Liga Mistrzów: Halkbank Ankara - Jastrzębski Węgiel WYNIK. Wicemistrz Polski o krok od finału Ligi Mistrzów!

Tomasz Kuczyński
26.02.2023 krakow,final puchar polski, final mecz jastrzebski wegiel - zaksa kedzierzyn kozle,nzfot. andrzej banas / polska press Andrzej Banas
W środę 29 marca 2023 roku w pierwszym meczu półfinału Ligi Mistrzów siatkarzy Halkbank Ankara przegrał z Jastrzębskim Węglem 1:3. Wicemistrzowie Polski są o krok do finału! Rewanż w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się 5 kwietnia.

Komplet widzów oglądał mecz Halkbanku z Jastrzębskim Węglem w hali w Ankarze, gdzie odbyła się pierwsza część rywalizacji o finał Ligi Mistrzów siatkarzy.

Liga Mistrzów: Halkbank Ankara - Jastrzębski Węgiel

Halkbank w tym sezonie LM miał już okazję rywalizować z zespołem z naszego województwa. W meczach grupowych turecki zespół spotkał się z Aluronem CMC Wartą Zawiercie - przegrał w Dąbrowie Górniczej 1:3 i wygrał u siebie 3:2. Tak jak jastrzębianie zajął pierwsze miejsce w grupie. W ćwierćfinale Halkbank wyeliminował po „złotym” secie włoski zespół Cucine Lube Civitanova, a Jastrzębski Węgiel dwa razy po 3:0 pokonał niemiecki VfB Friedrichshafen.

Przed meczem mieliśmy minutę ciszy dedykowaną ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji. Po niej już nie było cicho, bo miejscowi kibice gorąco dopingowali swój zespół.

Po nerwowym i wyrównanym początku pierwszego seta goście z Jastrzębia-Zdroju wypracowali cztery punkty przewagi - 8:4. Bardzo dobrze prezentował się Tomasz Fornal, kończąc akcje mocnymi lub technicznymi atakami. Kiedy polski zespół prowadzi 17:11 i 20:15 wydawało się, że w tej partii jastrzębianom nic grozi. Jednak po zagrywkach Nimira Abdel-Aziza zrobiło się 20:19. Jastrzębski Węgiel zdołał uciec od 22:21 do 24:21, a Stephen Boyer zakończył seta atakiem po bloku - 25:22.

W drugim secie Halkbank prowadził 9:6 i trener Marcelo Mendez poprosił o czas. Wicemistrz Polski z nawiązką odrobił straty - 10:9. Goście dobrze grali blokiem, a Boyer zdobywał ważne punkty i ze stanu 15:14 jastrzębianie odskoczyli na 18:14. To nie był jednak koniec emocji, bo przewaga stopniała do punktu (20:19). Po niesamowitej wymianie Fornal przepchnął piłkę przez blok rywali i drugi set też padł łupem naszej drużyny - 25:23.

Gospodarze w trzecim secie pokazali, że nie zamierzają się poddawać. Jastrzębski Węgiel miał duży problem z przyjęciem zagrywki. Przy wyniku 7:12 czas wziął trener Mendez, jednak Halkbank był już rozpędzony. As Merta Maticia oznaczał prowadzenie tureckiej drużyny 14:7, a potem było nawet 22:12! Pojawili się rezerwowi, którym pozostało tyko próbować trochę poprawić wynik.

Okazało się jak ważne jest wejście w seta, dlatego w czwartej partii goście już o tym pamiętali i prowadzili 5:2 i 6:3. Po asie Boyera było 11:7, a nieco później 14:9, gdy Fornal zablokował Nimira Abdel-Aziza. Przy wyniku 17:14 na koniec zaciętej wymiany znów Fornal dał znać o sobie kończąc atak. Jastrzębianie wygrywali decydujące piłki, grali skutecznie. W końcówce było jeszcze trochę nerwów, bo z 24:19 było 24:22. Wreszcie Trevor Clevenot kiwką ominął blok rywali - 25:22! Jastrzębski Węgiel pozostał niepokonany w tej edycji Ligi Mistrzów.

Półfinał Ligi Mistrzów: Halkbank Ankara - Jastrzębski Węgiel 1:3 (22:25, 23:25, 25:16, 22:25)

Halkbank: Matić, Jaeschke, Ma’a, Abdel-Aziz, Ulu, Bruno, Done (libero) oraz Gulmezoglu, Ivgen

Jastrzębski Węgiel: Toniutti, Boyer, Gladyr, Clevenot, Fornal, M’Baye, Popiwczak (libero) oraz Hadrava, Tervaportti, Szymura

Rewanż w Jastrzębiu-Zdroju: 5 kwietnia, godz. 20.30

Drugi półfinał: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Sir Safety Susa Perugia (środa, godz. 20.30). Rewanż: 6 kwietnia, godz. 20.30.