Libia: Zatonęła kolejna łódź z imigrantami. Mogło zginąć...

  Libia: Zatonęła kolejna łódź z imigrantami. Mogło zginąć nawet 200 osób [ZDJĘCIA 18+]

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Libijskie służby zbierają ciała z plaży po Sabratą
  1/9
  przejdź do galerii

  Libijskie służby zbierają ciała z plaży po Sabratą ©Mohamed Ben Khalifa

  W czwartek u wybrzeży Libii zatonęła kolejna łódź z nielegalnymi imigrantami. Przedstawiciele władz libijskich poinformowali o odnalezieniu 105 ciał. Prawie 100 kolejnych osób zaginęło i prawdopodobnie nie żyje – podała agencja Reuters.
  Libijscy funkcjonariusze szukali rozbitków z łodzi rybackich i pontonów dostarczonych przez mieszkańców. Póki co udało im się uratować ponad 200 osób. Prawie 150 z nich przewieziono już do ośrodka dla nielegalnych imigrantów w mieście Sabrata.
  Lokalne władze i mieszkańcy przez cały piątek chowali zwłoki w czerwone worki. Na plaży leżało pełno butów, spodni i innych osobistych przedmiotów uchodźców.


  - Łódź była w naprawdę złym stanie, a ludzie umierali na naszych oczach – mówił syryjski imigrant Ayman Talaal, stojąc obok swojej córki. - Zostaliśmy zmuszeni przepłynąć te trasę. Morze Śródziemne to teraz prawdziwy grób imigrantów – dodał ocalony.
  Na pokładzie łodzi znajdowało się ok. 400 uchodźców, głównie z Syrii, Afryki Pakistanu, Maroka i Bangladeszu. Liczba uchodźców przekraczających Morze Śródziemne do Europy przekroczyła w tym roku 300 tys. Nie licząc tych, którzy utopili się w Libii w ciągu ostatnich 24 godzin, podczas przeprawy przez Morze Śródziemne zginęło w tym roku ponad 2,500 tys. ludzi. Dla porównania – w całym ubiegłym roku zmarło lub zaginęło ok. 3,500 tys. uchodźców.

  Władze libijskie zmagając się z napływem imigrantów, umieszczają ich w przepełnionych prowizorycznych ośrodkach. W szkołach, czy nieprzystosowanych do życia koszarach często pozbawieni są opieki medycznej i podstawowych dóbr.


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo