj więcej, a tutaj mniej... Polska Policja to patologia w czystej formie.
p
policjant
za dużo konformistycznych pizdusiów w tej instytucji żeby coś zmienić na lepsze, a niestety, jednego czy dwóch co grają z szefami na ostro w takiej komendzie się gnoi masą śmiesznych instrukcji i przepisów. U mnie najmodniejszą rzeczą do trzymania za pysk są ostatnio zasady etyki zawodowej. Jak nie ma za co cię ruszyć to sięga się właśnie po nie :)
p
policjant
Pięknie napisane, lepiej nie ująłbym tego :)
E
Ex
W małopolskim w pewnej Komendzie co miesiąc sporządzano pokazy slajdów z wynikami i rozsyłano po jednostkach podległych. Ci z najgorszymi wynikami zwykle lądowali na dywaniku. To był prawdziwy wyścig szczurów.
A
Akurat
A ilość przejechanych kilometrów do ilości wystawionych mandatów przez załogę nieoznakowanego radiowozu z wideorejestratorem to też niefrasobliwość i niedopatrzenie?
M
Mario
Mądre słowa to powinno się skopiować i dalej puszczać.Pozdrawiam kolegę
K
Krzycho
Nie tylko w Łodzi były limity. Jestem z Wrocławia i pracowałem na 2 komisariatach w latach 2008-2012 jak było za mało mandatów to był dywanik. Wskaźnik mandatów wyznaczony przez KMP Wrocław wynosił wówczas około 2,77 mandatu na służbę obchodowa. Spróbowałbyś nie mieć mandatu
a
assasa
Jest bardzo ok że takie gówniane pomysły wypływają, a ci którzy je wymyślili się tłumaczą i wycofują z idiotycznych zamierzeń.
Za POprzedniej władzy g...o byśmy wiedzieli bo "niezależna i obiektywna prasa" nie była zainteresowana ujawnianiem jakichkolwiek patologii. A nawet jeśli ktoś ujawnił to rządzący w d...ie to mieli.
o
olo
Policjanci z KWP biją się w piersi...że sprawa wypłynęła do mediów. I tak w całej Polsce...
g
gl
nic wam nie powiedzą ,maja nasrane w gacie ze strachu
X
Xyz
We wszystkich służbach i urzędach które wystawiają mandaty takie statystyki są prowadzone. Nie wystawiasz źle pracujesz.....
N
Noncom
W Wielkopolsce limity zabitych na rok 2018 zostały już podane na początku stycznia :)
P
Pinokio
Plują babie w twarz a ona mówi że pada. Cała policja.
s
szczęśliwy emeryt
Mierniki i progi satysfakcji wymyślili twardogłowi w KGP, prawda jest ich teraz mniej, ale w kwp zostały i zostały jeszcze rozbudowane. Komendanci powiatowi są z nich rozliczani, oni rozliczają naczelników i tak w dół, policjanci muszą rozliczać społeczeństwo nawet za błahostki. W drogówce nikt nie chce pracować - tak jak na amerykańskich filmach, brak wolnych weekendów, bo trzeba wyrobić procent skierowanych do służby wymyślony przez kgp. Do tego dochodzą głodowe pensje i tylko minister wierzy w to, że jest dużo chętnych do służby w Policji. Stałe obniżanie poprzeczki, aby tylko zapełnić wakaty doprowadza do tego, że coraz więcej życiowych nieudaczników próbuje ubrać policyjny mundur.
A
Aspirant
Trzeba zapytac kazdego Policjanta na slasku jak i pozostalych wojewodztwach. Sa, byly i beda statystyki. Od kad pracuje a juz 22 lata zawsze sa wytyczne i naciski aby zwiekszac co roku wyniki w kazdej kategorii. W ruchu drogiwym, prewencji, kryminalnym i pg. Porownuje sie kata ubiegle do obecnego okresu rozliczeniowego i nie moze byc spadkow tylko zwyzki wynikow. Jak slucham tych komendantow i rzecznikow komend inich kretactwa i cyganstwa w sprawie starystyki to ki sie zygac chce ta robota. Nie wszna jest pomoc spokeczenstwu tylko wyniki zeby tylko te nieroby na stanowiskach dostawaly premie i awanse. To przez te statystyki komendanci dostaja awanse na wyzsze stanowiska i dlategi jest takie cisnienie. Szkoda gadac. Nie przyjmujcue sie do tej gownianej formacji. Brak kasy i chore polecenia.
Wróć na i.pl Portal i.pl