Liczba odpadów w Polsce cały czas rośnie. W jaki sposób zapanować nad tym?

Materiał informacyjny
W Polsce rocznie powstaje 126 mln ton odpadów. A nawet więcej, bo szarej strefy nikt nie umie oszacować. Podczas debaty paneliści zastanawiali się, czy uda się ograniczyć ich liczbę dzięki bazie danych o odpadach.

Uczestnicy debaty „Jak efektywnie zarządzać odpadami?" zwracali uwagę na problem związany z brakiem systemowych rozwiązań pozwalających skuteczniej niż do tej pory poddawać je efektywnemu recyklingowi. - Musimy znaleźć sposób na uporanie się z odpadami w Polsce. Często zdarza się, że sam produkt jest wielokrotnie mniejszy niż jego opakowanie - a takie opakowanie często nie poddaje się recyklingowi. To jest problem, który będziemy chcieli rozwiązywać w sposób systemowy - zwracał uwagę Henryk Kowalczyk, minister środowiska. - Temu m.in. będzie służyć elektroniczna Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO), która wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r.. Bardzo liczę na ten system, to doskonałe narzędzie, które pozwoli nam zapanować nad odpadami w Polsce. Tak jak bez Jednolitego Pliku Kontrolnego nie udałoby się uszczelnić systemu podatkowego, tak bez bazy danych odpadowych trudno prowadzić racjonalną politykę odpadami - podkreślał minister.

- Dobry recykling zaczyna się w domu. Im lepiej posortujemy odpady, tym lepszą jakość surowca uzyskamy w wyniku ich przetworzenia. To dla nas jedyna droga. Zamiast importować surowce pierwotne, powinniśmy je ponownie wykorzystywać. Na polski rynek wprowadzane jest rocznie 3,5 mln tworzyw sztucznych. Poddawanych recyklingowi jest zaledwie 26 procent odpadów komunalnych, a niestety nadal połowa ląduje na składowiskach - mówił Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”. - Problemem jest, że w Polsce wiele opakowań nie nadaje się do recyklingu - zaznaczał.

Przyznał mu rację minister Kowalczyk. - W Polsce rzeczywiście brakuje systemu finansowania systemu przetwarzania zgromadzonych odpadów. To jest ułomność naszego systemu, którą powinniśmy zmienić. Należy wprowadzić zróżnicowane opłaty dla producentów za wprowadzanie na rynek opakowań, aby sfinansować ich recykling - mówił.

- W 2017 r. w Polsce wytworzono 126 mln ton odpadów, co się często przypomina. Mało kto za to podkreśla, że duża część z nich może być wykorzystana w zamkniętym obiegu gospodarczym. Brakuje szczegółowych przepisów dla poszczególnych grup odpadów - bo część z nich to są produkty uboczne, które można bardzo łatwo wykorzystać ponownie w gospodarce. To mogłoby sprawić, że zamiast o 126 mln ton odpadów, mówilibyśmy o wielkościach dużo mniejszych - zwrócił z kolei uwagę Tomasz Wilczak, wiceprezes ds. technicznych PGNiG TERMIKA.

- Problemem też jest to, że my dokonujemy szacunków wytwarzanych odpadów na podstawie pisemnych deklaracji czyli ewidencji i sprawozdań. Ale czy rzeczywiście te dane są prawdziwe? Dlatego tak duże nadzieje pokładam w nowym narzędziu - bazie danych odpadowych. Liczę, że ono pozwoli nam wyeliminować szarą strefę w tej dziedzinie - podkreślał minister Kowalczyk.

Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego, który jest odpowiedzialny za stworzenie Modułu ewidencji oraz Modułu sprawozdawczości BDO, opowiadał ze szczegółami, w jaki sposób ta baza danych będzie wprowadzana w życie. - Baza danych o odpadach to narzędzie pionierskie na skalę światową. Staramy się stworzyć narzędzie, które pozwoli nam ocenić, ile jest odpadów, kto je wytworzył, gdzie one się znajdują i w jak dużej części zostały one poddane recyklingowi. Apeluję do przedsiebiorców, aby się zarejestrowali do naszego rejestru BDO - mówił.

- Baza danych o odpadach właśnie wchodzi w fazę pilotażu. Na razie w wąskim gronie, ale w czwartym kwartale chcemy ją udostępnić szerszemu gronu przedsiębiorstw, zainteresowanie ze strony firm jest bardzo duże. Chcemy w grudniu mieć najbardziej optymalne narzędzie, a w styczniu przyszłego roku wprowadzić je do powszechnego użytku - dodał dyrektor Szczepański.

- Żyjemy w czasach, kiedy odpadów ciągle przybywa. Mam nadzieję, że zacznie się przyjmować moda na to, by kupować produkty bez zbędnego opakowania i ograniczać wytwarzanie odpadów. Bo nie jesteśmy skazani na to, żeby góra odpadów cały czas rosła. I chcemy wykorzystać wszystkie możliwe narzędzia, by tego uniknąć - konkludował minister Kowalczyk.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie