Lenistwo i postęp

Grzegorz Ignatowski
Grzegorz Ignatowski
Grzegorz Ignatowski
Dość często spotykamy się z opinią, że po powrocie z urlopu należy troszkę poleniuchować. To stwierdzenie zachęca do refleksji i dyskusji. Pojawia się uzasadnione i proste pytanie, czy nie mamy w sobie zakodowanej skłonności do odpoczywania.

Trzeba natychmiast zauważyć, że leniuchowanie kojarzy się z próżniactwem. To ostatnie ma jednak negatywne znaczenie. Mianowicie na pewno pogniewa się na nas znajomy, o którym powiemy, że jest zwykłym próżniakiem. Nie zabrzmi natomiast źle, gdy stwierdzimy, że jest leniuchem. Niektórzy myśliciele twierdzili, że lenistwo można uznać za siłę napędową każdej cywilizacji. Wyjaśnienie jest proste. Z dążenia do tego, aby pracować na pół gwizdka powstawały dotychczas wszystkie wynalazki. Był to główny powód, który inspirował sławną autorkę powieści kryminalnych Agatę Christie, aby powątpiewać, czy potrzeba jest matką wynalazków. Przekonywała, że wszelka inwencja i chęć rozwiązania problemów pochodzi z próżniactwa i zwykłego lenistwa. Są one zatem siłą napędową do ustawicznego wytężania przez ludzi swoich umysłów.

Dodajmy, że przekonanie takie wyraził Leszek Kołakowski. Znany filozof twierdził, że ludzie wymyślili wiele rzeczy, aby zaoszczędzić sobie wysiłku. Myśliciel wymienia koło, łuk, pług i kilka innych wynalazków bardziej skomplikowanych. Dorzucimy zatem komputer, samochód i pralkę. Czy nie z tego samego powodu wymyślono windę. Kołakowski bije jednak na alarm. Stwierdza, że nie możemy popierać tych wszystkich pomysłodawców, którzy chcą uwolnić człowieka z obowiązku myślenia. Dzięki niemu przecież pojawiają się nowe rozwiązania, aby człowiek mógł dłużej wypoczywać. Pomysłów jest wiele. Bez trudu odnalazłem w książkach kucharskich przepisy, jak przygotować przez leniuchów kurczaka. W innym miejscu spotkałem dietę dla leniuchów. Faktycznie, po co uprawiać codziennie gimnastykę, walczyć namiętnie z nadwagą, skoro można w tym samym czasie pozbijać przysłowiowe bąki? Umysł ludzki nie zna granic.

Wszelka inwencja i chęć rozwiązania problemów pochodzą z próżniactwa i zwykłego lenistwa. To ono jest siłą napędową postępu

Przeglądając reklamy, znalazłem propozycję kupienia specjalnego fotela dla leniuchów. Tymczasem musimy przyznać jedno. Złudne jest marzenie, że przyjdzie taki czas, kiedy ludzie nie będą nic robić. Zawsze bowiem coś robimy, nawet wówczas, kiedy leniuchujemy. Przypomnijmy sobie, że kiedy dłużej poleżymy w łóżku, zabieramy się natychmiast do czytania gazety lub książki. Ponadto, gdy usiądziemy wygodnie w fotelu, zaczynamy oglądać telewizję, słuchamy radia lub długo rozmawiamy z najbliższymi. Leniuchowanie nie oznacza zatem, że człowiek nic nie robi. Polega ono na tym, że robi to, na co ma w danej chwili ochotę. Podkreślmy jeszcze, że nasz język jest bogaty w stwierdzenia, które dobrze oddają ten błogi stan naszego ciała. Sprawia nam przyjemność bałamucenie czasu, leżenie do góry brzuchem, wałkonienie się, zbijanie bąków lub chodzenie z kąta w kąt.

Dla wszystkich, których trudno byłoby nazwać pracoholikami, mam dwie wiadomości. Pierwszą dobrą, a drugą złą. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że leniuchowanie i chęć odkładania wszystkiego na następny dzień jest związana z naszymi genami. Zwyczajnie, z natury jesteśmy leniwi. Ostrzegam uczniów, aby odkrycia amerykańskich naukowców nie wykorzystywali w szkole. Konkretnie w nowym roku szkolnym nie powinni usprawiedliwiać swojego lenistwa tym, że jest ono zakodowane w ludzkich genach. Druga informacja jest smutna dla wszystkich próżniaków. Należy bowiem pamiętać, że człowiek nie ma satysfakcji z bumelowania. Zadowolenie zyskuje z tego, że dobrze wykonał robotę i powierzone zadanie.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wielbiciel

Czy można powiedzieć, że życie jest leniuchowaniem. Kto zechciałby podyskutować n ten temat
.

Dodaj ogłoszenie