18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Lewica widzi tylko plusy czasów gdy rządził Gierek. A minusy? [OPINIE]

Tomasz Szymczyk
Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny  SLD. Polki i Polacy spontanicznie tworzą komitety obchodów 100. rocznicy urodzin Edwarda Gierka. Składają one wnioski o nazwanie jego imieniem ulic i rond. Chcemy po wakacjach zebrać tych wszystkich, którzy chcą uczcić tę rocznicę w Warszawie. Będziemy organizowali uroczyste obchody rocznicy, m.in. wielką wystawę pokazującą to, co się działo w okresie rządów Edwarda Gierka. Mamy nadzieję, że będziemy mogli porozmawiać o Polsce i odkłamać to, co w ostatnich latach zostało zakłamane.
Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD. Polki i Polacy spontanicznie tworzą komitety obchodów 100. rocznicy urodzin Edwarda Gierka. Składają one wnioski o nazwanie jego imieniem ulic i rond. Chcemy po wakacjach zebrać tych wszystkich, którzy chcą uczcić tę rocznicę w Warszawie. Będziemy organizowali uroczyste obchody rocznicy, m.in. wielką wystawę pokazującą to, co się działo w okresie rządów Edwarda Gierka. Mamy nadzieję, że będziemy mogli porozmawiać o Polsce i odkłamać to, co w ostatnich latach zostało zakłamane. Lucyna Nenow
Doprowadzić do rzetelnej oceny czasów rządów Edwarda Gierka - takie zadanie stawiają sobie uczestnicy sobotniej konferencji w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Spotkanie pod hasłem "Edward Gierek - Zagłębiak, Polak, Europejczyk" było oficjalną ogólnopolską inauguracją obchodów 100. rocznicy urodzin byłego I sekretarza KC PZPR, a wcześniej szefa Komitetu Wojewódzkiego partii w Katowicach. Gierek urodził się 6 stycznia 1913 roku w Porąbce, dziś jednej z dzielnic Sosnowca.

Sosnowiecka konferencja zgromadziła gości z całego kraju. Przyjechali m.in. były premier Leszek Miller, były marszałek Senatu Longin Pastusiak czy były redaktor naczelny "Trybuny Robotniczej", a potem szef Radiokomitetu Maciej Szczepański.
Maciej Gadaczek, przewodniczący Społecznego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka i jeden z organizatorów spotkania mówi, że z powodu braku miejsca na sali musiał odmawiać niektórym chętnym. Ma nadzieję, że spotkanie przyczyni się do innego spojrzenia na dekadę gierkowską. - Stworzy to bazę wyjściową do opisywania jej historii w sposób bardziej
pozytywny.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Sosnowiec: Inauguracja obchodów 100. rocznicy urodzin Edwarda Gierka [ZDJĘCIA]

Przypomnijmy, że sosnowieccy działacze Federacji Młodych Socjaldemokratów zbierają wśród mieszkańców podpisy pod projektem uchwały ustanawiającej rok 2013 w stolicy Zagłębia rokiem Edwarda Gierka. - Akcja wciąż trwa. Spotykamy się z pozytywnymi reakcjami sosnowiczan - informuje Michał Wcisło, sekretarz FMS.

Działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapowiedzieli złożenie podobnego projektu do Sejmu. Pomysł skrytykowali jednak działacze innych partii. - Obawiają się porównań. I Kaczyński, i Tusk wypadają blado przysukcesach Edwarda Gierka. Dziś nie ma takich napięć, jakie były wcześniej, nie ma wielkiego brata, przed którym trzeba było się tłumaczyć, a ani Tusk ani Kaczyński nie osiągnęli takich sukcesów, jak Gierek. W porównaniu do PKB zadłużenie jest 5-krotnie wyższe niż w czasach Gierka - mówi Marek Balt, poseł i szef śląskich struktur SLD.

To właśnie długi - spłacone ostatecznie kilka miesięcy temu - obok wydarzeń Czerwca 1976 roku oraz serwilizmu w stosunku do Związku Radzieckiego to jedne z najczęściej przytaczanych argumentów przeciwników Edwarda Gierka. Zwolennicy przypominają z kolei otwarcie Polski na zachód, budowę mieszkań i fabryk, a także awans cywilizacyjny Polaków. - Ci, co nie przeżyli tych lat, szczerze tego okresu nie ocenią. Wtedy nie pracował ten, co nie chciał - opowiada Zygmunt Klimkiewicz z Dąbrowy Górniczej.

- Byłoby dyshonorem zapomnieć o tym i nie przyjechać tutaj na tak wspaniałą uroczystość i oddać hołd człowiekowi, który tak wiele zrobił dla całego kraju - uważa z kolei Zbigniew Sowa z Gdańska, gdzie 42 lata temu padły słynne słowa "Pomożecie". Jego zdaniem musi upłynąć jeszcze trochę czasu, zanim dekadę lat 70. i postać Gierka ocenić będzie można bez emocji.

Podobnego zdania jest Maciej Szczepański. - Jeszcze to musi trochę potrwać, ale najważniejsze jest to, że odbywają się tego typu uroczystości, jak dziś, że temat Edwarda Gierka wraca.

- Myślę, że to dobry moment, żeby rozpocząć o tej dekadzie dyskusję bez żadnych ograniczeń. Niech i przeciwnicy, i zwolennicy się wypowiadają, a obiegowe opinie niech w końcu zostaną zatarte faktami historyczny - podsumowuje Marek Balt.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lewica widzi tylko plusy czasów gdy rządził Gierek. A minusy? [OPINIE] - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl