Liga Europy. Lech Poznań zmiótł FK Pelister. Dwa gole debiutanta Situma, gwizdy na Robaka

JCZ
Lech Poznań - FK Pelister 4:0
Lech Poznań - FK Pelister 4:0 Roger Gorączniak
Liga Europy. I tak to miało właśnie wyglądać! Lech Poznań w pierwszym meczu I rundy eliminacji wygrał z macedońskim FK Pelister 4:0 (3:0). Dwie bramki zdobył Mario Situm, dla którego był to debiut w "Kolejorzu". Po jednym golu dołożyli Nicki Bille Nielsen i Radosław Majewski. Spotkanie obejrzało 18 215 widzów. Jeżeli Lech w rewanżu się nie potknie, to w II rundzie zagra z norweskim Haugesund, który wygrał 7:0 z północnoirlandzkim Coleraine.

To miał być spacerek i był. Lech tylko w pierwszych minutach dał posmakować rywalowi piłkę, a później zrobił swoje. Wynik otworzył nie Marcin Robak, którego Nenad Bjelica pozostawił na ławce rezerwowych, ale dawno zapomniany Nicki Bille Nielsen. Duńczyk pewnie wykorzystał jedenastkę po tym jak został sfaulowany w polu karnym. Nie minęły dwie minuty i było 2:0. Podwyższył jeden z dwóch debiutujących: Mario Situm. Chorwat głową skierował piłkę do siatki po dośrodkowaniu od Darko Jevticia.

Lech grał pewnie, na luzie, dzięki czemu jeszcze przed zejściem do szatni wrzucił Pelisterowi trzeciego gola. Autorem okazał się Radosław Majewski, który nie dał szans bramkarzowi z rzutu wolnego. Bjelica mógł się uśmiechnąć, bo pomimo krótkich przygotowań, nieobecności kilku kluczowych zawodników i braku trzech nowych, zespół robił na boisku to, co do niego należało – powiększał przewagę przed rewanżem w Macedonii.

Po przerwie Lech dokończył dzieła. Nie był wprawdzie już tak konkretny jak wcześniej, ale wcisnął jeszcze jedną bramkę. Do siatki po raz drugi trafił Situm i uczynił to głową. Kibice tak go szybko polubili, jak znienawidzili Robaka. Kiedy ten napastnik wszedł na boisko, publiczność jeden jedyny raz podczas tego meczu zaczęła gwizdać, wstawiając się tym samym za trenerem Bjelicą, któremu od pewnego czasu jest nie po drodze ze sfrustrowanym zawodnikiem.

Robak może szukać nowego klubu, a Lech szukać hotelu w Norwegii na wyjazdowy mecz II rundy el. LE.

Piłkarz meczu: Mario Situm